Koronavirová zima bude náročná, varuje Johnson. Změna podle něj přijde na jaře

Koronavirová zima bude ještě náročná, na jaře však přijdou radikální změny, řekl dnes britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil také, že je nutné, aby lidé v boji s koronavirem spolupracovali a neztráceli naději, i když mnozí mohou nyní mít kvůli restrikcím na vládu vztek. Uvedla to agentura Reuters.

Boris Johnson

Británie, kde s koronavirem zemřelo nejvíce lidí v Evropě, se v létě postupně vymanila z celostátní karantény. Na mnoho oblastí včetně velkých měst, jako jsou severoanglický Manchester nebo skotské Glasgow se ale nyní vztahují místní omezení.

Británie v neděli oznámila skokový přírůstek nových případů nákazy koronavirem na rekordních 22.961. Stalo se tak ale podle Reuters poté, co úřady uvedly, že kvůli technickému problému více než 15.000 výsledků testů nebylo včas přeneseno do počítačových systémů.

Zprávy o závadě pravděpodobně zvýší další pochybnosti o robustnosti národního systému testování a sledování, který premiér Johnson označil za "světoborný", ale který postihla série zpoždění a neúspěchů, poznamenal Reuters.

Dnešní přírůstek nových případů představoval dramatický skok z 12.872 případů hlášených v sobotu. Nedělní čísla byla zveřejněna o několik hodin později, než bylo uvedeno v prohlášení systému veřejného zdravotnictví v Anglii (PHE) o technickém problému. "Dnešní i včerejší čísla jsou velká kvůli spoustě nevyřízených případů," uvedla ve svém prohlášení PHE.

Technický problém, který byl zjištěn v pátek a nyní byl vyřešen, vedl k tomu, že 15. 841 případů nebylo nahráno do řídicích panelů hlášení používaných systémem sledování kontaktů britského zdravotnictví (NHS).

Úřad uvedl, že všem dotčeným lidem byly včas poskytnuty jejich výsledky a že těm, kteří měli pozitivní výsledky, bylo řečeno, aby se izolovali. Pokud jde o sledování kontaktů infikovaných lidí, společnost PHE uvedla, že informace byly o víkendu přeneseny do příslušných systémů a naléhavě se pracuje na dohnání ztraceného času.

Johnson uvedl, že si uvědomuje, že na něj má mnoho občanů vztek, jelikož mohou vnímat místní opatření jako nekonzistentní a matoucí. Zdůraznil však, že se snaží dosáhnout rovnováhy mezi veřejným zdravím a širšími potřebami společnosti a ekonomiky. "V těchto oblastech, a uvědomuji si únavu, kterou lidé pociťují, musíme spolupracovat: dodržovat pokyny a snížit počty nakažených, zatímco budeme udržovat ekonomiku v chodu. To je rovnováha, kterou hledáme," řekl premiér v rozhovoru s BBC.

"Vím, že se na mě lidé hněvají a hněvají se na vládu, ale musím říci, ve vší upřímnosti, že to bude i nadále náročné - až do Vánoc. Možná to bude i těžké dál, ale tohle je jediný způsob, jak to udělat," zdůraznil.

Dnes Johnson odmítl tvrzení, že lokální omezení nefungují, jelikož počty infikovaných v těchto oblastech stále stoupají a ukončení restrikcí se zdá být v nedohlednu. Vysvětlil, že na takové závěry je příliš brzy a že vládě odborníci doporučili počkat a sledovat, zda klesne reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

Optimističtěji naopak britský premiér vnímá jaro příštího roku, přičemž zmínil pokroky v testování a vývoji vakcíny, díky nímž by vláda mohla změnit přístup. "Pokud mluvíte s vědci, prakticky všichni říkají, že na jaře to bude radikálně jiné a my budeme v jiném světě, to je normální cyklus takovéto pandemie," řekl.

V téměř 67milionovém Spojeném království dosud s koronavirem zemřelo více než 42.300 lidí. V sobotu země zaznamenala rekordní nárůst 12.872 nových případů infekce. Vláda ale uvedla, že skok způsobila technická chyba, díky níž byla řada nákaz z posledních dní hlášena se zpožděním. Od začátku pandemie Británie zaznamenala přes 480.000 pozitivních testů na koronavirus, aktuálně hospitalizovaných s onemocněním covid-19 tam je více než 2400 pacientů.

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

Související:

Právě se děje

reklama