Erdoğan si vybral nejhorší možnou dobu. Analytik hovoří o předurčení k neúspěchu

NÁZOR – Říká se, že ty, které chtějí bohové zničit, nejprve promění v blázny, připomíná někdejší představitel Mezinárodního měnového fondu Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik think tanku American Enterprise Institute konstatuje, že to zjevně platí v případě tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdoğana, alespoň co se ekonomického myšlení týká.

Úspěchy nepřesvědčily

Erdoğan si podle ekonoma vybral nejhorší možnou dobu k tomu, aby Turecko opětovně vystavil svým excentrickým názorům na politiku úrokových sazeb. Tyto názory jsou předurčeny k neúspěchu a Erdoğan za ně tvrdě zaplatí, míní analytik.

Turecký prezident o víkendu odvolal vysoce uznávaného guvernéra centrální banky, v ekonomických otázkách ortodoxního Naciho Ağdala, kterého do funkce jmenoval teprve loni v listopadu na pozadí měnové krize, připomíná Lachman. Doplňuje, že Ağdalovi se podařilo stabilizovat liru a zkrotit inflaci skrze agresivní zvýšení úrokových sazeb z 10 na 19 procent a obnovu důvěry trhů v opětovnou nezávislost turecké centrální banky.

Výsledkem tohoto jasného kurzu v předchozích měsících bylo posílení turecké měny o 18 procent, což z liry udělalo jednu z nejlépe si vedoucích měn světa, uvádí autor komentáře. Poukazuje, že také inflace vykazovala signály návratu pod kontrolu.

Erdoğana zjevně tyto úspěchy nepřesvědčily, a tak Ağdala nahradil relativně neznámým  Şahapem Kavcıoğluem, nastiňuje analytik. Za důvod považuje to, že Kavcıoğlu podporuje prezidentův silně výstřední názor, že vysoké úrokové sazby jsou příčinou, nikoliv řešením inflace.

„S politicky lehkou váhou typu Kavcıoğlua v čele centrální banky Erdoğan věří, že dokáže přimět centrální banku k vyslyšení jeho apelů a snížení úrokových sazeb před příštími tureckými volbami,“ pokračuje Lachman. Deklaruje, že pro rozvíjející se tržní ekonomiku není dobrou myšlenkou vést silně neortodoxní ekonomickou politiku, a to ani ve chvílích hojné globální likvidity.

Načasování Erdoğanova kroku je o to překvapivější, že přichází v době, kde se situace ohledně globální likvidity pro rozvíjející se tržní ekonomiky zhoršuje, což bude zřejmě pokračovat, tvrdí ekonom. Vysvětluje, že největší stimulační balíček v mírové historii Spojených států a rostoucí obavy z inflace vedou k rapidnímu vzestupu ceny desetiletých amerických dluhopisů a posilování dolaru.

Varování pro ostatní

Tyto faktory rychle zastaví obecný tok kapitálu do rozvíjejících se tržních ekonomik, což se bude týkat rovněž Turecka, očekává Lachman. Domnívá se, že není dobrý nápad dráždit finanční trhy „rudým hadrem“ v podobě neortodoxních opatření v době, kdy jsou země jako Turecko zranitelné vůči útokům spekulantů.

Nejenže turecká centrální banka vyčerpala své mezinárodní rezervy na přechozí neúspěšné pokusy chránit liru, ale turecké společnosti potápí kupící se dluhy vedené v dolarech, navíc za situace, kdy se klíčový turecký hospodářský sektor – turistický ruch – nachází na kolenou v důsledku koronavirové pandemie, vysvětluje analytik. Doplňuje, že ekonomická zranitelnost Turecka pochopitelně neunikla trhům.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Turecká lira tak během pár dní ztratila přes 10 procent hodnoty a její hodnota pro investory mizí, uvádí analytik. Podotýká, že pod palbou se nacházejí také turecké akciové a dluhopisové trhy, jelikož investory děsí směřování ekonomické politiky nevyzpytatelného a stále mocnějšího Erdoğana.

„Při vyzývavém vržení kostek ekonomické politiky a totálním oslabením nezávislosti centrální banky je sporné, zda Erdoğan učiní ponižující politický obrat, aniž by dále zesílil měnovou krizi v zemi,“ píše Lachman. Za jediné pozitivum, které mohou ekonomické potíže Turecka přinést, pak považuje varování pro další rozvíjející se tržní ekonomiky, aby si nehrály s ohněm v době, kdy mezinárodní finanční trhy projevují menší vůli odpouštět.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Recep Tayyip Erdogan Ekonomika

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 27 minutami

před 29 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 6 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

Střelec, který loni zabíjel u FF UK v Praze, nebyl duševně nemocný

Podle státní zástupkyně Jany Murínové, která vystoupila na dnešním jednání sněmovního bezpečnostního výboru, není motiv pachatele loňské tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy způsoben duševní poruchou. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy