V Minsku se účastní protestního Pochodu žen několik tisíc lidí

V Bělorusku dnes na více místech pokračovaly protesty proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, i když v menším měřítku než o předešlých víkendech. V hlavním městě Minsku byl ústřední akcí opozice Pochod žen, jehož se podle portálu Tut.by zúčastnilo přes 10.000 lidí, podle zpravodaje agentury TASS několik tisíc. Policie akci sledovala, ale významněji nezasáhla. Pozornost úřadů se soustředila spíš na znemožnění práce novinářům informujícím o demonstracích.

Pochod žen v metropoli začal v 16:00 místního času (15:00 SELČ) na náměstí Vítězství, odkud se zástup vydal třídou Nezávislosti směrem na náměstí Nezávislosti. Cestu vozovkou jim na zjevný pokyn úřadů přehradila zelená nákladní i jiná auta. Podle Tut.by příslušníci speciálních policejních sil OMON na jednom místě dav rozdělili na dvě části, ale nešlo o násilný zásah.

Policie vyzvala účastníky, aby uvolnili vozovku, což se po nějaké chvíli stalo. Policisté ale protestující také s pomocí megafonů nabádali, aby nenarušovali veřejný pořádek a svou nepovolenou akci ukončili. V centru Minsku bylo na určitou dobu uzavřeno několik stanic metra. Podél trasy pochodu stála policejní vozidla, včetně takzvaných antonů, které obvykle odvážejí zadržené. Dnes ale velké zatýkání zatím hlášeno nebylo.

Místo toho se množí informace o odebírání akreditací novinářům, kteří události v zemi kryjí pro zahraniční sdělovací prostředky. Podle serveru Tut.by dnes bylo povolení k práci zrušeno 19 novinářům. Většinou jde o Bělorusy pracující například pro britskou BBC, pro agentury Reuters, AP a AFP, anebo pro rozhlasovou stanici Rádio Svoboda. O akreditaci přišel i čtyřčlenný ruský filmový štáb německé televizní stanice ARD, který policie zadržela v pátek, a také spolupracovníci rovněž německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle.

Další protestní akce se dnes podle informací ze sociálních sítí a podle Tut.by konají například i v Gomelu, Vitebsku, Grodnu či v Brestu. Jejich rozsah je však zřejmě menší.

S opět velkou účastí se počítá při nedělní odpolední demonstraci v centru Minsku. Při předchozích takových protestech se minulou a předminulou neděli sešlo vždy více než 100.000 lidí požadujících odchod Lukašenka a nové prezidentské volby. Otázka je, kolik Bělorusů přijde tentokrát po týdnu, kdy policie opět začala zatýkat více lidí, jimž hrozí za účast na nepovolených akcích několikadenní vězení.

V Bělorusku protesty propukly po oznámení drtivého vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách konaných 9. srpna. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že výsledek byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Do ulic více měst, včetně Minsku, proto vyšly desetitisíce demonstrantů, proti nimž v prvních dnech brutálním způsobem zasahovaly speciální policejní síly OMON.

Související

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy