Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj. Potvrdilo se také přes 40.000 nových nákaz, přičemž o den dříve to bylo 36.500 nových případů. Rychlé šíření koronaviru nutí ruské úřady obnovit částečnou uzávěru. Epidemická situace se dál horší také na Ukrajině.

V Rusku už čtrnáct dní přibývá denně nejméně 30.000 nových případů nákazy.

V prvním listopadovém týdnu proto bude v zemi pracovní volno. V Moskvě, kde je epidemická situace nejhorší, začala dnes platit částečná uzávěra. Otevřené zůstaly jenom obchody s nezbytně potřebným zbožím jako lékárny a supermarkety. Zavřené budou i školy a školky.

Rusko, které má 146 milionů občanů, má od začátku epidemie více než 235.000 úmrtí na covid-19 a nákaza se tam potvrdila u 8,3 milionu lidí.

Těžce postižené oblasti zavedly stejně jako Moskva částečnou uzávěru, některé ode dneška, jiné už dříve.

Kreml situaci připisuje pomalému tempu očkování. Někteří Moskvané, které dnes oslovila agentura Reuters, si myslí, že současné opatření situaci zlepší jenom částečně a že změnit se to může jedině urychlením očkování a rozšířením kolektivní imunity. Ta je nyní v zemi kolem 45,7 procenta a první dávku vakcíny dostalo necelých 68 procent Rusů; podle dřívějšího říjnového údaje je plně naočkováno něco přes 49 milionů obyvatel.

Deník Kommersant dnes napsal, že Kreml chystá novou očkovací kampaň. Zaměří se na 80 regionů a má být méně agresivní a negativní než ta předchozí. V ní se vyzdvihovalo nebezpečí úmrtí neočkovaných lidí místo toho, aby se imunizace spojovala se svobodnějším životním stylem bez restrikcí.

Epidemická situace není dobrá ani na Ukrajině. Podle dnešních informací tamního ministerstva zdravotnictví se tam za minulý den nákaza prokázala u 26.071 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Koronavirus se při ní potvrdil u 2,8 milionu lidí a na covid-19 tam zemřelo více než 66.000 občanů.

I na Ukrajině se očkuje pomalu, plně imunizováno je asi 16 procent z 41 milionů Ukrajinců.

Související

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy