Zemětřesení v Albánii: Záchranné práce skončily, 51 mrtvých, 4000 lidí bez domova

Albánská vláda požádala mezinárodní společenství, aby pomohlo této balkánské zemi finanční i expertní pomocí po úterním zemětřesení. To si podle posledních oficiálních údajů vyžádalo 51 mrtvých a na 2000 zraněných. Asi 4000 lidí se po něm ocitlo bez domova.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

Už v sobotu vláda oznámila, že ukončuje záchranné práce s tím, že není pravděpodobné, že by byl ještě někdo v troskách nalezen živý.

Albánský premiér Edi Rama dnes podle agentury AP uvedl, že vláda kvůli následkům zemětřesení upraví rozpočet. Podle něj ale nebude možné se obejít bez mezinárodní pomoci.

Řada zemí už pomáhala tento týden Albánii mimo jiné vysláním záchranářů, v zemi jsou také zahraniční experti na statiku budov.

Premiér Rama uvedl, že podle předběžných odhadů bude muset být z bezpečnostních důvodů po zemětřesení zbouráno více než 1465 budov v metropoli Tiraně a zhruba 900 v přístavu Drač. Právě toto druhé největší město Albánie bylo při úterním zemětřesení postiženo nejvíce.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, otřesy měly sílu 6,4 stupně. Jeho zatím poslední, 51. obětí se stala v sobotu dvacetiletá žena, která zemřela v nemocnici v Tiraně. Při zemětřesení utrpěla zranění hlavy. Podle agentury Reuters je tato žena jedinou obětí zemětřesení v Tiraně.

Premiér Rama a prezident Ilir Meta se spolu se stovkami dalších lidí v sobotu zúčastnili pohřbu devíti lidí z jedné rodiny, kteří zemřeli v troskách čtyřpatrového domu v Drači.

Některá média v souvislosti se zemětřesením v Albánii tento týden psala, že některé budovy se zřítily mimo jiné kvůli jejich ilegálním stavebním úpravám i zkorumpovaným úředníkům, kteří stavby umožnili. Podle Reuters je už připraven návrh zákon, který má zpřísnit tresty pro investory, architekty i stavební dozor ze sedmi na 15 let vězení, pokud poruší stavební normy.

V solidaritě s lidmi zasaženými zemětřesením v Albánii vznikla mimo jiné na sociálních sítích crowdfundingová iniciativa GoFundMe, na níž se k sobotnímu ránu vybralo ve světě 3,2 milionu dolarů (přes 74 milionů Kč). Při crowdfundingu se skládá větší počet lidí, aby vybrali požadovanou částku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 15:08 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Další nátlak na Ukrajinu? Trumpův poradce podnikl podezřelou cestu do…

14.12.2019 09:50 Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní…

Drtivé vítězství Johnsona? Putin skřípe zuby

13.12.2019 18:19 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin pochybuje, že by se po vítězství Borise Johnsona ve čtvrtečních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama