Koronavirová zima bude náročná, varuje Johnson. Změna podle něj přijde na jaře

Koronavirová zima bude ještě náročná, na jaře však přijdou radikální změny, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil také, že je nutné, aby lidé v boji s koronavirem spolupracovali a neztráceli naději, i když mnozí mohou nyní mít kvůli restrikcím na vládu vztek. Uvedla to agentura Reuters.

Boris Johnson
doporučujeme

Británie, kde s koronavirem zemřelo nejvíce lidí v Evropě, se v létě postupně vymanila z celostátní karantény. Na mnoho oblastí včetně velkých měst, jako jsou severoanglický Manchester nebo skotské Glasgow se ale nyní vztahují místní omezení.

Británie v neděli oznámila skokový přírůstek nových případů nákazy koronavirem na rekordních 22.961. Stalo se tak ale podle Reuters poté, co úřady uvedly, že kvůli technickému problému více než 15.000 výsledků testů nebylo včas přeneseno do počítačových systémů.

Zprávy o závadě pravděpodobně zvýší další pochybnosti o robustnosti národního systému testování a sledování, který premiér Johnson označil za "světoborný", ale který postihla série zpoždění a neúspěchů, poznamenal Reuters.

Dnešní přírůstek nových případů představoval dramatický skok z 12.872 případů hlášených v sobotu. Nedělní čísla byla zveřejněna o několik hodin později, než bylo uvedeno v prohlášení systému veřejného zdravotnictví v Anglii (PHE) o technickém problému. "Dnešní i včerejší čísla jsou velká kvůli spoustě nevyřízených případů," uvedla ve svém prohlášení PHE.

Technický problém, který byl zjištěn v pátek a nyní byl vyřešen, vedl k tomu, že 15. 841 případů nebylo nahráno do řídicích panelů hlášení používaných systémem sledování kontaktů britského zdravotnictví (NHS).

Úřad uvedl, že všem dotčeným lidem byly včas poskytnuty jejich výsledky a že těm, kteří měli pozitivní výsledky, bylo řečeno, aby se izolovali. Pokud jde o sledování kontaktů infikovaných lidí, společnost PHE uvedla, že informace byly o víkendu přeneseny do příslušných systémů a naléhavě se pracuje na dohnání ztraceného času.

Johnson uvedl, že si uvědomuje, že na něj má mnoho občanů vztek, jelikož mohou vnímat místní opatření jako nekonzistentní a matoucí. Zdůraznil však, že se snaží dosáhnout rovnováhy mezi veřejným zdravím a širšími potřebami společnosti a ekonomiky. "V těchto oblastech, a uvědomuji si únavu, kterou lidé pociťují, musíme spolupracovat: dodržovat pokyny a snížit počty nakažených, zatímco budeme udržovat ekonomiku v chodu. To je rovnováha, kterou hledáme," řekl premiér v rozhovoru s BBC.

"Vím, že se na mě lidé hněvají a hněvají se na vládu, ale musím říci, ve vší upřímnosti, že to bude i nadále náročné - až do Vánoc. Možná to bude i těžké dál, ale tohle je jediný způsob, jak to udělat," zdůraznil.

Dnes Johnson odmítl tvrzení, že lokální omezení nefungují, jelikož počty infikovaných v těchto oblastech stále stoupají a ukončení restrikcí se zdá být v nedohlednu. Vysvětlil, že na takové závěry je příliš brzy a že vládě odborníci doporučili počkat a sledovat, zda klesne reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

Optimističtěji naopak britský premiér vnímá jaro příštího roku, přičemž zmínil pokroky v testování a vývoji vakcíny, díky nímž by vláda mohla změnit přístup. "Pokud mluvíte s vědci, prakticky všichni říkají, že na jaře to bude radikálně jiné a my budeme v jiném světě, to je normální cyklus takovéto pandemie," řekl.

V téměř 67milionovém Spojeném království dosud s koronavirem zemřelo více než 42.300 lidí. V sobotu země zaznamenala rekordní nárůst 12.872 nových případů infekce. Vláda ale uvedla, že skok způsobila technická chyba, díky níž byla řada nákaz z posledních dní hlášena se zpožděním. Od začátku pandemie Británie zaznamenala přes 480.000 pozitivních testů na koronavirus, aktuálně hospitalizovaných s onemocněním covid-19 tam je více než 2400 pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruce pryč od Libye, žádá OSN zainteresované státy. Mírová jednání jsou na…

21.10.2020 12:28 Mírová jednání soupeřících libyjských kabinetů jsou na dobré cestě k trvalému klidu zbraní, domnívá…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 12:10 V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Vilnius kvůli běloruské jaderné elektrárně rozdává jodové tablety

21.10.2020 08:45 Úřady ve Vilniusu preventivně nabízejí obyvatelům města zdarma jodové tabletky, informoval polský…

Ruské ministerstvo obrany chce otevřít kancelář v Srbsku

21.10.2020 07:49 Ruské ministerstvo obrany chce otevřít svou kancelář v Srbsku, jejímž účelem bude prohlubovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama