Uvolňování restrikcí v Černé Hoře vyvolalo spor se Srbskem

Rozvolňování koronavirových restrikcí v Černé Hoře vyvolalo nový spor se sousedním Srbskem. Jeho příčinou bylo vynechání Srbska ze seznamu zemí, jejichž občanům Podgorica umožní od začátku června vstupovat do země. Bělehrad následně zrušil povolení černohorským aerolinkám létat do Srbska, informují místní média.

Premiér země Duško Marković na pondělní tiskové konferenci sdělil, že 1. června se otevřou hranice turistům z devíti zemí, jež splňují epidemická kritéria. Mezi nimi jmenoval Česko, ale také sousední Chorvatsko či Albánii. Pro občany Srbska, kteří přitom tvoří po Rusech druhou nejpočetnější skupinu turistů v Černé Hoře, zůstanou hranice nadále zavřené.

(2/2) Iako smo učinili sve da sačuvamo njihove živote, koronavirus je nažalost uzeo danak. U ime Vlade i u svoje lično - iskazujem saučešće i saosjećanje sa familijama preminulih. pic.twitter.com/ff3QJ50xQU

— Duško Marković (@DuskoMarkovicCG) May 26, 2020

Rozhodnutí Podgorice, odůvodněné zdravotními hledisky, vyvolalo nevoli Bělehradu, který hranice s Černou Horou otevřel již dříve tento měsíc.

Premiérka Ana Brnabičová v úterý uvedla, že Srbsko nehodlá přijít s žádnými protiopatřeními, občanům však doporučila, aby "nejezdili tam, kde nejsou vítáni". Ještě ten samý den večer ale srbský úřad pro civilní letectví odňal povolení přistávat na srbském území černohorskému přepravci Montenegro Airlines, jehož letadla v posledních dnech opět začala létat na lince do Bělehradu.

Vztahy obou zemí jsou v posledních letech napjaté především v důsledku kontroverzního zákona o náboženských svobodách, který Černá Hora schválila na konci loňského roku. Kritici jej označují za snahu "ukrást" majetek srbské pravoslavné církvi, k níž se hlásí většina obyvatelstva.

Černohorská vláda naopak tvrdí, že Bělehrad skrze církev i prosrbské opoziční strany uplatňuje v zemi svůj vliv. V zemi se 620.000 obyvateli tvoří Srbové asi 30 procent obyvatelstva.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Černá Hora Srbsko Dušek Markovič Ana Brnabičová (srbská premiérka) hranice Turisté

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 7 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

Tragická střelba na pražské FF UK zasáhla 9000 lidí. O krizovou pomoc se staraly stovky lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) as ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy