Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových opatření omezujících obchodní výměnu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes představil generální ředitel WTO Roberto Azevedo. Pokračující protekcionismus má podle něj negativní dopady na hospodářský růst i na tvorbu pracovních míst.

Nová protekcionistická opatření, která zahrnují například cla, dovozní kvóty či přísnější celní procedury, podle odhadů pokryla zboží a služby v hodnotě 746,9 miliardy dolarů (přes 17 bilionů Kč). To představuje nárůst o 27 procent ve srovnání s opatřeními zavedenými v předchozích 12 měsících a zároveň nejvyšší hodnotu za posledních sedm let.

"Závěry zprávy by měly vážně znepokojit členy WTO i širší mezinárodní komunitu. Historicky vysoké úrovně restriktivních obchodních opatření poškozují hospodářský růst, tvorbu pracovních míst a kupní sílu po celém světě," uvedl Azevedo.

Členské země WTO nicméně ve sledovaném období zavedly také 120 opatření, jejichž cílem je obchodní výměnu usnadnit. Tato opatření podle odhadů pokryla zboží a služby v hodnotě 544,7 miliardy dolarů (12,5 bilionu Kč). To představuje rovněž nejvyšší hodnotu za sedm let.

WTO už začátkem října předpověděla, že světový obchod v letošním roce poroste nejpomalejším tempem od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize. Obchod by se měl podle říjnové prognózy zvýšit pouze o 1,2 procenta, zatímco v dubnu WTO jeho růst odhadovala na 2,6 procenta.

Spojené státy a Čína, tedy dvě největší ekonomiky světa, spolu už od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Obě země nyní pracují na dohodě, která by mohla obchodní válku zastavit.

Související

Kyjev

Ukrajina pozastavila stížnosti podané u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko

Ukrajina zastavila své stížnosti, které podala minulý měsíc u Světové obchodní organizace (WTO) na Slovensko, Polsko a Maďarsko. Toto rozhodnutí souvisí s tím, že země udržují embargo na dovoz ukrajinského obilí. Ukrajinský obchodní zástupce Taras Kačka dodal, že Kyjev pracuje na hledání komplexního řešení obchodního sporu.

Více souvisejících

wto nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy