Vstup Srbska do EU? Babiš chce rychlejší tah na branku, v Praze jednal s Brnabičovou

Český premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Evropská unie zvýší dynamiku přístupových rozhovorů se Srbskem. Podle něj je začlenění celého Balkánu do unie v zájmu Česka. Řekl to dnes po jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou. Srbská premiérka poděkovala Česku za podporu při jednání o vstupu do EU. Silnou podporu ČR vůči snaze Srbska vstoupit do EU vyjádřil také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který Brnabičovou přijal ve Valdštejnském paláci.

"Evropská unie musí mít jasný plán, jasnou strategii, na jakém teritoriu má působit," řekl Babiš. Podle něho Srbsko a ostatní země západního Balkánu patří nejen do EU, ale i do schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. Vyjádřil pochopení pro srbské stanovisko, že rozhovory o vstupu nepostupují dostatečně rychle. "Doufejme, že se to změní a rozhovory naberou rychlejší tah na branku," řekl.

Brnabičová poděkovala Česku za podporu úsilí Srbska o vstup do EU, stejnou podporu vnímá i u ostatních středoevropských států. "Potřebujeme, aby v Bruselu byl nějaký partner, který by obrátil pozornost na nás a ukazoval, jaké přínosy bude mít EU z rozšíření," řekla. Podle ní by rozšíření unie o balkánské státy zajistilo stabilitu a hospodářský rozvoj regionu, který nyní je v evropském sousedství.

Babiš s Brnabičovou jednali i o migraci, která znamenala pro Srbsko významný problém zejména v roce 2015, kdy přes zemi prošlo přes milion migrantů směřujících do EU. Srbská premiérka poděkovala Česku za to, že vyslalo policisty na pomoc srbským kolegům. Podle Babiše je Česko připraveno kdykoli tuto pomoc zopakovat, pokud o ni Bělehrad požádá.

Předseda vlády @AndrejBabis ujistil srbskou premiérku @AnaBrnabic, že Česká republika podporuje vstup Srbska do Evropské unie a do schengenského prostoru. Ocenil také, že se podařilo dořešit historický srbský dluh vůči Česku. pic.twitter.com/e4BPCSlHzx

— Úřad vlády ČR (@strakovka) 10. prosince 2018

Předsedové vlád jednali také o hospodářské spolupráci obou zemí. Podle Baiše mají české firmy zájem o spolupráci zejména v oblasti obchodu, energetiky a přírodních zdrojů. Zmínil také možnou spolupráci při těžbě lithia, neboť v Srbsku byla objevena ložiska této strategické suroviny a Bělehrad jedná s konkrétními firmami o jejím využití. Česko by podle Babiše mohlo v této oblasti využít srbské zkušenosti.

Kubera podle mluvčí Senátu Evy Davidové při jednání s Brnabičovou připomněl, že Srbsko má dojednaných 14 z 35 kapitol přístupových jednání s EU. "Podporujeme integrační snahy Srbska a se zkušeností členské země můžeme zejména doporučit, aby Srbsko nepodcenilo kvalitu svých vyjednavačů, kteří mají sílu zajistit v budoucnu silné postavení země uvnitř EU," uvedl předseda Senátu. Pro Srbsko je podle něj důležitá stabilita a perspektiva celého Balkánu.

Česko-srbské vztahy se v posledních letech zbavily všech historických křivd, a proto je vhodná doba na prohlubování vzájemné spolupráce, podotkl Kubera. "Česká republika chce diverzifikovat obchod. I v době měnících se vztahů EU s Velkou Británií je třeba hledat další příležitosti. Předně má Česko zájem o země, jako je Srbsko - stabilní obchodní partnery, se kterými máme mnoho společných témat," uvedl. "Není to zdaleka jen Rusko nebo Čína, ale samozřejmě také země Balkánu patří mezi destinace, o které mají zájem české podniky," doplnil šéf horní komory.

Dopoledne se Brnabičová setkala v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Přijal pozvání na návštěvu Srbska, pojede tam příští rok, sdělil ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. V Lánech také ministři financí obou zemí Alena Schillerová (za ANO) a Siniša Mali podepsali dohodu, podle níž Česko dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Ana Brnabičová (srbská premiérka) Česká republika Srbsko EU (Evropská unie) Praha

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy