Bělorusko volí prezidenta. Internet je blokován, Lukašenko umlčel opozici

V Bělorusku se dnes konají prezidentské volby, v nichž podle pozorovatelů téměř jistě už pošesté za sebou zvítězí Alexandr Lukašenko. Mohl by však čelit nové vlně protestů, protože čím dál více Bělorusů je rozhořčeno jeho přístupem k pandemii covidu-19, stavem ekonomiky a porušováním lidských práv.

Alexandr Lukašenko volí v prezidentských volbách.
doporučujeme

Hlavní protikandidátkou pětašedesátiletého Lukašenka je Svjatlana Cichanouská, která se rozhodla ve volbách kandidovat místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

Lukašenko poté, co odevzdal svůj hlas v Minsku, znovu varoval před pokusy o převrat ve své zemi údajně vedenými ze zahraničí. V Bělorusku nicméně není podle něj situace podobná občanské válce a všechno je pod kontrolou. "To vám garantuji," ujistil novináře na záběrech televize Belarus-1 prezident, kterého kritici označují za "posledního diktátora Evropy". Na sociálních sítích se podle agentury DPA objevily fotografie vojenských vozidel na přístupových cestách k Minsku.

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) informovali zpravodajové jen pár hodin po otevření volebních místností, že úřady v Minsku očividně zablokovaly přístup k internetu a sociálním sítím v centru běloruské metropole. Facebook, Messenger, YouTube, Instagram a WhatsApp, ty všechny zaznamenávaly výpadky spojení přes mobilní internet. Nepřístupné jsou podle novinářů i dvě lokální webové stránky monitorující volební dění.

Roman Vasjukovič, reportér živého zpravodajství z volebního dne v Minsku pro Current Time TV, řekl, že blokády internetu komplikují a znemožňují nezávislým médiím informovat o volebních nesrovnalostech, které zdokumentovala.

"Spojení se minutu po minutě zhoršuje, mám na mysli internet," prohlásil. "Je velmi těžké zajistit živé vysílání nebo odeslat videozáběry. Zpravodajské weby jsou blokovány."

Hnutí Země pro život opoziční kandidátky Cichanouské dnes zveřejnilo na zpravodajském kanále Telegram výpovědi očitých svědků o volebních podvodech a manipulacích volební účasti. Uživatelům internetu poskytlo také návody, jak se mají chovat v případě zablokování sítě.

Dokonce i zpravodajové ruských státních médií si stěžovali, že už nic nefunguje.

"Nefunguje YouTube, Skype, e-mail ani Messenger," napsala například šéfredaktorka ruské zahraniční televize RT Margarita Simonjanová na Telegramu. Zpravodajský kanál podle ní ještě s omezeními funguje, nedají se už ale vkládat fotografie ani videa. "Tak je to v celém Bělorusku," poznamenala Simonjanová.

Podle pozorovatelů čelí již více než čtvrtstoletí vládnoucí Lukašenko v letošním hlasování nejsilnější opozici za poslední léta. Předvolební mítinky Cichanouské v mnoha běloruských městech přilákaly do ulic tisíce lidí. Volební kampaň poznamenalo podle Amnesty International masové zatýkání i zesílené represe vůči kritikům režimu.

Hlasování končí v 19:00 SELČ. Krátce poté se očekávají odhady výsledků. Na zveřejnění oficiálních výsledků má komise deset dnů, ale obvykle se tak děje den po hlasování. Před pěti lety byl Lukašenko prohlášen vítězem ještě v noci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Le Monde: Navalnyj se mohl otrávit novičokem sám, řekl Putin

22.09.2020 23:12 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem…

Putin v projevu v OSN vyzvdihl ruskou vakcínu proti covidu-19

22.09.2020 20:00 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve virtuálním vystoupení před Valným shromážděním OSN vyzdvihl…

Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

22.09.2020 17:13 Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska…

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama