Rusko nechce dál jednat o pádu letadla nad Donbasem v roce 2014

Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že smysl postrádá další účast Ruska v konzultacích s Nizozemskem a Austrálií o zřícení malajsijského Boeingu v červenci 2014 nad Donbasem. Informovala o tom agentura TASS. Nizozemská vláda v reakci podle Reuters uvedla, že ji přerušení jednání mrzí.

Vyšetřovatelé poskládali vrak z trosek letu MH17
doporučujeme

Let malajsijských aerolinek MH17, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, byl sestřelen 17. července 2014 nad ukrajinským územím ovládaným proruskými separatisty. Při tragédii zahynulo všech 283 cestujících a 15 členů posádky. Mezi oběťmi byli občané mnoha zemí včetně 196 Nizozemců, 43 Malajsijců a 27 Australanů. Nizozemsko na základě vyšetřování viní ze sestřelu Rusko, Moskva obvinění důrazně odmítá a tvrdí, že vinu nese ukrajinská armáda.

"Podle všeho se Austrálie a Nizozemsko nesnažily pochopit, co se ve skutečnosti v létě 2014 stalo, a usilovaly jen o to, aby z Ruska dostaly přiznání viny a kompenzaci pro příbuzné zemřelých," oznámilo ministerstvo. Rusko prý usilovalo o úplné a nezávislé vyšetření nehody na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2166, zatímco Nizozemsko přistupovalo od začátku k věci zaujatě. Moskva si také postěžovala, že Nizozemsko nepočkalo na průběžné výsledky jednání, a místo toho podalo na Rusko žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.

"Ruská federace nás informovala o jednostranném rozhodnutí pozastavit jednání o odpovědnosti za sestřelení letu MH17. Nizozemsko ruského rozhodnutí hluboce lituje. Pro přeživší je to velmi bolestné," reagoval šéf nizozemské diplomacie Stef Blok.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska předloni uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru kontrolovaného proruskými separatisty.

Nizozemsko v červenci oznámilo, že Rusko kvůli sestřelu zažaluje u Evropského soudu pro lidská práva. V Nizozemsku také v březnu začal proces se čtyřmi obžalovanými, jimiž jsou tři Rusové a jeden Ukrajinec ruské národnosti. Všichni čelí obžalobě z vraždy cestujících a členů posádky letu MH17.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro cesty z Británie do zahraničí bude potřeba nový dokument

05.03.2021 18:11 Brity čeká od pondělí 8. března při cestách do zahraničí více papírování. Nově budou muset vyplnit…

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama