Moldavsko uvedlo, že nevydalo pas pro ruského agenta, píše Interfax

Kišiněv se dnes důrazně ohradil proti "zvěstem", že Moldavsko vydalo cestovní pas pro ruského občana Alexandra Petrova, píše ruská agentura Interfax. České úřady v sobotu vyhlásily pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a posléze také cestovními doklady Moldavska a Tádžikistánu.

Eurozpravy.cz

Tito dva muži byli podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana objednáni do muničního skladu ve Vrběticích v době, kdy k něm v roce 2014 došlo k prvnímu výbuchu. Bulharský zbrojař Emilijan Gebrev, který měl podle některých českých médií dodat munici z Vrbětic na Ukrajinu, v pondělním prohlášení odmítl jakoukoliv souvislost své firmy EMKO s municí uskladněnou ve vrbětickém areálu. Dnes nicméně připustil, že část munice ve Vrběticích byla jeho.

Zeman uvedl, že na základě kriminalistického zkoumání byli dva hledaní ruší občané ztotožněni s útočníky z britského Salisbury, kde byl v roce 2018 otráven bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítá.

Dvojice podle médií do ČR přicestovala s použitím ruských krycích dokladů se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. České úřady informovaly, že následně se muži prokazovali pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov.

"Ruskému občanovi Alexandru Petrovovi nebyl vydán cestovní pas na jméno moldavského občana Nicolaje Popy," napsal dnes Interfax s odvoláním na moldavskou agenturu státních služeb, která má podle něj pod kontrolou databázi se všemi typy moldavských dokumentů. Moldavský úřad Interfaxu sdělil, že ve státním registru nefiguruje občan se jménem Nicolai Popa a datem narození 18. července 1979. Toto jméno a datum narození uvádí Policie České republiky ve své žádosti o pomoc s pátráním po obou mužích. Moldavská agentura podle Interfaxu doplnila, že cestovní doklad s číslem A3194368 byl vydán osobě s jiným jménem a jiným datem narození.

Bulharský překupník zbraní Gebrev ve zveřejněném prohlášení popřel souvislost své firmy EMKO s výbuchy ve Vrběticích. Některé české sdělovací prostředky uvedly, že Gebrev byl prostředníkem, který měl dodat munici na Ukrajinu. Ruské tajné služby se tomu údajně snažily zabránit. O tom, že munice z Vrbětic měla směřovat do Bulharska, hovořil také premiér Andrej Babiš.

"Tvrzení, že munici zničenou teroristickým činem v České republice v roce 2014 měla firma EMKO reexportovat na Ukrajinu, nejsou pravdivá. Společnost EMKO nikdy nevyvážela na Ukrajinu munici pocházející z České republiky. To je zdokumentováno," uvádí se v pondělním prohlášení.

Dnes však v prohlášení zaslaném bulharským médiím společnost EMKO připustila, že vybuchlá munice ve Vrběticích byla její. Souvislost s možnými dodávkami na Ukrajinu ovšem nadále odmítá.

"Tvrzení, že vybuchlá munice vlastněná společností EMKO byla určena k exportu na Ukrajinu, rozhodně nejsou pravdivá. Také domněnky, že k výbuchům mělo dojít mimo území ČR, až v Bulharsku, vypadají zvláštně," uvedla společnost. "Nevíme, co dalšího bylo ve skladech české společnosti Imex, v nichž byl náš majetek uložen," dodala. Média v minulých dnech také jako možné místo určení materiálu zmiňovala vleklým konfliktem zmítanou Sýrii.

Gebrev se podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat v roce 2015 stal obětí nezdařeného pokusu o atentát nervově paralytickou látkou novičok. Podezřelý z otravy je údajný důstojník ruské tajné služby GRU Denis Sergejev.

Témata: EZ

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

Související:

Právě se děje

reklama