Lukašenko vyzval Rusko a Ukrajinu k jednání o vězněných žoldnéřích

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyzval Ukrajinu a Rusko k jednání o údajných ruských žoldnéřích, které Minsk zadržuje kvůli obviněním z terorismu. Problém by se podle něj měl vyřešit na setkání generálních prokurátorů všech tří zemí. Informovala o tom dnes státní agentura Belta.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Kyjev usiluje o vydání části zadržovaných, neboť se podle něj účastnili bojů v Donbasu na straně proruských separatistů. Moskva popírá, že se jedná o nájemné vojáky i že by měli za cíl destabilizovat situaci v Bělorusku.

Bělorusko minulý týden zadrželo u Minsku 33 ruských občanů. Podle vyšetřovatelů se jedná o žoldnéře, kteří pracovali pro takzvanou Vagnerovu soukromou vojenskou společnost, válčící na Ukrajině, v Sýrii, Libyi a jinde. Před prezidentskými volbami v Bělorusku, naplánovanými na 9. srpna, prý měli pomoci vyvolat nepokoje.

"Sedněte si ve třech a dělejte, co uznáte za vhodné. Rozhodněte o těch chlápcích (zadržovaných Rusech) na základě zákonů a mezinárodních právních aktů. Bude to tak, jak se vy tři dohodnete," vyzval prokurátory tří zúčastněných zemí k jednáním v Bělorusku. Podle něj je třeba skoncovat s dosavadními "jalovými" rozhovory na toto téma. "Pokud nepřijedou (ukrajinský a ruský žalobce), otázku vyřešíme sami bez nich," dodal autoritářský prezident.

Kreml dříve uvedl, že nemá záměr destabilizovat situaci v sousední republice a že pro zadržování ruských občanů není žádný zákonný důvod. Skupina měla podle něj namířeno do Latinské Ameriky, kde měla pracovat pro soukromou bezpečnostní firmu.

Podle Kyjeva se 28 členů skupiny účastnilo bojů na východní Ukrajině na straně povstalců. Požádal proto Minsk o jejich vydání a ve středu si na toto téma s Lukašenkem telefonoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V médiích později vyjádřil naději, že Minsk zadržované Rusy vydá ukrajinské straně. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba nicméně přiznal, že běloruské oficiální orgány dosud záměr zadržované ruské občany vydat nepotvrdily.

I když je Bělorusko Rusku z bývalých sovětských republik nejbližší, mezi vedeními obou zemí bývá patrné napětí. Lukašenko mimo jiné v roce 2014 nepodpořil ruskou anexi ukrajinského Krymu a opakovaně dává najevo, že nepřipustí pohlcení své země Ruskem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Rusko opět hlásí přes 8000 nových případů nákazy, školy v Moskvě budou mít…

29.09.2020 11:09 Rusko dnes oznámilo 8232 nových případů nákazy koronavirem a 160 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama