Na 90 procent lidí na JIP v Británii podle Johnsona nedostalo posilovací dávku

Britský premiér Boris Johnson dnes prohlásil, že na 90 procent všech lidí s těžkým covidem-19, kteří leží na jednotkách intenzivní péče, nedostalo posilovací dávku vakcíny. Británie se nyní potýká s rekordními nárůsty počtu nakažených, nemocnice však zatím přijímají výrazně méně pacientů než v předchozích vlnách.

Podle Johnsona je to tím, že je nakažlivá varianta omikron, která v zemi nyní převažuje, mírnější než dosud dominantní varianta delta. Británie se kvůli mnoha novým nákazám potýká s nedostatkem testovacích kapacit.

"Drtivá většina lidí, kteří nyní končí na jednotkách intenzivní péče, jsou lidé, kteří nedostali posilovací dávku," řekl Johnson při návštěvě očkovacího centra. "Mluvil jsem s lékaři, kteří tvrdí, že jejich počty dosahují až 90 procent lidí na JIP," dodal.

Johnsonova vláda se v prosinci rozhodla zahájit velkou očkovací kampaň, jejímž cílem je podat posilující dávku co největšímu množství lidí do konce roku. Reagovala tím na nástup varianty omikron, přičemž cílem kabinetu je vyhnout se nutnosti vyhlašovat další uzávěry ekonomiky.

Británie v úterý oznámila téměř 130.000 nově potvrzených nákaz za den, nejvíce od začátku pandemie. Počty lidí přijímaných do nemocnic se nyní pohybují kolem 1000 denně, za minulých vln pandemie dosahovaly až čtyřnásobku.

"Varianta omikron nadále způsobuje skutečné problémy, vidíme nárůst případů v nemocnicích, ale je zjevně mírnější než delta, a můžeme tedy postupovat nadále tak jako dosud," řekl Johnson. Premiér čelí kritice některých expertů kvůli tomu, že v Anglii nevyhlásil dodatečné restrikce na rozdíl od úřadů dalších částí Spojeného království - Skotska, Walesu a Severního Irska. Dnes jen obyvatele vyzval, aby slavili příchod nového roku "opatrným a rozumným způsobem".

Země se nicméně podle médií potýká s nedostatkem testů. Británie již delší dobu nabízí možnost nechat si zaslat testovací sady domů poštou, nyní však podle internetových stránek státního zdravotního systém NHS nejsou k dispozici ani pro veřejnost, ani pro pracovníky v kritických odvětvích. S nedostatkem se potýká také řada lékáren. V celé Anglii a Severním Irsku rovněž nejsou volné žádné kapacity na PCR testy.

Nedostupnost domácích testů je přitom nepříjemnou komplikací pro britskou ekonomiku i zdravotnictví. Úřady totiž nyní totiž nařizují desetidenní karanténu po pozitivním testu, dovolují však vyjít mezi ostatní po sedmi dnech v případě negativního antigenního testu. Experti přitom varují před možným nedostatkem pracovníků v zásadních profesích nebo mezi zdravotníky. Sílí hlasy po tom, aby vláda kvůli tomu umožnila ukončení karantény již po pěti dnech, jako to například v úterý doporučily Spojené státy.

Vládní činitelka Chloe Smithová dnes nicméně tyto návrhy odmítla s tím, že úřady nejprve musí posoudit dopady zkrácení karantény na sedm dní, k němuž došlo teprve nedávno.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy