Putin telefonoval se Zelenským před zahájením příměří v Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil telefonicky se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským o situaci v Donbasu, kde má od půlnoci začít platit nové příměří. Putin podle prohlášení Kremlu mimo jiné kritizoval rozhodnutí ukrajinského parlamentu o konání místních voleb; Kyjev informoval, že Zelenskyj vyzval k propuštění zadržovaných Ukrajinců.

Volodymyr Zelenskyj
doporučujeme

Na novém klidu zbraní se domluvili ve středu večer vyjednávači Ukrajiny a Ruska za podpory Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Příměří má začít po půlnoci v noci na pondělí, má být "úplné a všeobecné" a má otevřít cestu ke splnění dalších ustanovení mírových dohod.

Putin v rozhovoru Zelenskému řekl, že rozhodnutí ukrajinského parlamentu uspořádat lokální volby odporuje mírové dohodě z Minsku a ohrožuje vyhlídky na urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.

Ukrajinský parlament minulý týden rozhodl, že chystané volby do místních zastupitelstev se neuskuteční na území ovládaných proruskými povstalci. Minská dohoda předpokládá, že Kyjev získá zpět pod kontrolu hranici ukrajinských uzemí okupovaných separatisty s Ruskem poté, co těmto regionům poskytne širokou autonomii a uspořádá zde místní volby.

Zelenského kancelář podle agentury Unian uvedla, že oba státníci se shodli na prospěšnosti nadcházejícího příměří v Donbasu i na nutnosti provést další opatření na podporu míru v tomto regionu, jako je odminování oblastí bojů či stažení části jednotek z fronty. Zelenskyj rovněž Putina vyzval k propuštění Ukrajinců zadržovaných na východě Ukrajiny, na okupovaném poloostrově Krym i v samotném Rusku.

Minská dohoda pomohla zastavit boje, v občasných přestřelkách a dělostřeleckých útocích však na obou stranách fronty dále umírají lidé. Konflikt v Donbasu si od jara 2014 vyžádal přes 14.000 mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva to popírá. Zelenskyj učinil z ukončení války v Donbasu svou prioritu, k zásadnějšímu průlomu v jednání ale dosud nedošlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama