Rusko oznámilo prudký nárůst nákazy COVID-19, hlavním ohniskem je Moskva

Rusko dnes oznámilo rekordní denní nárůst pacientů nakažených koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury TASS nyní eviduje 658 případů onemocnění, což je o 163 více než v úterý. Nárůst je ve srovnání s předchozími dny trojnásobný.

Rusko, Moskva
doporučujeme

Hlavním ohniskem je Moskva, kde za den přibylo 120 nových případů nákazy a celkem jich je 410. Rusko dnes oznámilo také úmrtí dvou starších pacientů s nemocí COVID-19. Nesdělilo však přesnou příčinu smrti. Informuje o tom TASS.

Podle názoru expertů i některých politiků je však ministerská statistika neúplná. Moskevský starosta Sergej Sobjanin už v úterý podle Reuters varoval, že šíření koronaviru v jeho městě je mnohem horší, než ukazují oficiální čísla. Podle Sobjanina, který platí za blízkého spojence Kremlu, se dělá jen málo testů na koronavirus a neví se, zda nejsou nakaženi ti obyvatelé Moskvy, kteří se vrátili z cest do zahraničí a izolovali se u sebe doma nebo na chatách.

Podle vicepremiérky Taťjany Golikovové je v Rusku 112.000 lidí na pozorování v karanténě. Případy choroby COVID-19 byly zaregistrovány v 55 z více než 80 ruských autonomních republik, krajů a oblastí. Nemocnice ve větších městech urychleně rozšiřují lůžková oddělení, v Petrohradě a Moskvě vznikají nové diagnostické laboratoře.

Moskevské úřady dnes rovněž oznámily úmrtí dvou pacientů s pozitivními testy na koronavirus. Výslovně ale neuvedly příčinu úmrtí. Rusko tak dosud oficiálně nepotvrdilo žádné úmrtí přímo související s koronavirem, upozornila agentura AFP. Bylo potvrzeno, že pacienti ve věku 88 a 73 let měli zápal plic a průvodní patologické jevy, oznámil dnes moskevský zdravotnický úřad.

Ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, byl předložen poslanecký návrh zákona, který šíření nákazy se smrtelnými následky označuje za terorismus s nejméně sedmiletou trestní sazbou. Předsedkyně horní komory Valentina Matvijenková dnes nařídila kolegům starším 65 let, aby se uchýlili do domácí karantény.

Hlavní ruská epidemiologická stanice upozornila, že na šíření nákazy může mít značný vliv skutečnost, že nemálo Rusů v posledních dvou týdnech navzdory varování navštívilo cizinu včetně států, kde je patrný skokový nárůst onemocnění. Vnitrostátní doprava je naopak utlumena, využívání regionálních leteckých linek se v Rusku ve srovnání se stavem před epidemií snížilo o 40 procent, uvedla agentura Interfax.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 10:15 Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Porošenko onemocněl covidem. Počet nakažených rychle roste na Ukrajině i v…

30.09.2020 09:58 Aktualizováno Ukrajina zaznamenala rekordních 4027 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin,…

Británie hlásí rekordní denní přírůstek nakažených, je jich 7143

29.09.2020 20:27 V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24…

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama