Největší hrozba od druhé světové války? Ekonom volá po novém světě

NÁZOR - Lidská civilizace čelí krizi, jakou jsme neviděli od druhé světové války. S tímto tvrzením vystoupil politický ekonom Keston Perry z washingtonské American University. V komentáři pro server The Guardian nabádá, že tato výzva si konečně žádá reakci.

Na vině jsou bohaté země

Klimatickou krizi vyvolali lidé, především pak bohaté země, jejichž rozvoj je založen na nekonečném využívání přírodních zdrojů, deklaruje ekonom. Oběti podle něj narůstají, především v ostrovních státech, které jsou nejzranitelnější a nejméně připravené - jako příklad Perry uvádí devastaci Baham hurikánem Dorian.

V důsledku druhé světové války se země semknuly a vytvořily instituce, které měly udržet spravedlnost a mít, připomíná odborník. Dodává, že Světová banka, Mezinárodní měnový fond (MMF) a OSN měly vytvořit nový svět multilaterální spolupráce a státy, které získaly nezávislost v rámci dekolonizace, se je pokoušely přimět k podpoře vlastní agendy.

Tyto pokusy nebyly úspěšné a uvedené organizace nakonec podlehly moci dominantních zemí a nadnárodních korporací a prohlubují klimatickou krizi, tvrdí Perry. Konstatuje, že na pozadí toho, jak tato krize vyvolává ekonomickou a ekologickou nestabilitu, je třeba opět zvážit vytvoření nových nadnárodních institucí k jejímu řešení.

"Dopad klimatické krize bude nejextrémnější pro lidi v jižním světě," pokračuje ekonom. Upozorňuje, že podle OSN si řešení vyžádá masivní investice ve výši 2,5 bilionu dolarů ročně, což stávající financování a institucionální uspořádání nedokáže zajistit.

Bude třeba nastolit finanční stabilitu a mechanismus přerozdělování zdrojů skrze mezinárodní klimatický stabilizační fond, jistou obdobu MMF pro klimatickou krizi, deklaruje Perry. Vysvětluje, že tato agentura by mohla prosadit nové dohody o regulaci finančních trhů a předních korporací, především těch, které ze zranitelných ostrovů a rozvojových zemí učinily daňové ráje a drancují přírodní zdroje.

Ohrožené země není potřebují prostředky k změně své budoucnosti, konstatuje ekonom. Věří, že zmíněná instituce by mohla koordinovat daňovou politiku a kompenzovat daňové ztráty, a tak poskytovat přímou podporu klimatem ohrožených území a zároveň povzbuzovat k diverzifikaci výroby a řešení s ní spojených nerovností i klimatické migrace.

Dále je nutné zavést stálý mezinárodní mechanismus, který okamžitě poskytne peníze, zásoby a podporu při řešení velkých klimatických a přírodních katastrof, nabádá odborník. Domnívá se, že taková instituce by měla poskytovat první pomoc a rozhodovat by v ní měli výhradně představitelé světového jihu za pomoci podpůrného rámce.

"Mohla by se soustředit na reparace a redistribuci bohatství z nejbohatších zemí světového severu na jih, což by odráželo, kdo je za krizi zodpovědný a kdo je klimatem vyvolanými přírodními katastrofami nejvíce postižený," píše Perry.

Boj za klimatickou spravedlnost

V USA a Velké Británii působí progresivní politické síly, které neváhají navrhovat skutečná opatření k řešení klimatické krize, ale tato hnutí zůstávají izolovaná, protože víceméně přehlížejí rozvojový svět, upozorňuje ekonom. Připomíná, že na poslední konferenci britské Labouristické strany padl návrh na reparace za koloniální minulost v podobě levného či bezplatného poskytnutí zelených technologií světovému jihu.

Takovou myšlenku považuje odborník za zjednodušenou, protože výzva je složitější, byť rozvojové země skutečně potřebují přístup k technologiím, aniž by se dále zadlužovaly. "Je však klíčové změnit globální pravidla hry, která jsou momentálně ve prospěch nadnárodních korporací a nadále upřednostňují myšlenky pocházející z rozvinutého severu," deklaruje Perry. Dodává, že jde také o úpravu pochybných finančních toků, opuštění nevýhodných smluv o volném obchodu a zvrat v ničení životního prostředí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To si žádá spolupráci na světové úrovni, které rozšíří sílu chudých a bývalých kolonizovaných zemí, aby si samy mohly určit budoucnost a domoci se reparační spravedlnosti, konstatuje ekonom. Připomíná, že domorodé skupiny, místní aktivisté a environmentální hnutí v rozvojovém světě dlouho vědí a prosazují to, co konečně začíná být přijímáno ve zbytku světa, ale jsou stále ignorováni zeměmi, které nesou největší vinu za klimatickou krizi.

Hlavní zastánci tzv. zeleného nového údělu například příliš nezmiňují skupiny v rozvojovém světě, které stojí v první linii ekologického kolapsu, poukazuje Perry. Apeluje, aby hnutí ze světového severu a jihu sdílely zdroje, přišly s novými odvážnými myšlenkami a koordinovaly své akce na bázi vzájemného respektu a rovnosti.

Radikální iniciativy jako mezinárodní zelený nový úděl či vytvoření organizace pro krizovou environmentální spolupráci mohou uspět pouze tehdy, pokud existující mezinárodní instituce zajistí produktivní globální ekonomiku, spravedlivou společnost, angažovanost komunit, politickou participaci a udržitelnou budoucnost, míní ekonom.

"V posledním roce vidíme rostoucí hnutí lidí, kteří jdou do ulic ve světě a požadují od našich vlád akci v klimatické krizi," pokračuje odborník. Domnívá se, že výrazněji mohou tyto požadavky naplnit pouze transformované, či nově vytvořené globální instituce.

Je třeba si uvědomit, že klimatická krize má výrazně ničivější dopady na světový jih, a výchozí pozice v úsilí o řešení toho, co se děje se světem, nejsou u všech zemí stejné, uvádí Perry. Tvrdí, že je třeba založit etické hnutí za klimatickou spravedlnost, které spojí různé lidi z různých míst a vytvoří "nový zelený svět".  

Související

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Více souvisejících

Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 1 hodinou

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 1 hodinou

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 2 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 3 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 4 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 4 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 8 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 9 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu deštivé, ukazuje předpověď

Česko má před sebou deštivý víkend. Přesto se podle ČHMÚ.cz denní maxima udrží nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy