Opomíjená tragédie. Ročně se ve světě narodí dva miliony mrtvých dětí, vyplývá ze studie OSN

Každý rok se ve světě narodí téměř dva miliony mrtvých dětí, jedno tedy v průměru každých 16 vteřin. Většině těchto úmrtí by přitom bylo možné zabránit preventivní lékařskou péčí a přítomností kvalifikovaných porodních asistentek, upozornili ve dnes zveřejněné studii Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond UNICEF a další partneři.

Nejohroženější jsou matky z rozvojových zemí. Podle studie na ně připadá 84 procent ze všech případů mrtvě narozených dětí, přestože se v těchto zemích rodí jen 62 procent dětí. Vyšší podíl je také u příslušníků etnických menšin.

One stillbirth occurs every 16 seconds, according to first ever joint UN estimates by ⁦@UNICEF⁩ , ⁦@WHO⁩ , ⁦@WorldBank⁩ & ⁦@UN⁩ https://t.co/NTMdUEIkGA

— UNICEF Media (@UNICEFmedia) October 8, 2020

Tři čtvrtiny případů mrtvě narozených dětí se staly v subsaharské Africe nebo v jižní Asii. Právě v těchto oblastech nastávají častěji smrtelné komplikace až při samotném porodu, uvádí studie. Důvodem je tamní horší přístup ke zdravotní péči.

Za 20 let počty mrtvě narozených dětí poklesly o 35 procent, přesto se toto číslo snižuje pomaleji než statistika dětské úmrtnosti (od narození do pěti let věku). Studie zahrnuje úmrtí od 28. týdnu těhotenství až po okamžik porodu.

Studie s názvem "opomíjená tragédie" je první svého druhu. Současná epidemie koronaviru by podle ní mohla způsobit další nárůst počtu mrtvě narozených dětí, protože zdravotníci mají pro nastávající matky ještě méně času než obvykle.

Související

Více souvisejících

děti UNICEF OSN

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy