Německo a Francie zachraňují WHO, organizaci pošlou rekordní sumu peněz

Francie a Německo přislíbily politickou a finanční podporu Světové zdravotnické organizaci (WHO) v boji proti koronaviru. Berlín uvedl, že letos přispěje rekordní půl miliardou euro (13,4 miliardy korun). Spojené státy v dubnu oznámily zastavení financování organizace kvůli její údajně příliš pomalé reakci na koronavirovou pandemii a přílišné příchylnosti k Číně.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na dnešní tiskové konferenci uvedl, že agentura s pomocí Francie a Německa obdrží finanční prostředky a politickou podporu, kterou potřebuje.

Americký prezident Donald Trump minulý měsíc prohlásil, že USA přerušují s WHO kontakty, formálně ale agenturu neuvědomil. Spojené státy byly dosud největším přispěvatelem WHO - jen v roce 2019 organizaci poslaly 400 milionu dolarů (9,58 miliard korun), tedy asi 15 procent jejího rozpočtu.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že 500 milionů eur (13,4 miliardy korun) byla nejvyšší částka, kterou kdy Německo WTO přispělo. "Potřebujeme dnes silnou, transparentní a odpovědnou WHO více než kdy jindy," řekl s tím, že organizace musí být schopna vést a koordinovat celosvětový boj proti pandemii.

Francie uvedla, že vynaloží 90 milionů eur (2,41 miliardy korun) na výzkumné centrum WHO v Lyonu a dalších 50 milionů eur (1,34 miliardy korun) na další výdaje organizace. "Jsem pevně přesvědčen, že svět potřebuje více než kdy jindy multilaterální organizaci," řekl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran. "Potřebujeme globální odpověď (na covid-19) a poskytnout ji může pouze WHO," dodal.

Nákaza, která se začala loni v prosinci šířit z Číny, dosud postihla 210 zemí a území. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se po celém světě nakazilo koronavirem více než 9,45 milionu lidí a přes 483.000 lidí po komplikacích doprovázejících nemoc covid-19 zemřelo.

Zatímco v Evropě se situace nyní podle Tedrose zlepšuje, globálně tomu tak není. Uvedl, že v nadcházejícím týdnu se očekává, že celkový počet nakažených dosáhne deseti milionů a počet mrtvých s covidem-19 pak 500.000.

Tedros, který dnes jednal přes videomost s členy zdravotního výboru Evropského parlamentu, rovněž prohlásil, že po překonání pandemie by se svět neměl vracet k zaběhnutým pořádkům, ale měl by vybudovat nový řád, který by byl spravedlivější, zelenější a který by pomáhal v tažení proti klimatickým změnám.

K vakcíně proti covidu-19, na které ve světě pracují desítky subjektů, Tedros řekl, že doufá v její vývoj do jednoho roku, v případě urychlení i o několik měsíců dříve. Očkovací látka, pokud bude vyvinuta, by se podle šéfa WHO měla stát globálním veřejným statkem, aby z ní měl užitek každý. Dodal, že WHO již vypracovala postup přidělování vakcíny, což ale bude vyžadovat světovou politickou podporu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká Británie představila nové kroky na podporu ekonomiky a trhu práce

08.07.2020 15:15 Britský ministr financí Rishi Sunak dnes představil nová opatření na podporu ekonomiky a trhu práce…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 13:46 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

Ruské tajné službě podle Safronovova obhájce chybějí důkazy

08.07.2020 12:42 Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož ruské…

Zadržený Safronov prý dával informace české tajné službě. FSB nemá důkazy,…

08.07.2020 12:30 Aktualizováno Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož ruské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy