Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování pokojných demonstrací, které vypukly po nedělních prezidentských volbách v Bělorusku. Vyzvala rovněž k osvobození zadržených lidí.

Michelle Bacheletová
doporučujeme

"Lidé mají právo se vyjádřit a vyjadřovat svůj nesouhlas, a to zejména v souvislosti s volbami, kdy demokratické svobody by měly být zachovány, a ne potlačeny," uvedla Bacheletová podle agentury AFP.

Komisařka podle agentury Reuters uvedla, že policie přehnaně používala sílu, a to včetně střílení gumových projektilů, použití slzného plynu a zábleskových a ohlušujících granátů.

V posledních třech dnech běloruská policie zadržela asi 6000 demonstrantů, včetně náhodných kolemjdoucích a nezletilých. Tak masivní zatýkání podle komisařky představuje "jasné porušení mezinárodních norem na ochranu lidských práv". Za ještě znepokojivější pokládá zprávy o špatném zacházení se zadrženými.

"Velmi vážné znepokojení" nad situací v Bělorusku vyjádřil dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Macron podle komuniké Elysejského paláce naléhal na nalezení cesty k dialogu namísto násilí. Podle AFP jde o první Macronovu reakci na nedělní volby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Vyšetřovatel popřel slib seznámit Safronova s tím, co prý předal

22.09.2020 14:43 Vyšetřovatel ruské tajné služby FSB Alexandr Čaban nesplnil slib, že zadrženého bývalého novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama