Zřízení kosovské armády může vést k srbské intervenci, pohrozila premiérka

Srbská premiérka Ana Brnabičová dnes naznačila, že transformace Kosovských bezpečnostních sil (KSF) v pravidelnou armádu by mohla vyprovokovat vojenskou intervenci ze strany Bělehradu. Analytici nicméně jejímu výroku nepřikládají velký význam a označují jej za snahu uchlácholit nacionalisty. Informovala o tom agentura Reuters.

Kosovské bezpečnostní síly vznikly v roce 2009 s tím, že mají být multietnickým bezpečnostním sborem, který se bude zpočátku nasazovat na zvládání především civilních krizí či naléhavých situací. Kontrolu nad bezpečností v Kosovu, jehož většinovou populaci tvoří etničtí Albánci, přitom převzaly mezinárodní síly KFOR pod vedením NATO.

Kosovský parlament bude 14. prosince hlasovat o přeměně KSF, čítající asi 4000 členů, na pravidelnou armádu. Proces by sice mohl trvat i několik let, srbští politici ale dali najevo obavy z toho, že by kosovská armáda dostala rozkaz vyhnat etnické Srby. Priština, jejíž reformy závisí na podpoře EU a USA, toto tvrzení odmítá.

"Doufám, že bychom ji (armádu) nemuseli nikdy použít, v současné chvíli je to ale jedna z možností," uvedla Brnabičová a doplnila, že se Bělehrad, v případě vytvoření pravidelné kosovské armády, obává "etnické čistky" kosovských Srbů.

Pravděpodobnost, že by Srbsko vyslalo svou armádu, jež čítá 28.000 členů, proti kosovské armádě, je podle analytiků velmi nízká. Zdůrazňují, že Bělehrad chce mít dobré vztahy s Bruselem a tvrzení Brnabičové mělo především uspokojit srbské nacionalisty.

"Tvrzení Brnabičové... je zcela v rozporu s nedávným výrokem prezidenta Aleksandara Vučiče, který řekl, že vyslat do Kosova srbskou armádu, by způsobilo přímý konflikt s NATO," uvedl někdejší vojenský diplomat Milan Karagaća, který je členem bělehradského think tanku zaměřeného na zahraniční politiku.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes řekl, že plán vlády v Prištině přeměnit KSF v pravidelnou armádu je špatně načasovaný a může mít vážné důsledky pro euroatlantické ambice Kosova.

Bělehrad ztratil faktickou kontrolu nad Kosovem v roce 1999, poté co nálety NATO ukončily krvavý konflikt v tomto regionu a přinutily ke stažení srbské ozbrojené síly. Kosovští Albánci pak v roce 2008 vyhlásili nezávislost bývalé jihosrbské autonomní oblasti. V Kosovu zůstalo jen kolem 120.000 obyvatel srbské národnosti.

Nezávislost Kosova původně uznalo podle různých údajů 111 až 115 ze 193 členských států OSN. Srbsko Kosovo neuznává, stejně jako například Rusko, Čína a také pět členů Evropské unie.

Související

Více souvisejících

Ana Brnabičová (srbská premiérka) Srbsko kosovo Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy