Velvyslankyně USA přiživila rusko-polský spor o rok 1939. Tweet rozhořčil Moskvu

Spor mezi Ruskem a Polskem ohledně příčin druhé světové války se vyhrocuje. Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin dnes odsoudil tweet americké velvyslankyně ve Varšavě, která vzkázala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že největší konflikt světových dějin odstartovala dohoda mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Informoval o tom server BBC.

Vladimír Putin

Ambasadorka Spojených států v Polsku Georgette Mosbacherová v pondělí na twitteru uvedla: "Milý prezidente Putine, Hitler a Stalin uzavřeli tajnou dohodu o zahájení druhé světové války". Volodin její výrok označil za "urážku" Rusů i Američanů a vyzval americké ministerstvo zahraničí, aby vysílalo do světa velvyslance s dostatečnými znalostmi o svých hostitelských zemích.

Mosbacherová reagovala na Putinovo vyjádření z 19. prosince, kdy ruský prezident odmítl kritiku paktu ze srpna 1939 o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem, který letos v září připomněl Evropský parlament. Putin uvedl, že k uzavření paktu Moskvu donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu.

Na slova ruského prezidenta v neděli reagoval i polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož se Putin dopustil úmyslné lži, k níž se uchýlil zřejmě kvůli mezinárodnímu tlaku na Rusko. 

Západní historici zdůrazňují, že pakt Ribbentrop-Molotov z 23. srpna 1939, tedy pouhý týden před začátkem války, dal Hitlerovi potřebné ujištění, že se nemusí obávat konfliktu se Sovětským svazem v případě, že zaútočí Polsko. Moskva navíc na základě dohody začala poskytovat Berlínu nerostné suroviny, které Hitler následně využil při svém tažení na západ. Tajný dodatek paktu rozdělil středovýchodní Evropu na německou a sovětskou sféru vlivu, což se projevilo hned o několik týdnů později při okupaci východního Polska sovětskou armádou.

Evropský parlament přijal 19. září rezoluci, v níž vyzval členské státy EU, aby "jasně a principiálně zhodnotily zločiny a akty agrese spáchané totalitním komunistickým a nacistickým režimem". Druhou světovou válku označil za "bezprostřední důsledek" nacisticko-sovětské dohody z roku 1939.

Vědci: Británie zahlcovala školy lavinou "komických" opatření

05.08.2021 10:37 Britská vláda v prvních měsících pandemie zahlcovala školy lavinou "komických" pravidel a dokumentů…

Došlo i na komunisty? Odborník popsal sílící represe v Rusku

05.08.2021 00:01 NÁZOR - Kreml, který dlouho spoléhal na "systémovou opozici", nyní zjevně začal přistupovat ke…

Funguje očkování i proti variantě delta? Studie ukázala, jak moc

04.08.2021 22:03 Aktualizováno Před nákazou mutací delta a rozvojem bezpříznakového i příznakového onemocnění covid-19 chrání…

Profesor: Dokončení plynovodu Nord Stream 2 není rizikem, ale vítězstvím…

04.08.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Dohodou o dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 Spojené státy zdánlivě…

Británie začne očkovat proti koronaviru mladistvé ve věku 16 a 17 let

04.08.2021 21:23 Británie chce v řádu týdnů nabídnout covidovou vakcínu mladistvým ve věku 16 a 17 let. Učiní tak na…

Soud zamítl odvolání proti označení Navalného organizací za extremistické

04.08.2021 17:49 Ruský odvolací soud dnes zamítl odvolání proti dřívějšímu rozsudku, který označil fondy a štáby…

Do sídla ukrajinské vlády vtrhl válečný veterán s ručním granátem

04.08.2021 13:39 Aktualizováno Policie v Kyjevě zadržela muže, který dnes s granátem v ruce vtrhl do sídla ukrajinské vlády a…

V Bělorusku začali soudit Kalesnikavovou, jednu z hlavních postav opozice

04.08.2021 12:37 V Minsku dnes začal za zavřenými dveřmi soud s jednou z vůdčích postav běloruské opozice Maryjí…

Papež po operaci obnovil audience, přeje si navštívit Libanon

04.08.2021 12:25 Papež František dnes obnovil středeční generální audience, přerušené kvůli červencové operaci.…

Na Ukrajině přibývá případů nákazy koronavirem, zpřísňují se podmínky

04.08.2021 10:56 Na Ukrajině za uplynulý den přibylo 984 případů nákazy koronavirem a 43 úmrtí pacientů v…

Související:

Právě se děje