Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová ostře kritizovala slovenského premiéra Roberta Fica za jeho výroky ohledně války na Ukrajině a změn v trestním právu. Jourová tvrdí, že Fico svými výroky nepřímo pomáhá Kremlu a oslabuje demokratické pojistky ve Slovensku.
Jourová k Ficově tvrzení pro aktuality.sk uvedla, že válka na Ukrajině byla zahájena již v roce 2014 "řáděním ukrajinských neonacistů". Podle ní šíření takových názorů přispívá k šíření ruské propagandy a zraňuje vztahy se spojenci v Evropské unii.
Ficovy výroky vyvolaly negativní reakce nejen uvnitř Slovenska, ale i v evropských politických kruzích. Například polský premiér Donald Tusk projevil nespokojenost a nedůvěru k Ficovým výrokům, což Jourová očekávala i od dalších politických lídrů v Evropě.
Kromě toho Jourová kritizovala změny v trestním právu, které prosadila Ficova vládní koalice. Tyto změny mimo jiné předpokládají snížení trestů za korupci a ekonomickou kriminalitu a zkrácení promlčecích dob trestných činů. Podle Jourové taková opatření oslabují právní rámec a boj proti korupci.
Jourová vyzvala politické vůdce v Evropě k většímu vyjádření nespokojenosti s Ficovými postoji a k důraznému hájení demokratických hodnot a zájmů Evropské unie.
I britský velvyslanec na Slovensku Nigel Baker zaujal kritický postoj vůči pozici Bratislavy k ruské invazi na Ukrajinu, zejména v reakci na prohlášení premiéra Roberta Fica. Vyjádřil překvapení nad Ficovými slovy, která naznačovala, že Západ nepodporuje mír na Ukrajině.
Slovensko odmítá poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc, což premiér Fico zdůvodnil jako reakci na "militantní" summit v Paříži o pomoci Ukrajině. Velvyslanec Baker ve videu zveřejněném na sociální síti X uvedl, že ho překvapila ta část Ficova prohlášení, která naznačovala nedostatek zájmu Západu o mír na Ukrajině.
Baker také připomněl, že Slovensko je součástí Západu, včetně NATO a EU, a tvrdil, že tvrzení o nedostatku zájmu o mír jsou nepravdivá. Dále zdůraznil, že klíčem k míru je stažení ruských vojsk za mezinárodně uznávané hranice Ukrajiny, což by měla být podle něj nekontroverzní podmínka. Baker také připomněl Ficova slova, že Slovensko uznává tyto hranice.
Fico následně na facebooku uvedl, že ho šokovalo, jak se o politice jeho vlády vyjadřuje britský velvyslanec.
"Šokovalo mě i to, jak se na adresu politiky slovenské vlády vyjadřuje velvyslanec Británie na Slovensku N. Baker. Představte si, že by v Londýně vystoupil náš velvyslanec a bral by si do úst britskou vládní politiku a britského premiéra," napsal Fico na svém facebookovém profilu.
"Snad by bylo lepší, kdyby občanům Slovenska vysvětlil, jakou roli hraje bývalý britský premiér, když krátce po zahájení války na Ukrajině vyzval ukrajinské politické vedení, aby nepodepisovalo mírovou smlouvu s Ruskem, která zaručila Ukrajině perspektivu EU a vojenskou neutralitu," dodal.
Související

Průzkum SANEP: Fico ztrácí popularitu? Progresivci předběhli Smer, krajní pravice dorovnala vládní Hlas

Slovensko vyhrožuje, že zablokuje sankce EU proti Rusku
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
včera

Trump se ptá, zda slyšel dobře. Ostře reagoval na slova Medveděva o jaderných zbraních
včera

Policie překazila možný útok cizince v Praze. Cílem mělo být hlavní nádraží
včera

Prázdninové počasí nenaváže na závěr června. Rozdíl bude několik stupňů
včera

Zelenskyj měl v Polsku zemřít. Ukrajinci tvrdí, že zmařili atentát
včera

Na Mladoboleslavsku narazil autobus do stromu. Několik lidí se zranilo
včera

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů
včera

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
včera

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
včera

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
včera

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
včera

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
včera

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
včera

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
včera

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
včera

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
včera

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
včera

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
včera

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
včera
Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.
Zdroj: Libor Novák