Srbskem otřásá velká špionážní aféra. V hlavní roli je Rusko +VIDEO

V Srbsku se rozvíjí špionážní aféra kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy, informují dnes média. Skandál spustilo zveřejnění tajně pořízeného videozáznamu, jenž podle Radia Svobodná Evropa zachycuje, jak pracovník ruské vojenské rozvědky Georgij Kleban předává peníze vysoce postavenému srbskému činiteli. Ten je údajně jeho špionážní spojkou v Srbsku.

Prezident Aleksandar Vučić nařídil záležitost vyšetřit. Premiérka Ana Brnabičová novinářům sdělila, že se případem na prezidentův pokyn zabývá vojenská zpravodajská služba VBA. Ve čtvrtek se má Vučić podle prezidentské kanceláře sejít s ruským velvyslancem v Bělehradě.

Pro srbskou vládu je aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelských vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova. Kromě toho poskytla srbské armádě zdarma či za výhodnou cenu vysloužilé, ale modernizované bojové letouny MiG-29 a průzkumná obrněná vozidla. Srbsko také nedávno získalo z Ruska protiletadlový systém Pancir, i když mu kvůli tomu hrozí sankce ze strany Spojených států. Následovat mají obrněné transportéry a tanky T-72. Srbsko je také závislé na dodávkách ruského plynu a ropy, ruský koncern Gazprom také drží většinový podíl v největší srbské ropné společnosti Naftna Industrija Srbije.

Vojenskopolitický komentátor Zoran Dragišić agentuře Tanjug řekl, že odhalení této zpravodajské aféry v Srbsku, jejímž aktérem je "ruský špion", potvrzuje, že srbské tajné služby svou práci odvádějí skvěle. Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku".

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić.

Ruští představitelé v Moskvě i v Bělehradu se dosud nevyjádřili. "Pokud se ukáže, že je to pravda, pak by šlo o vážnou věc a vážný problém pro nás," řekla deníku Blic o incidentu premiérka Brnabičová.

Srbská civilní tajná služby BIA mezitím potvrdila autentičnost videa. Další informace mají následovat po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu.

Ještě dnes do Moskvy odcestoval srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović, který má podle resortu jednat se šéfem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem o "bezpečnostních výzvách" a "spolupráci v boji proti zločinnosti". Není jasné, zda cesta souvisí s incidentem.

Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin v říjnu prohlásil, že obě země vedou "komplexní vzájemné operace", aby chránily své vnější zájmy. O podrobnostech se ale nezmínil, připomněla agentura Reuters.

Zároveň je to podle něj upozornění, aby se "zamysleli všichni ti, kdo se zaklínají Ruskem", protože "vidíme, že i Rusko provádí nelegální akce vůči Srbsku".

"Tohle je velmi nepříjemná situace, která potvrzuje tezi, že v mezinárodních vztazích není přátelství, existují jenom zájmy," konstatoval Dragišić.

Související

Více souvisejících

Srbsko špionáž Rusko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Ana Brnabičová (srbská premiérka)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy