Místo očekávaného baby boomu přišel opak, rodí se nejméně dětí v historii. Co se stalo?

Pokud jste si mysleli, že kvůli karanténním opatřením nebudou mít páry na práci nic jiného než plodit potomky, tak vás čeká překvapení - místo babyboomu přišel pokles porodnosti. Studie dokládají, že Spojené státy zaznamenaly nejnižší míru porodů v historii a počet nově narozených dětí strmě klesl i v některých částech Evropy, píše zpravodajský server BBC.

Když se Frederike na začátku pandemie přistěhovala ke svým rodičům, aby pomohla s péčí o staršího příbuzného, vnímala to jako možnost strávit víc času se svou rodinou. Po několika měsících však na 33letou Němku dopadl pocit ztráty.

Frederike je nezadaná a uvědomila si, že ji pandemie připravila o možnost s někým se seznámit a založit rodinu.

"Čas vám teď přijde opravdu cenný a můj život se zastavil," říká Frederike, která si schůzky s potenciálními partnery snažila domlouvat online, následné zimní procházky v teplotách pod nulou však k romantice příliš nevybízely.

Když se nyní cítí skleslá, hlavou se jí honí vtíravá myšlenka, že až pandemie skončí, bude neplodná. "Sedím doma v letech, kdy můžu mít dítě," vysvětluje.

Demografy a další odborníky, kteří se zabývají studiem populace, však pokles v porodnosti příliš neudivuje. "Vzhledem k tomu, jak je pandemie špatná, nejsem překvapený," říká sociolog Philip N. Cohen z univerzity v americkém Marylandu.

Loni v červnu ekonomové z washingtonského ústavu Brookings odhadli, že se ve Spojených státech narodí o 300.000 až půl milionu dětí méně. Ve stejnou dobu průzkum v Evropě prokázal, že 50 procent Němců a Francouzů, kteří loni plánovali mít dítě, snahy počít prozatím odložilo. V Itálii dokonce 37 procent lidí uvedlo, že dítě plánovat přestali úplně. Francie, Jižní Korea, Tchaj-wan, Estonsko, Litva a Lotyšsko za prosinec 2020 a letošní leden, tedy zhruba devět měsíců od začátku pandemie, evidují nejméně narozených dětí za posledních 20 let.

Joshua Wilde s týmem z německého Institutu Maxe Plancka pro demografický výzkum pokles porodnosti předpovídal a jejich výzkum ukazuje, že tento vedlejší projev pandemie - alespoň v USA - přetrvá pravděpodobně i v následujících měsících.

Steve se s manželkou v posledních třech letech opakovaně bavil o jednom tématu; ona chtěla další dítě, sestřičku pro jejich dva syny. On preferuje čtyřčlennou rodinu. "Proto jsem si každý rok vymýšlel výmluvy," říká Steve.

Nejdříve se manželku snažil přesvědčit, že v Nigérii, kde žijí, je příliš nepředvídatelná ekonomická situace. Tomu ale Steveova žena nevěřila - alespoň donedávna. "Kvůli covidu-19 poprvé souhlasila, že už toho bylo dost," popisuje Steve. Tento pár ze střední společenské třídy si může zvolit, zda děti chce, či ne. Takovou možnost však nemají všichni.

Populační fond OSN (UNFPA) uvádí, že kvůli pandemii o přístup ke službám souvisejícím s plánováním rodiny přišlo bezmála 12 milionů žen ve 115 zemích, převážně v chudších světových regionech. To by mohlo vyústit až v 1,4 milionu neplánovaných těhotenství.

Proč tedy Evropa a Spojené státy čelí poklesu? Jednou z teorií je, že jsou lidé méně sexuálně aktivní. Kinseyho ústav při univerzitě v americké Indianě zjistil, že 40 procent dotazovaných, nezávisle na věku či pohlaví, během pandemie hlásilo méně sexu. Výzkum z jihovýchodní Asie naopak žádný pokles v sexuální aktivitě respondentů nezaznamenal.

Tyto studie bychom ale měly brát s rezervou, říká psycholožka a sexuoložka Marieke Dewitteová z univerzity v nizozemském Maastrichtu. "Lidé na tuto pandemii z hlediska sexuality a vztahů reagují velmi rozdílně. U některých lidí stres touhu po sexu zvyšuje, u dalších ji potlačuje," uvádí odbornice.

Přesvědčivější je pevná a zavedená souvislost mezi ekonomikou a rozením dětí. Historie napříč různými zeměmi potvrzuje, že v dobách ekonomického růstu roste i porodnost a naopak nejistota vede k jejímu poklesu.

Je také třeba vzít v potaz, že v současnosti ženy pomýšlejí na děti až ve vyšším věku a časový úsek, kdy mohou potomka počít, se proto zkracuje. Němka Frederike má například pocit, že jí času ubývá, zůstává ale optimistická. Přemýšlí, že si nechá zmrazit vajíčka, nebo se o dítě pokusí s homosexuálním kamarádem. Také ale zvažuje, že děti vůbec mít nebude.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) děti

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy