Místo očekávaného baby boomu přišel opak, rodí se nejméně dětí v historii. Co se stalo?

Pokud jste si mysleli, že kvůli karanténním opatřením nebudou mít páry na práci nic jiného než plodit potomky, tak vás čeká překvapení - místo babyboomu přišel pokles porodnosti. Studie dokládají, že Spojené státy zaznamenaly nejnižší míru porodů v historii a počet nově narozených dětí strmě klesl i v některých částech Evropy, píše zpravodajský server BBC.

Když se Frederike na začátku pandemie přistěhovala ke svým rodičům, aby pomohla s péčí o staršího příbuzného, vnímala to jako možnost strávit víc času se svou rodinou. Po několika měsících však na 33letou Němku dopadl pocit ztráty.

Frederike je nezadaná a uvědomila si, že ji pandemie připravila o možnost s někým se seznámit a založit rodinu.

"Čas vám teď přijde opravdu cenný a můj život se zastavil," říká Frederike, která si schůzky s potenciálními partnery snažila domlouvat online, následné zimní procházky v teplotách pod nulou však k romantice příliš nevybízely.

Když se nyní cítí skleslá, hlavou se jí honí vtíravá myšlenka, že až pandemie skončí, bude neplodná. "Sedím doma v letech, kdy můžu mít dítě," vysvětluje.

Demografy a další odborníky, kteří se zabývají studiem populace, však pokles v porodnosti příliš neudivuje. "Vzhledem k tomu, jak je pandemie špatná, nejsem překvapený," říká sociolog Philip N. Cohen z univerzity v americkém Marylandu.

Loni v červnu ekonomové z washingtonského ústavu Brookings odhadli, že se ve Spojených státech narodí o 300.000 až půl milionu dětí méně. Ve stejnou dobu průzkum v Evropě prokázal, že 50 procent Němců a Francouzů, kteří loni plánovali mít dítě, snahy počít prozatím odložilo. V Itálii dokonce 37 procent lidí uvedlo, že dítě plánovat přestali úplně. Francie, Jižní Korea, Tchaj-wan, Estonsko, Litva a Lotyšsko za prosinec 2020 a letošní leden, tedy zhruba devět měsíců od začátku pandemie, evidují nejméně narozených dětí za posledních 20 let.

Joshua Wilde s týmem z německého Institutu Maxe Plancka pro demografický výzkum pokles porodnosti předpovídal a jejich výzkum ukazuje, že tento vedlejší projev pandemie - alespoň v USA - přetrvá pravděpodobně i v následujících měsících.

Steve se s manželkou v posledních třech letech opakovaně bavil o jednom tématu; ona chtěla další dítě, sestřičku pro jejich dva syny. On preferuje čtyřčlennou rodinu. "Proto jsem si každý rok vymýšlel výmluvy," říká Steve.

Nejdříve se manželku snažil přesvědčit, že v Nigérii, kde žijí, je příliš nepředvídatelná ekonomická situace. Tomu ale Steveova žena nevěřila - alespoň donedávna. "Kvůli covidu-19 poprvé souhlasila, že už toho bylo dost," popisuje Steve. Tento pár ze střední společenské třídy si může zvolit, zda děti chce, či ne. Takovou možnost však nemají všichni.

Populační fond OSN (UNFPA) uvádí, že kvůli pandemii o přístup ke službám souvisejícím s plánováním rodiny přišlo bezmála 12 milionů žen ve 115 zemích, převážně v chudších světových regionech. To by mohlo vyústit až v 1,4 milionu neplánovaných těhotenství.

Proč tedy Evropa a Spojené státy čelí poklesu? Jednou z teorií je, že jsou lidé méně sexuálně aktivní. Kinseyho ústav při univerzitě v americké Indianě zjistil, že 40 procent dotazovaných, nezávisle na věku či pohlaví, během pandemie hlásilo méně sexu. Výzkum z jihovýchodní Asie naopak žádný pokles v sexuální aktivitě respondentů nezaznamenal.

Tyto studie bychom ale měly brát s rezervou, říká psycholožka a sexuoložka Marieke Dewitteová z univerzity v nizozemském Maastrichtu. "Lidé na tuto pandemii z hlediska sexuality a vztahů reagují velmi rozdílně. U některých lidí stres touhu po sexu zvyšuje, u dalších ji potlačuje," uvádí odbornice.

Přesvědčivější je pevná a zavedená souvislost mezi ekonomikou a rozením dětí. Historie napříč různými zeměmi potvrzuje, že v dobách ekonomického růstu roste i porodnost a naopak nejistota vede k jejímu poklesu.

Je také třeba vzít v potaz, že v současnosti ženy pomýšlejí na děti až ve vyšším věku a časový úsek, kdy mohou potomka počít, se proto zkracuje. Němka Frederike má například pocit, že jí času ubývá, zůstává ale optimistická. Přemýšlí, že si nechá zmrazit vajíčka, nebo se o dítě pokusí s homosexuálním kamarádem. Také ale zvažuje, že děti vůbec mít nebude.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) děti

Aktuálně se děje

před 13 minutami

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

Aktualizováno před 39 minutami

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru.

před 44 minutami

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

před 1 hodinou

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

před 1 hodinou

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

před 1 hodinou

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

včera

včera

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko

Polsko se připravuje na válku a výrazně zvyšuje své obranné kapacity. Vláda premiéra Donalda Tuska nedávno oznámila ambiciózní plán na rozšíření armády a zavedení dobrovolného vojenského výcviku pro každého dospělého muže v zemi. Tento krok přichází v době, kdy se obavy z ruské agrese stupňují, zejména po invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy