Velvyslankyně USA přiživila rusko-polský spor o rok 1939. Tweet rozhořčil Moskvu

Spor mezi Ruskem a Polskem ohledně příčin druhé světové války se vyhrocuje. Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin dnes odsoudil tweet americké velvyslankyně ve Varšavě, která vzkázala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že největší konflikt světových dějin odstartovala dohoda mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Informoval o tom server BBC.

Vladimír Putin
doporučujeme

Ambasadorka Spojených států v Polsku Georgette Mosbacherová v pondělí na twitteru uvedla: "Milý prezidente Putine, Hitler a Stalin uzavřeli tajnou dohodu o zahájení druhé světové války". Volodin její výrok označil za "urážku" Rusů i Američanů a vyzval americké ministerstvo zahraničí, aby vysílalo do světa velvyslance s dostatečnými znalostmi o svých hostitelských zemích.

Mosbacherová reagovala na Putinovo vyjádření z 19. prosince, kdy ruský prezident odmítl kritiku paktu ze srpna 1939 o neútočení mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem, který letos v září připomněl Evropský parlament. Putin uvedl, že k uzavření paktu Moskvu donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu.

Na slova ruského prezidenta v neděli reagoval i polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož se Putin dopustil úmyslné lži, k níž se uchýlil zřejmě kvůli mezinárodnímu tlaku na Rusko. 

Západní historici zdůrazňují, že pakt Ribbentrop-Molotov z 23. srpna 1939, tedy pouhý týden před začátkem války, dal Hitlerovi potřebné ujištění, že se nemusí obávat konfliktu se Sovětským svazem v případě, že zaútočí Polsko. Moskva navíc na základě dohody začala poskytovat Berlínu nerostné suroviny, které Hitler následně využil při svém tažení na západ. Tajný dodatek paktu rozdělil středovýchodní Evropu na německou a sovětskou sféru vlivu, což se projevilo hned o několik týdnů později při okupaci východního Polska sovětskou armádou.

Evropský parlament přijal 19. září rezoluci, v níž vyzval členské státy EU, aby "jasně a principiálně zhodnotily zločiny a akty agrese spáchané totalitním komunistickým a nacistickým režimem". Druhou světovou válku označil za "bezprostřední důsledek" nacisticko-sovětské dohody z roku 1939.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovský prezident vypovídal před tribunálem pro válečné zločiny

13.07.2020 21:16 Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes vypovídal před prokuraturou zvláštního tribunálu v Haagu v…

V Rusku zneškodnili skupinu stoupenců IS, jež prý chtěla útočit ve školách

13.07.2020 17:57 Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že v Rostovské oblasti na jihu evropské části země…

Safronov byl obviněn z vlastizrady, vinu nepřiznal

13.07.2020 15:58 Aktualizováno Bývalý ruský novinář a nyní poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov, kterého…

Rusko uzavřelo případ Ďatlovovy výpravy. Tvrdí, že ví, co se před 61 lety…

13.07.2020 15:52 Sesuv laviny a špatná viditelnost po prudkém zhoršení počasí zavinily podle ruské prokuratury smrt…

Související:

Právě se děje

Další zprávy