Lukašenko vyzval Rusko a Ukrajinu k jednání o vězněných žoldnéřích

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval Ukrajinu a Rusko k jednání o údajných ruských žoldnéřích, které Minsk zadržuje kvůli obviněním z terorismu. Problém by se podle něj měl vyřešit na setkání generálních prokurátorů všech tří zemí. Informovala o tom dnes státní agentura Belta.

Ukrajinská armáda

Kyjev usiluje o vydání části zadržovaných, neboť se podle něj účastnili bojů v Donbasu na straně proruských separatistů. Moskva popírá, že se jedná o nájemné vojáky i že by měli za cíl destabilizovat situaci v Bělorusku.

Bělorusko minulý týden zadrželo u Minsku 33 ruských občanů. Podle vyšetřovatelů se jedná o žoldnéře, kteří pracovali pro takzvanou Vagnerovu soukromou vojenskou společnost, válčící na Ukrajině, v Sýrii, Libyi a jinde. Před prezidentskými volbami v Bělorusku, naplánovanými na 9. srpna, prý měli pomoci vyvolat nepokoje.

"Sedněte si ve třech a dělejte, co uznáte za vhodné. Rozhodněte o těch chlápcích (zadržovaných Rusech) na základě zákonů a mezinárodních právních aktů. Bude to tak, jak se vy tři dohodnete," vyzval prokurátory tří zúčastněných zemí k jednáním v Bělorusku. Podle něj je třeba skoncovat s dosavadními "jalovými" rozhovory na toto téma. "Pokud nepřijedou (ukrajinský a ruský žalobce), otázku vyřešíme sami bez nich," dodal autoritářský prezident.

Kreml dříve uvedl, že nemá záměr destabilizovat situaci v sousední republice a že pro zadržování ruských občanů není žádný zákonný důvod. Skupina měla podle něj namířeno do Latinské Ameriky, kde měla pracovat pro soukromou bezpečnostní firmu.

Podle Kyjeva se 28 členů skupiny účastnilo bojů na východní Ukrajině na straně povstalců. Požádal proto Minsk o jejich vydání a ve středu si na toto téma s Lukašenkem telefonoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V médiích později vyjádřil naději, že Minsk zadržované Rusy vydá ukrajinské straně. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba nicméně přiznal, že běloruské oficiální orgány dosud záměr zadržované ruské občany vydat nepotvrdily.

I když je Bělorusko Rusku z bývalých sovětských republik nejbližší, mezi vedeními obou zemí bývá patrné napětí. Lukašenko mimo jiné v roce 2014 nepodpořil ruskou anexi ukrajinského Krymu a opakovaně dává najevo, že nepřipustí pohlcení své země Ruskem.

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

Související:

Právě se děje

reklama