Policie v Irkutsku budila taserem spáče v taxíku, usmrtila ho

Dva policisté v sibiřském Irkutsku způsobili smrt mladíkovi, který usnul ve voze taxislužby. Chtěli ho probudit paralyzujícím taserem, způsobili však, že nic netušící zákazník už nemohl procitnout ani za pomoci lékařů. O incidentu dnes na webu informovala irkutská policie.

Přidejte svůj názor

Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin
doporučujeme

Podle sdělení vyšetřovatelů policisté v noci na 15. února "překročili svoje pravomoci, když vůči mladému člověku použili bez dostatečného odůvodnění speciální prostředek". Oba si již vyslechli obvinění a na závěr vyšetřování čekají ve vazbě.

Taxikář si podle serveru thesaxon.org se 24letým mužem, kterého nebyl s to probudit, zjevně nevěděl rady, a tak zavolal policii. Dva strážníci, kteří mezi třetí a čtvrtou hodinou nad ránem na místo přijeli, k důraznému probuzení spáče použili taser. Kýžený výsledek se ale nedostavil, naopak byl tragický.

Elektrické paralyzéry tasery používá policie jako donucovací prostředek v řadě zemí, včetně České republiky. Zařízení vypadá jako pistole, která vystřelí dvě elektrody na tenkých vodičích. Zasahuje až na vzdálenost deseti metrů. Provinilce zneškodní tím, že mu ochromí ovládání svalů a znemožní klást odpor. Elektrický výboj prochází jen příčně pruhovaným svalstvem, takže nenarušuje činnost srdce ani svěračů. Zasažený je při plném vědomí, vidí a slyší. Účinky paralyzéru po chvíli odezní.

Používání těchto zbraní má své odpůrce, kteří poukazují na to, že zasažení lidé v některých případech zemřeli. Obhájci naopak tvrdí, že tasery životy zachraňují. Místo paralyzérů by totiž musely být při zásazích použity střelné zbraně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norsko uvolňuje opatření proti koronaviru, otevře školy

07.04.2020 17:41 Norská vláda dnes rozhodla, že po Velikonocích uvolní některá opatření přijatá kvůli pandemii…

Anglie a Wales mají 777 nových úmrtí na covid-19

07.04.2020 16:45 Británii dnes čeká další rekordní nárůst bilance obětí nemoci covid-19 poté, co Anglie ohlásila 758…

Požár u černobylské elektrárny se nedaří dostat pod kontrolu

07.04.2020 16:12 Vinou silného větru se požár u černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny nedaří zvládnout.…

Boj proti covid-19: WHO vydala detailní pokyny týkající se roušek

07.04.2020 15:22 Světová zdravotnická organizace (WHO) v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 vydala podrobné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy