V Anglii se navzdory kritice znovu otevřela část základních škol

V Anglii se dnes po deseti týdnech opět mohla otevřít část základních škol. Řada z nich - především na severu země - se ale rozhodla žáky ještě do lavic nepustit, informovala stanice Sky News. Otevření škol kritizují někteří vědci i školské odbory, podle kterých je tento krok předčasný. Británie je zemí s nejvyšším počtem nakažených i zemřelých s covidem-19 v Evropě.

Velká Británie
doporučujeme

Některé anglické školy zůstaly otevřené navzdory koronavirovým opatřením, navštěvovat je ale mohly jen děti klíčových pracovníků, například zdravotníků. Dnes by se k nim mohly přidat miliony spolužáků z nižších ročníků základních škol. Dodržovat budou ale muset přísná hygienická opatření. V jedné školní skupině nebude moci být více než 15 dětí.

Podle zpravodajského webu BBC je nejisté, kolik dětí dnes do škol nakonec dorazí. Podle studie Národní nadace pro výzkum vzdělávání (NFER) nechá asi 46 procent rodičů své děti doma. Do školy se podle výzkumníků nevrátí ani čtvrtina učitelů, kteří zůstanou doma kvůli zdravotnímu stavu některého ze členů rodiny nebo svému vlastnímu.

Otevření škol kritizují jako předčasné odboráři i někteří zdravotníci. Podle generální tajemnice Národních školských odborů Mary Boustedové je zkrátka "příliš brzy". Za "rizikové" a "nebezpečné" označili otevření škol také dva členové vládního zdravotnického poradního týmu.

Kromě otevření škol se dnes v Anglii uvolnila i další opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2. Ode dneška se například mohou scházet skupiny šesti lidí z různých domácností, pokud zůstanou dva metry od sebe. Rozšíří se také možnosti venkovního sportování, otevřít mohly i venkovní trhy či prodejny automobilů.

Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o opatřeních v boji s pandemií i jejich uvolňování samostatně. Wales zatím datum otevření škol nestanovil, ve Skotsku a Severním Irsku se děti vrátí do lavic až po letních prázdninách.

V celém Spojeném království se nákaza koronavirem potvrdila u více než 274.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 38.489.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Moskvě a Petrohradu demonstrovaly stovky lidí proti Putinovi

15.07.2020 21:59 Aktualizováno Stovky lidí dnes v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru…

Lukašenko po vyřazení protikandidátů odmítl kritiku Západu

15.07.2020 18:55 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odmítl kritiku Západu, která se snesla na Minsk poté,…

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

15.07.2020 18:32 Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama