Akademička se postavila proti nadřazenosti bílé rasy. Hájí se následovně

Výroky, které na Twitteru pronesla akademička z Cambridgské univerzity Priyamvada Gopalová, že na bílých životech, jakož i bělošství, nezáleží, vyvolaly hněv. Doktorka se okamžitě stala terčem nenávisti, ale škola se za ní postavila. Vzhledem ke své zkušenosti by zmiňovaná pedagožka uvítala, kdyby se její univerzita více zabývala rasovými otázkami.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Priyamvada Gopalová
doporučujeme

Celému incidentu předcházel přelet letadla nad fotbalovým stadionem během utkání anglické Premiér League s transparentem "White Lives Matter", tedy v překladu "Na bílých životech záleží". Jednalo se o kontrareakci na dosavadní kampaň "Black Lives Matter", tedy "Na černých životech záleží". Tu spustil případ americkým policistou usmrceného Afroameričana George Floyda. 

Gopalová v reakci na to napsala na svém twitterovém účtu, že na bílých životech, jakož i bělošství, které by mělo být vymýceno, nezáleží. Jejím cílem byla kampaň proti systémové diskriminaci jiných ras, která ve světě stále přetrvává. Ač mohly její výroky vyznít jakkoli kontroverzně, šlo z její strany zejména o kritiku exkluzivity bílé rasy.

Doktorka ve svém rozhovoru pro britský deník Guardian uvedla, že její odpůrci nepochopili přesný kontext jejích slov, případně se je pomocí překrucování snažili proti ní obrátit. Účelem jejího postu nebyl útok na bílou rasu jako takovou, nýbrž pouhý nesouhlas se společenským uspořádáním vycházejícím z předpokladu nadřazenosti europoidní rasy. 

Účelem výroku, že na bílých životech nezáleží, byla podle akademičky snaha poukázat na skutečnost, že hodnota lidské existence by neměla vycházet z rasy, či jakékoliv ideologii předpokládající exkluzivitu některé z nich. "Že na životě záleží, nevychází z příslušnosti k bílé rase jako takové, nýbrž pouze z toho, že prostě život sám o sobě má vysokou cenu," objasnila své stanovisko.

Bílí své místo na slunci mají, ale černí nikoliv

"Proti hnutí Black Lives Matter nelze vystupovat s odůvodněním, že i na bílých životech záleží, neboť srovnáváte nesrovnatelné. Bílí už své místo na slunci mají, černí nikoliv," dodala Gopalová a následně ukázala nenávistné zprávy, které ji ihned začaly chodit, včetně petice požadující její odvolání z univerzity kvůli rasismu a nenávistným projevům. Twitter dokonce její posty s tímto odůvodněním smazal.

Cambridgeská univerzita se za ní postavila s odůvodněním, že chrání akademické svobody, tudíž i právo členů své obce na svobodu projevu, byť sebekontroverznější. Doktorka v souvislosti s tím řekla, že by se její škola měla více zabývat otázkou rasové diskriminace, jelikož ne všichni ještě chápou povahu rasismu ve Spojeném království.

"Kromě úsilí o zachování principů diverzity při příjímání nových studentů se snažíme také řešit i otázku stále přetrvávající rasové nerovnosti, a to ve spolupráci s posluchači, akademiky i odbornou veřejností. Plně si uvědomujeme rozsah celého problému a usilujeme o zlepšení podpůrných podmínek pro celou obec, jakož i včasný záchyt všech případných překážek pro studium a působení lidí jiných ras a etnik," uvedl mluvčí univerzity.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají…

02.07.2020 16:48 Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů…

Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

02.07.2020 15:30 EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež…

Rusové odhlasovali změnu ústavy. Kreml mluví o triumfu, opozice o podvodu

02.07.2020 14:55 Aktualizováno Změny v ruské ústavě, jež umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí znovuzvolení do…

Protesty po vraždě zpěváka se šíří. Dav v Londýně strhl sochu bývalého…

02.07.2020 14:37 V parku na jihozápadě Londýna zničili neznámí pachatelé sochu bývalého etiopského císaře Haileho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy