Rusko touží po prvenství. Vakcína proti koronaviru by prý mohla být v srpnu

Rusko by se mohlo stát první zemí na světě, která bude mít vakcínu na nový typ koronaviru. Podle závěrů Lékařské univerzity v Moskvě byla dokončena klinická hodnocení na lidských dobrovolnících, na nichž se vyvinuté vzorky testovaly. Prvním pacientům by se mohlo očkování zpřístupnit už v srpnu.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Moskevská lékařská fakulta zahájila v červnu proces testování zkušebních verzí, které by mohly být potenciální vakcínou na nový typ koronaviru způsobující onemocnění covid-19. Zúčastnilo se jej 38 placených dobrovolníků. Tou samou dobou už ruská armáda přistoupila k dvouměsíčnímu klinickému hodnocení stejné vakcíny, kterou vyvinulo Výzkumné centrum pro epidemiologii a mikrobiologii Gamelei. Informoval o tom ruský deník The Moscow Times.

Ředitel centra Alexandr Gintsburg řekl agentuře TASS, že pokud půjde všechno hladce, mohly by se k prvním lidem dostat očkovací látky někdy v polovině srpna s dodatkem, že by se do září mohlo začít s masovou výrobou. "Výzkum byl dokončen a zdá se, že je vakcína bezpečná," potvrdila Jelena Smoljarčuková z Moskevské lékařské univerzity.

Dvě skupiny dobrovolníků, kteří se do testováni zapojili, budou ve středu a příští pondělí propuštění z 28denní izolace, v níž měli být chráněni před rizikem jiných infekcí. Věková skupina od 18 do 65 let bude ještě po následujících šest měsíců po svém odchodu kontrolovaná.

Smoljarčuková připustila, že se u některých účastníků objevily běžné reakce na očkovací látky, jako jsou bolesti hlavy a zvýšená tělesná teplota. Ty však do 24 hodin odezněly.

Podle dostupných informací bude o uvedení vakcíny do oběhu rozhodovat ještě také ruské ministerstvo zdravotnictví, a to na základě výsledků biochemických testů. Gamelei už na začátku května avizovalo, že samo na vlastní pěst distribuovalo očkovací látku, což se setkalo s kritikou z řad expertů.

K rozhodnutí vytvořit skupinu dobrovolníků, kteří na sobě nechají testovat různé formy očkovacích látek, se Rusko odhodlalo poté, co v něm začal raketově růst počet nově nakažených novým typem koronaviru. Země je po Spojených státech, Brazílii a Indii čtvrtou nejzasaženější na světě. Kreml se rovněž také netají tím, že v sázce je i získání národní prestiže.

Ačkoliv o vývoj účinné vakcíny usilují snad všechny státy světa, jsou zde menší komplikace. Podle nedávných průzkumů se totiž u bezpříznakových pacientů může stát, že si nevytvoří dostatečnou imunitní odpověď na koronavirus. To by pak mohlo být v případě očkování spočívajícím v podání malé dávky viru, na nějž si pak lidský organismus vytvoří protilátku, problém. Osoba by se pak stala znovu náchylnou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Pandemie s námi bude dlouho, připravte se na další nemoci, vyzvala státy…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu varovala, že koronavirová pandemie bude…

Norsko zakázalo zakotvit výletním lodím s více než 100 lidmi

03.08.2020 21:00 V norských přístavech nesmějí ode dneška vystupovat lidé z výletních lodí, na jejichž palubách je…

Norsko zvažuje znovuzavedení karantény pro lidi z Česka

03.08.2020 20:25 Norsko uvažuje o tom, že pro lidi přijíždějící z České republiky znovu zavede povinnou desetidenní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama