V Sarajevu se konal první pochod LGBT. Hřích a urážka, protestovali muslimové

Za mohutných bezpečnostních opatření se dnes v Sarajevu konal pochod příslušníků menšinového sexuálního zaměření Pride Parade, v Bosně poprvé. Na bezpečnost průvodu pod duhovými vlajkami, do nějž se zapojila i řada velvyslanců západních zemí, dohlíželo více než 1000 policistů se psy.

Protidemonstraci uspořádali konzervativní muslimové, kteří Pride Parade označují za hřích a urážku. Informovala o tom agentura AP.

V Sarajevu, které obývají převážně muslimové, v minulosti extremisté a výtržníci napadli dvě akce na podporu sexuálních menšin LGBT, tedy lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob. Dnešní pochod tak provázely rovněž obavy z násilností. Server Balkan Insight označil pochod za "zkoušku tolerance".

Pochod prošel asi dva kilometry dlouhou trasu centrem města a skončil u budovy parlamentu. Nakonec se obešel bez jakýchkoli střetů či násilností, a to i kvůli přísnému dohledu policie. Ta podél celé trasy postavila mobilní zábrany, na střechách dění sledovali odstřelovači.

Podle agentury AFP se do průvodu zapojilo asi 2000 lidí, včetně řady známých tváří. Pride Parade osobně podpořil například populární hudebník Božo Vrećo, mezi účastníky byl rovněž americký velvyslanec v Bosně Eric Nelson, který se sám otevřeně hlásí k homosexualitě.

Bosna je hluboce konzervativní země a Sarajevo až jako poslední z balkánských metropolí nechalo pochod sexuálních menšin uspořádat. Proti akci protestovala řada jejích odpůrců, dnes ráno se sešlo v Sarajevu několik set lidí, kteří vyšli do ulic s transparenty odsuzujícími homosexualitu. V sobotu několik konzervativních skupin uspořádalo pochod na podporu "tradičních rodinných hodnot".

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

bosna a hercegovina Homosexuálové Muslimové

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy