Slovensko stále odmítá nezávislost Kosova, Pellegrini se obořil na Prištinu kvůli armádě

Slovensko podle premiéra Petera Pellegriniho nemění svůj odmítavý postoj k uznání Kosova, Bratislava nesouhlasí ani s transformací Kosovských bezpečnostních sil (KSF) v regulérní armádu. Pellegrini to řekl novinářům po dnešní schůzce se srbskou kolegyní Anou Brnabičovou.

"Slovenská republika nadále podporuje teritoriální integritu Srbské republiky. Postoj Slovenska vůči jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova se dlouhodobě nemění," uvedl Pellegrini.

Slovensko je jednou z mála zemí EU, které dosud neuznaly vyhlášení nezávislosti Kosova v roce 2008. Brnabičová, která do Bratislavy přijela z návštěvy Česka, za postoj Bratislavy v otázce Kosova vyjádřila na společné tiskové konferenci s Pellegrinim vděk. "Pro nás je tato záležitost citovou otázkou. Srbský národ nezapomene na váš principiální postoj," řekla srbská premiérka.

Slovakia supports the EU facilitated dialogue between Belgrade and Pristina leading to a comprehensive legally binding agreement pic.twitter.com/fDmvcRZ893

— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) 11. prosince 2018

Slovensko podle Pellegriniho podporuje přítomnost mezinárodních sil KFOR pod vedením NATO v Kosovu jako garanci bezpečnosti a stability regionu. "Slovenská republika striktně odmítá transformaci Kosovských bezpečnostních sil na regulérní armádu různými neústavními způsoby, jak se toho kosovská vláda opakovaně snaží dosáhnout. Nynější představitelé Prištiny nemají zájem na klidném řešení situace," řekl předseda slovenské vlády.

Pellegrini v souvislosti s plány Kosova zřídit armádu uvedl, že nikdo si nepřeje, aby Srbsko v reakci muselo svými armádními složkami chránit své občany na území Kosova. "Priština musí dostat jasný signál, že když bude pokračovat s takovými aktivitami, které jsou v rozporu se zájmy mezinárodního společenství, nemůže počítat s tím, že by mohla být respektovaným partnerem v Evropě," řekl Pellegrini.

Brnabičová minulý týden naznačila, že transformace KSF v armádu by mohla vyprovokovat vojenskou intervenci ze strany Bělehradu. O přeměně KSF, čítající asi 4000 členů, na armádu by měl kosovský parlament hlasovat ještě tento týden. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už dříve řekl, že plán Prištiny je špatně načasovaný a může mít vážné důsledky pro euroatlantické ambice Kosova.

Slovensko patří k zemím, které podporují ambice Srbska vstoupit do EU. "Slovensko zastává názor, že unie by v tomto měla být ambicióznější a měla by lidem v Srbsku dát jasnou perspektivu, kdy reálně mohou počítat se vstupem do Evropské unie, pokud splní všechny podmínky," řekl Pellegrini.

Ve zvýšení dynamiky přístupových rozhovorů se Srbskem ze strany EU doufá také český premiér Andrej Babiš. Po pondělní schůzce s Brnabičovou řekl, že začlenění celého Balkánu do unie je v zájmu Česka.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Více souvisejících

Peter Pellegrini kosovo Ana Brnabičová (srbská premiérka) Slovensko Srbsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy