Morawiecki a Zelenskyj se dohodli na opravách vojenské techniky

Ukrajina a Polsko se domluvily, že vybudují středisko pro opravy vojenské techniky, oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki na společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a lotyšským prezidentem Egilsem Levitsem v Kyjevě. Zelenskyj přislíbil pomoci Polsku a jeho energetické bezpečnosti dodávkami elektřiny, jejímž vývozem si Kyjev snaží zajistit finanční prostředky.

"Jednali jsme o speciálním středisku, které by sloužilo k opravám vojenské techniky a cvičením s našimi německými, nizozemskými a ukrajinským partnery. Postavíme takové středisko, kde polské firmy budou opravovat vojenskou techniku," řekl Morawiecki podle agentury Ukrinform.

"Nastolili jsme důležité energetické otázky, posuzovali jsme problémy. Máme zájem na tom, aby Ukrajina mohla pomoci Polsku. Děláme vše, abychom v nejbližší době našli východisko z příštích energetických rizik," řekl Zelenskyj. "Pro nás je to priorita v našich vztazích. Bez ohledu na to, že jsme v nynější těžké situaci zakázali vývoz uhlí, budeme hledat možnost pomoci Polsku. Protože Polsko bez ohledu na vše nalézalo možnosti pomoci nám, přestože to nebylo jednoduché," dodal podle agentury Interfax-Ukrajina.

Ukrajina již prodává elektřinu Maďarsku a Slovensku a asi 200 megawattů Polsku. Dalších 1000 megawattů by mohlo přinést propojení Chmelnycké jaderné elektrárny s Polskem, což by se mohlo stát do konce roku, poznamenala agentura Reuters a dodala, že ukrajinská elektřina by mohla Evropě pomoci vypořádat se s omezením dodávek ruského plynu.

Ukrajinský prezident také prohlásil, že se s polským premiérem domluvil na vyřešení problémů s dlouhým čekáním kamionů na společné hranici. "Soudím, že tato věc více závisí na Polsku," dodal s tím, že fronty by měly zmizet.

Kamiony podle tisku vyvážejí ukrajinskou úrodu, ale i vinou pomalých fytosanitárních kontrol fronta, ve které je 2600 nákladních vozidel, dosahuje bezmála 60 kilometrů.

Související

Mateusz Morawiecki

Morawiecki potvrdil ochotu Polska dát Ukrajině až 60 modernizovaných tanků

Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60 modernizovaných tanků, včetně 30 strojů PT-91 Twardy. V rozhovoru s kanadskou stanicí CTV News to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizované stroje sovětské konstrukce T-72. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru Polsku za příslib desítek tanků poděkoval.
Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Polsko požádá Berlín o souhlas s vysláním tanků Leopard Ukrajině

Polsko požádá Německo o povolení poslat tanky Leopard 2 na Ukrajinu, řekl dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že Polsko může tyto tanky německé výroby Ukrajině dodat v rámci skupiny zemí, jejímž členem Německo nemusí být. Berlín se zdráhá poskytnout Ukrajině svoje leopardy. Země, které je vlastní a chtějí to udělat, ho ovšem musejí oficiálně požádat o souhlas.

Více souvisejících

Mateusz Morawiecki Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 2 minutami

Petr Pavel

Konečné výsledky voleb: Petr Pavel předehnal Babiše o skoro milion hlasů

Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále přímé prezidentské volby pro něj podle konečných výsledků hlasovalo 3,358.926 lidí, tedy 58,32 procenta voličů. Svého soupeře bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše porazil o 958.655 hlasů.

Aktualizováno před 18 minutami

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

Aktualizováno před 19 minutami

před 30 minutami

před 46 minutami

před 56 minutami

Petr Pavel

Pavel v projevu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt

Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Pavel ve svém volebním štábu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Na Pražském hradě chce všechny přesvědčit k návratu k nim. Poděkoval všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Doplnil, že v této zemi nevidí poražené voliče.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Danuše Nerudová a Petr Pavel

Nerudová, Vystrčil i Stanjura. Politici už gratulují Pavlovi k vítězství

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už gratulují Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Po sečtení dvou pětin hlasů vede Pavel nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem s rozdílem zhruba deseti procentních bodů.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel přesunul štáb do větších prostor. Zájem budí i mezi zahraničními novináři

Pro druhé kolo přesunul Petr Pavel volební štáb do pražského Fóra Karlín, kam se tentokrát dostavili i jeho podporovatelé odění ve flanelových košilích. Právě oni odpočítávali poslední vteřiny do uzavření volebních místností a oslavovali první sečtené výsledky. Sám favorit letošní prezidentské volby přijel s předstihem oproti plánu už dvacet minut před 14. hodinou. Jeho příjezd doprovázel především velký zájem médií, nejen těch českých, ale především zahraničních.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Prezidentem se stane podle predikcí Pavel, predikce ukázaly, kolik získá procent hlasů

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude údajů po sečtení hlasů z poloviny okrsků 58,24 procenta hlasů. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI. Předsedu opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše tak čeká v prezidentské volbě podle prognóz porážka.

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Vítěz voleb se stane prezidentem až za 39 dní. Co se během nich může stát?

Úderem 14. hodiny komisaři uzavřeli volební místnosti a začalo sčítání, jehož výsledky se dozvíme zřejmě ještě během odpoledne. Vítěz nahradí ve funkci prezidenta republiky Miloše Zemana na dalších pět let. Období mezi výsledkem voleb a inaugurací nové hlavy státu však trvá ještě necelé dva měsíce. 

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Voliči rozhodli. Prezidentem bude favorizovaný Pavel, nebo šéf ANO Babiš

Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo expremiér, předseda a poslanec ANO Andrej Babiš. Pavla favorizovaly předvolební průzkumy i sázkové kurzy, i když první volební kolo vyhrál jen těsně. Volební účast by s ohledem na zvýšený zájem voličů mohla být opět rekordní a přesáhnout 70 procent.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Páteční atentát v Jeruzalémě odsoudili Macron a Scholz

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz dnes odsoudili páteční útok na synagogu v Jeruzalémě, při kterém zemřelo sedm věřících. Píše to agentura AFP. V noci na dnešek ohledně atentátu hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Joe Biden, který střelbu označil za útok na civilizovaný svět.

Zdroj: ČTK

Další zprávy