Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu a nehodlá spáchat sebevraždu. V předvečer plánovaných protestů za jeho propuštění také svým příznivcům poděkoval za podporu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Pro všechny případy oznamuji. Nemám v plánu se oběsit na okenní mříži, nebo si podřezat žíly či hrdlo obroušenou lžící. Také velmi opatrně chodím po schodech. Každý den mi měří tlak - je jako u kosmonauta, takže náhlý infarkt je vyloučen," uvádí Navalnyj ve zprávě, která je publikována na jeho instagramovém účtu.

Ve vzkazu rovněž děkuje příznivcům za sdílení videa, které zveřejnil jeho tým tento týden, a v němž opoziční politik představuje výsledky vyšetřování svého Fondu boje s korupcí týkajícího se luxusní rezidence na pobřeží Černého moře, která podle něj patří ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. "Přišla advokátka a řekla, že už má 40 milionů shlédnutí," konstatoval mimo jiné Navalnyj, jenž v současné době pobývá v moskevské vazební věznici Matrosskaja Tišina. "Vím jistě, že vně mého vězení je mnoho dobrých lidí a pomoc přijde," uvedl na závěr vzkazu.

Navalného spolupracovníci a příznivci plánují na tuto sobotu nepovolené protesty na jeho podporu a ruské úřady v posledních dnech dávají najevo, že jim hodlají zabránit. Pozatýkaly nejbližší Navalného spolupracovníky a varují nejen před účastí na nepovolených akcích, ale hrozí postihem i za pouhé výzvy k účasti zejména mladých lidí. Některé sociální sítě jako TikTok už smazaly příspěvky, které k protestům vyzývají, píše Reuters.

Alexej Navalnyj se vrátil do Ruska v neděli po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Vladimira Putina. Kreml obvinění odmítá. Policie ho po příletu zatkla a soud v pondělí poslal na 30 dní do vazby, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Navalnyj poslal pozdrav z vězeňského zařízení, napsal, že se má dobře

04.03.2021 08:23 Ruský opoziční představitel Alexej Navalnyj, který si má odpykat trest za údajnou zpronevěru,…

Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

04.03.2021 00:01 NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama