Rusko požaduje po USA, aby vysvětlily údajné biologické laboratoře na Ukrajině

Spojené státy dnes odmítly tvrzení Ruska, že na Ukrajině vedly programy vývoje biologických a chemických zbraní. Podle Bílého domu se Moskva může snažit těmito výroky odůvodnit použití vlastních biologických či chemických zbraní v konfliktu, uvedla agentura Reuters. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes řekla, že žádá USA, aby světu vysvětlily, proč podporují to, co Moskva označuje jako vojenský biologický program na Ukrajině.

Rusko, Kreml

"Vycházíme z toho, že v nejbližší době jsou ministerstvo obrany Spojených států a administrativa prezidenta USA povinny seznámit světové společenství, a učinit tak oficiálně, nikoli prostřednictvím svých mluvících hlav, s programy, které byly realizovány na Ukrajině," cituje mluvčí agentura Interfax. Zacharovová podle ní řekla, že Rusko "neprosí", ale "požaduje".

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová označila ruská tvrzení za nepravdivá. Podle ní se může Moskva těmito svými výroky snažit odůvodnit použití ruských biologických a chemických zbraní v konfliktu. Tvrzení mohou být rovněž mediální přípravou na "operaci pod falešnou vlajkou", při které by Rusko použití vlastních biologických či chemických zbraní připsalo protivníkovi, domnívá se Psakiová.

Podle Zacharovové laboratoře vyvíjely biologické zbraně a obzvláště nebezpečné patogeny byly zničeny, aby Ukrajina a Spojené státy zabránily prozrazení porušování úmluvy o zákazu biologických zbraní, píše Interfax. "Nemluvíme zde o mírovém využití nebo vědeckých cílech," dodala Zacharovová podle Reuters a prohlásila, že programy financovalo americké ministerstvo obrany.

Zacharovová tvrdí, že Rusko na údajný program přišlo během "speciální vojenské operace", jak Moskva nazývá invazi do sousední země. Prohlásila rovněž, že Rusko má k dispozici dokumenty, podle nichž ukrajinské ministerstvo zdravotnictví nařídilo po 24. únoru zničit vzorky moru, cholery, antraxu a dalších patogenů. Pravost těchto dokumentů nebylo možné nezávisle potvrdit, podotkl Reuters.

V reakci na dřívější ruská obvinění ohledně údajného vojenského biologického programu na Ukrajině tiskové oddělení Pentagonu v úterý uvedlo: "Tyto absurdní ruské dezinformace jsou jasně nepravdivé", píše Reuters. Obdobně se podle ní vyjádřil tiskový odbor ukrajinského prezidenta: "Ukrajina striktně odmítá taková obvinění."

Rusko podle britských tajných služeb stále častěji Ukrajinu viní z vývoje jaderných a biologických zbraní. Tato tvrzení sice nejsou nová, ale od konce února jsou šířena stále silněji, aby jimi Moskva dodatečně ospravedlnila invazi do sousední země, informovalo v úterý britské ministerstvo obrany. Pravdivosti ruských obvinění přitom nic nenasvědčuje.

V pondělí ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na Ukrajině existuje síť biologických laboratoří, které pracují na objednávku amerického ministerstva obrany. Mezinárodní experti na ověřování faktů ale podle agentury DPA tato tvrzení dávno vyvrátili.

Zacharovová dnes dále prohlásila, že Rusko dosáhne svého cíle, kterým je zajištění neutrálního statusu Ukrajiny. Vojenské operace pokračují podle plánu, tvrdila. Moskva by podle ní dala přednost jednání. Ruská armáda zaútočila na Ukrajinu 24. února.

"Cílem speciální vojenské operace je ochrana Doněcké a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR), demilitarizace a denacifikace země a odstranění vojenské hrozby pro Rusko, která přichází z ukrajinského území vzhledem k jeho rozvoji zeměmi NATO (...) Jejím cílem není obsadit Ukrajinu, zničit její státnost nebo svrhnout současnou vládu," řekla mluvčí ruské diplomacie podle agentury TASS.

Mluvčí ruské diplomacie dále tvrdí, že Rusko nikdy neohrožovalo NATO a nečiní tak ani nyní. Její země však podle ní musí reagovat na "konfrontační kurz" Severoatlantické aliance. Na tiskové konferenci sdělila, že navyšování vojenských sil NATO na jeho východním křídle v návaznosti na to, co Rusko označuje za "speciální vojenskou operaci" na Ukrajině, má "provokativní charakter" a nepomáhá zajišťovat bezpečnost v Evropě, píše Reuters.

Ruské síly postupují na Ukrajině pomaleji, ale čím dál častěji se uchylují k rabování a dalším násilným činům, uvedl už dříve štáb ukrajinských ozbrojených sil. Po téměř dvou týdnech bojů se ruské síly zmocnily části jižní Ukrajiny a zjevně se snaží odříznout zemi od přístupu k moři, konstatovala v úterý agentura AP. Postup ruských vojsk v mnoha oblastech - včetně okolí Kyjeva - však podle ní zastavily ukrajinské ozbrojené síly, které se zaměřily na obrněné kolony vyslané Moskvou.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Zelenskyj v červnu promluví k českému Parlamentu

25.05.2022 20:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému Parlamentu promluvit 15. června. Poslanci…

Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent

25.05.2022 19:57 Prezident Vladimir Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent.…

Rusko nabízí obyvatelům oblastí na jihu Ukrajiny ruské pasy

25.05.2022 19:18 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, který obyvatelům ukrajinské Chersonské a…

Švýcarsko chce zabavit majetek Janukovyčova spojence

25.05.2022 18:57 Švýcarská vláda se chystá zabavit více než 100 milionů švýcarských franků (2,4 miliardy korun) z…

Putin poprvé navštívil ruské vojáky raněné v bojích na Ukrajině

25.05.2022 17:26 Ruský prezident Vladimir Putin dnes poprvé od začátku nynější války na Ukrajině navštívil ruské…

V Mariupolu zemřelo nejméně 22 tisíc obyvatel, tvrdí poradce starosty

25.05.2022 16:58 V ukrajinském Mariupolu zemřelo za tři měsíce války nejméně 22.000 obyvatel, řekl stanici CNN…

Rusko schválilo zákon na zrušení horního věkového limitu pro službu v…

25.05.2022 15:57 Aktualizováno Obě komory ruského parlamentu dnes schválily zákon na zrušení horního věkového limitu pro…

Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí…

25.05.2022 14:41 Aktualizováno K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným…

Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská…

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

"Hnisající krize v Česku". Prestižní britský deník píše o uprchlících na…

25.05.2022 11:44 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

Související:

Právě se děje

reklama