Koronavirus likviduje cestovní ruch. Po porážce nemoci přijdou zásadní změny, míní experti

Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 zasáhla celý svět, především ale negativně postihla cestovní ruch. Odborníci se přesto domnívají, že právě tato oblast přežila již několik krizí a i po skončení pandemie se znovu odrazí ode dna. Už však ne v takové formě, v jaké jsme ji znali.

"Lidé se nezměnili v tom, že stále chtějí cestovat, ale musí být mnohem opatrnější," tvrdí Adam Blake, profesor ekonomie na Bournemouth University a vedoucí výzkumu na ministerstvu cestovního ruchu a pohostinství ve Velké Británii.

"Budeme je se muset přesvědčit, že je bezpečné cestovat, ale lidé musí vidět skutečné fyzické změny, aby bylo cestování bezpečnější," dodal pro BBC.

Prozatím nevíme, kdy a jak bude pandemie ukončena, ale jakmile se krize zlepší, bude muset nastat prudký pokles cen, který by měl lidi přimět znovu cestovat, tvrdí analytici.

O nižších cenách hovořil i Christopher Anderson, profesor podnikání na hotelové škole Cornell University Ithaca v New Yorku. "Cestovatelé čekají při opětovném spuštění výletních lodí velmi nízké ceny," domnívá se.

Anderson navrhuje, že by změna některých nových lodí, které jsou stále ve výstavbě, jako zvětšení kajut a menší hustota cestujících, přilákala více cestovatelů. Dalším způsobem, jak ujistit cestovatele, kteří jsou skeptičtí ohledně výletních lodí, je omezení stravovacích služeb formou bufetu a více jídla formou a la carte.

"Každý, ať už je to výletní plavba, ubytování nebo hotely, bude muset změnit způsob, jakým monitorují a čistí prostředí a informovat hosty o opatřeních, které zavedli, aby zvýšili úroveň pohodlí," dodává Anderson.

Jan Freitag, viceprezident společnosti Lodging Insights, zdůraznil nutnost hygieny a upozornil na „nová, viditelná opatření“ potřebná k tomu, aby se lidem ukázalo, jak čisté je prostředí. Ať už to znamená dostupné ruční dezinfekční prostředky nebo pravidelná dezinfekce povrchů, "bude existovat jasný režim, který dá zákazníkům vědět: Děláme vše proto abychom vás udrželi v bezpečí," míní Freitag.

Anderson podotkl, že hotelům pomůžou větší nároky na alternativní možnosti ubytování jako je Airbnb, protože zprostředkovatelé mohou mít potíže se standardizací přísných hygienických opatření. "Budu chtít bezpečnost a zavedení protokolů o čištění, které budu požadovat od poskytovatelů ubytování," řekl Anderson.

Několik leteckých dopravců minulý týden oznámilo plány na odstranění některých jídel a nápojů a obsazení jen prostředních sedadel ke snížení nákladů a snížení interakce na palubě. "Až se dostaneme do roku 2021, vrátíme se do starých kolejí," myslí si Anderson.

Očekává, že letecké společnosti budou i nadále po určitou dobu méně přísné, pokud jde o poplatky za zrušení a nebo změnu letu.

Související

Více souvisejících

cestování letadla, letectví lodní doprava Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 57 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy