NÁZOR: Prohnilý offshoreový byznys. Aktivista objasňuje skandál Pandora Papers

Po zveřejnění tzv. Panama Papers před pěti lety se jisté byznysové kruhy snažily líčit pochybnou firmu Mossack Fonseca, která stála v jádru celé kauzy, jako vyvrhele, zkažené jablko v prosperujícím sadu skvělých profesionálů usnadňujících světový obchod a pomáhajících korporacím platit spravedlivé, byť minimální daně, připomíná Drew Sullivan v komentáři pro server Washington Post. Protikorupční aktivista a spoluzakladatel Projektu pro hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP) dodává, že odhalení tzv. Pandora Papers toto tvrzení vyvrací.

Peníze, zlato

Zkažená jablka      

Pandora Papers, nebo-li šetření Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů z více než 150 světových médií a OCCRP, ukazují, jaká je skutečná podstata offshoreového finančního byznysu, deklaruje autor komentáře. Důkazy se podle něj nacházejí ve 12 milionech dokumentů uniklých ze 14 firem, které poskytují offshoreové služby, přičemž jde o šokující ukázku toho, na co se dlouhá desetiletí opakovaně poukazuje při vyšetřování globálního zločinu a korupce.

"Tito profesionální činitelé jsou většinou zkažená jablka - a jsou do jádra prohnilí," nebere si servítky Sullivan. Konstatuje, že jde o prosperující, celosvětový sektor "kriminálních služeb" zahrnující finanční agenty, bankéře, právníky, účetní a další aktéry, kteří jsou klíčem k převodu bilionů dolarů z korupce a trestné činnosti v rozvojových zemích do hedgeových fondů, luxusního majetku a nepřiznaných aktiv na Západě.

Bez těchto služeb by nebylo možné přesouvat tak velké finanční sumy, vysvětluje aktivista. Dodává, že sice došlo k velkému progresu při nuceném rozkrývání vlastnických struktur, offshoreový byznys ovšem dále uniká.

Nejnovějším problémem jsou zákony ve Spojených státech, domnívá se Sullivan. Poukazuje, že Jižní Dakota se nedávno přidala k dalším tzv. byznysu přívětivým státům jako New York, Nevada či Wyoming, kde není snadné zjistit, kdo stojí za konkrétními společnostmi. Za poslední roky pak více než desítka amerických států schválila legislativu usnadňující přístup cizích a anonymních uživatelů k místním poskytovatelům finančních služeb, kritizuje aktivista.  

OCCRP sídlí ve východní Evropě, kde jsou škody páchané offshoreovým systémem očividné, jelikož jej tamní politici, veřejně činné osoby a byznysmeni využívají k vyvádění ohromných finančních částek do zahraničí, nastiňuje autor komentáře. Připomíná, že v regionu docházelo a dochází k drancování přírodních zdrojů, tunelování penzijních systémů i státních společností a vykuchávání státních rozpočtů skrze korupci, přičemž zisky končí v nemovitostech na Manhattanu, v Londýně nebo Dubaji.

"Jeden z nejkřiklavějších případů v Pandora Papers je z Ázerbájdžánu, kde jsme zjistili, že přední rodina vlastní luxusní nemovitosti v Londýně za 700 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun, pozn. red.)," píše Sullivan. Podotýká, že i v případě dalších velkých úniků z této země není ojedinělé, když se sumy pohybují v řádech stovek milionů dolarů.  

Transparentnost především

Souběžně s tím se organizovaný zločin globalizoval a za pomoci offshoreových služeb se stává silnější a někdy i bohatší než státní aktéři, varuje aktivista. Upozorňuje, že výsledkem je vysoká cena půjček pro domácnosti a firmy ve východní Evropě, která násobně převyšuje ceny na Západě.  

Západ sice posílá do těchto zemí pomoc v objemu stovek milionů dolarů, ale desítky miliard z trestné činnosti plynou opačným směrem, shrnuje autor komentáře. Připomíná, že tyto prostředky by mohly snížit chudobu, vyrovnat státní rozpočty, poskytnout zdravotní péči a vzdělání či zlepšit infrastrukturu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na Západ tedy proudí pochybné peníze, které poskytují pochybnou sílu, uvádí Sullivan. Vysvětluje, že offshoreové systémy jsou prostředkem k financování nenávistných skupin a extrémistických politických uskupení, které těží ze struktur organizovaného zločinu, uplácení veřejných činitelů a obecně podrývají demokracii a dobrou správu států,  tudíž představují zásadní bezpečnostní riziko.

Mezinárodní měnový fond říká, že americké společnosti mají z offshorových převodů zisky v hodnotě 2,6 bilionu dolarů, což připravuje americký rozpočet o stovky miliard dolarů, deklaruje autor komentáře. Doplňuje, že podle americké centrální banky FED dluží americké firmy přes 11 bilionů dolarů, ale nikdo neví, kolik peněz mají ukrytých v offshoreovém systému a jak velké je tedy riziko opakování scénáře bankrotu společnosti Enron.  

"Záleží na vynucování transparentnosti," zdůrazňuje Sullivan. Apeluje, aby nejen Spojené státy požadovaly od offhoreových systémů rozkrytí vlastnických struktur, pokud mají v zemi legálně působit. Stejně tak je nutné zpřísnit a vymáhat zákony, které znemožní využívání finančních služeb, hedgeových fondů a nákup majetku anonymními zákazníky.

Změna musí přijít rychle a je třeba si uvědomit, že offshoreové ráje a ti, kteří k nim umožňují přístup, představují riziko, nikoliv optimalizované řešení, a proto je nutná jejich regulace, deklaruje autor komentáře. Podotýká, že cenu za toto škodlivé a neprůhledné uspořádání platíme všichni.

Brit tvrdí, že uzavřel smlouvu s ďáblem. Zabil dvě ženy a měl vyhrát v…

28.10.2021 19:23 Britský soud dnes uložil doživotní trest devatenáctiletému mladíkovi za vraždu dvou sester v…

WHO na boj s covidem potřebuje 23,4 miliardy dolarů

28.10.2021 18:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) a další organizace dnes uvedly, že na posílení reakce…

Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

28.10.2021 11:53 V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj.…

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Rusko hlásí další den rekordní počet úmrtí pacientů s covidem

27.10.2021 20:31 Aktualizováno Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1123 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet…

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

27.10.2021 19:45 Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu.…

Potomci obětí sovětského teroru žalují ruský parlament

27.10.2021 13:15 Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu…

Planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia, pokud nezačneme jednat, obává se OSN

27.10.2021 09:03 Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně…

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

Související:

Právě se děje

reklama