Ana Brnabičová (srbská premiérka)

Černá Hora

Uvolňování restrikcí v Černé Hoře vyvolalo spor se Srbskem

Rozvolňování koronavirových restrikcí v Černé Hoře vyvolalo nový spor se sousedním Srbskem. Jeho příčinou bylo vynechání Srbska ze seznamu zemí, jejichž občanům Podgorica umožní od začátku června vstupovat do země. Bělehrad následně zrušil povolení černohorským aerolinkám létat do Srbska, informují místní média.
Vlajka Srbska

Srbskem otřásá velká špionážní aféra. V hlavní roli je Rusko +VIDEO

V Srbsku se rozvíjí špionážní aféra kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy, informují dnes média. Skandál spustilo zveřejnění tajně pořízeného videozáznamu, jenž podle Radia Svobodná Evropa zachycuje, jak pracovník ruské vojenské rozvědky Georgij Kleban předává peníze vysoce postavenému srbskému činiteli. Ten je údajně jeho špionážní spojkou v Srbsku.
Vlajka Srbska

Srbská premiérka urážela Kosovany. Ti jí to na internetu vrátili, teď je k smíchu

Kosovští uživatelé sociálních sítí si dělají legraci z urážlivého výroku srbské premiérky Any Brnabičové na adresu politických představitelů Kosova, podle níž má Srbsko co do činění s nevypočitatelnými lidmi, kteří "doslova vyšli z lesů". Na svých twitterových účtech nyní houfně zveřejňují své fotografie v přírodě, uvedla dnes balkánská pobočka televize Al-Džazíra. Kontroverzní výrok přišel v době zvýšeného napětí mezi oběma státy, které vyvolala středeční rozsáhlá zatýkací akce kosovské policie na severu země, obývaném srbskou menšinou.
Vlajka Kosova

Kosovo navzdory varování schválilo vznik armády. Hrozí válka?

Kosovský parlament dnes za bojkotu srbských poslanců schválil velkou většinou transformaci Kosovských bezpečnostních sil (KSF) na pravidelnou armádu. Srbsko, vůči němuž kosovští Albánci v roce 2008 jednostranně vyhlásili nezávislost, podle očekávání reagovalo podrážděně, když už dříve varovalo, že tento krok ohrozí mír v regionu. Podle ministra zahraničí Ivici Dačiče bude vláda žádat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. NATO vyzvalo Bělehrad i Prištinu, aby zabránily dalšímu stupňování napětí.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s Brnabičovou

Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se Srbskem. Podle něj je začlenění celého Balkánu do unie v zájmu Česka. Řekl to dnes po jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou. Srbská premiérka poděkovala Česku za podporu při jednání o vstupu do EU. Silnou podporu ČR vůči snaze Srbska vstoupit do EU vyjádřil také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který Brnabičovou přijal ve Valdštejnském paláci.
Ilustrační foto

Zřízení kosovské armády může vést k srbské intervenci, pohrozila premiérka

Srbská premiérka Ana Brnabičová dnes naznačila, že transformace Kosovských bezpečnostních sil (KSF) v pravidelnou armádu by mohla vyprovokovat vojenskou intervenci ze strany Bělehradu. Analytici nicméně jejímu výroku nepřikládají velký význam a označují jej za snahu uchlácholit nacionalisty. Informovala o tom agentura Reuters.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy