Snaha zapálit vlajku vyvolala spor mezi Srbskem a Černou Horou

Černá Hora a Srbsko si dnes vzájemně předvolaly velvyslance poté, co se fanoušci klubu Crvena zvezda Bělehrad pokusili zapálit černohorskou vlajku. Měl to být protest proti chystanému černohorskému zákonu o náboženských svobodách, který může vést k odebrání majetku srbské pravoslavné církve v Černé Hoře a je dlouhodobým zdrojem napětí ve vztazích obou zemí.

Po skončení čtvrtečního basketbalového zápasu mezi Crvenou zvezdou a německým Bayernem se v noci tisíce srbských fanoušků odebraly před černohorské velvyslanectví v Bělehradě. Zde demonstranti, mezi nimiž byly podle serveru Balkan Insight i krajně pravicové skupiny, zábavní pyrotechnikou stříleli na visící černohorskou vlajku.

Černohorské ministerstvo zahraničí si v reakci předvolalo srbského velvyslance, neboť úřady v Bělehradě podle něj nezabránily "zcela nepřijatelnému" útoku na budovu ambasády. Srbský velvyslanec v Podgorici protestní nótu odmítl převzít, uvedl server televize N1.

Protest podalo i srbské ministerstvo zahraničí, které si za tímto účelem předvolalo černohorského diplomata v Bělehradě. Útok na černohorskou vlajku sice odsoudilo, Podgoricu ale současně obvinilo ze snahy "přehodit zodpovědnost za krizi na Srbsko". Ani černohorský velvyslanec si nótu nepřevzal.

Černohorský parlament schválil kontroverzní zákon o náboženských svobodách koncem prosince a následně ho stvrdil prezident. Podle kritiků je cílem "ukrást" majetek srbské pravoslavné církvi, což černohorská vláda popírá. V uplynulých dnech proti zákonu protestovaly tisíce lidí po celé zemi.

Církve budou na základě zákona muset prokázat, že byly vlastníky svého majetku už před rokem 1918. Toho roku se Černá Hora stala součástí Jugoslávie. Velká většina pravoslavných objektů, včetně středověkých klášterů a kostelů, je dnes v zemi ve vlastnictví vlivné srbské pravoslavné církve.

Ve čtvrtek srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že má v úmyslu na severu Černé Hory strávit 6. ledna pravoslavný Štědrý den mezi tamní srbskou menšinou. Definitivně se podle svých slov ještě nerozhodl, pro plán má ale údajně požehnání od patriarchy srbské pravoslavné církve. Podle pozorovatelů může tento krok přispět k prohloubení krize, byť Vučić uvádí, že by přijel jako soukromá osoba.

Dlouholetý černohorský prezident a bývalý premiér Milo Djukanović obviňuje srbskou pravoslavnou církev, že razí velkosrbskou politiku a že se snaží podrývat nezávislost Černé Hory, která vystoupila ze společného státního svazku se Srbskem v roce 2006.

Většina z asi 620.000 obyvatel Černé Hory se hlásí k pravoslavné církvi. Tou hlavní je právě srbská pravoslavná církev. V Černé Hoře působí i kanonicky neuznaná černohorská pravoslavná církev, která však disponuje pouze skrovným majetkem a kterou podporuje menší počet věřících než srbskou církev se sídlem v Bělehradě. Srbové přitom tvoří v Černé Hoře méně než třetinu obyvatelstva (29 procent).

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Srbsko Černá Hora

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy