Rusko viní z kolize v Sýrii americkou armádu

Rusko dnes obvinilo americkou armádu, že se její vojáci snažili blokovat cestu ruské hlídce v Sýrii. Při kolizi amerického a ruského vojenského vozidla utrpělo tento týden podle Washingtonu lehké zranění několik amerických vojáků. Spojené státy již dříve uvedly, že Rusko při incidentu porušilo bezpečnostní pravidla, na nichž se obě mocnosti při svém působení na syrském území dohodly.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov o kolizi telefonicky hovořil se svým americkým protějškem. Prohlásil přitom, že Moskva o pohybu ruské hlídky předem informovala mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy, uvedla ruská agentura TASS.

Ke srážce vozidel došlo tento týden na severovýchodě Sýrie. Podle zdrojů, na které se odvolává server Politico, utrpěli zranění čtyři příslušníci americké armády.

Videozáznam kolize, který se objevil na twitteru, podle všeho ukazuje, jak ruské vozidlo naráží do amerického auta. Nad americkými jednotkami velmi nízko letí ruská helikoptéra.

Spojené státy mají v Sýrii, zejména na severovýchodě země, asi 500 vojáků, kteří tam bojují po boku arabsko-kurdské koalice SDF. Společně se snaží zničit poslední radikály z teroristické organizace Islámský stát, kteří ještě v oblasti operují.

Rusko je v syrském konfliktu spojencem sil prezidenta Bašára Asada. Ruští vojáci se v nedávných měsících v zemi rychle přesunuli i do oblastí, kde předtím operovali Američané, ale stáhli se. Nyní se obě armády v Sýrii pohybují v těsné blízkosti a jejich velitelé se proto snaží udržet si mezi sebou určitou formu komunikace, aby nedocházelo ke střetům, poznamenal server Politico. Jak nicméně server dodal, v posledních měsících pronikly ruské jednotky hned několikrát na území kontrolované Američany, což Washington považuje za úmyslnou snahu, jak je z regionu vytlačit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má přes 20 tisíc obětí koronaviru, počet nakažených za den stoupá

25.09.2020 11:02 V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době…

K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

25.09.2020 07:31 K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval…

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

V Rusku zaznamenali 6595 nově nakažených, nejvíce od července

24.09.2020 21:43 Aktualizováno Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 6595 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 12.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama