Florida zvažuje zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství

Ve Spojených státech pokračují spory o potratových právech - republikáni na Floridě v úterý navrhli interrupce zakázat po šestém týdnu těhotenství, v Texasu pětice žen kvůli zákazu potratů žaluje stát a v jiném případu v Texasu protipotratové organizace usilují u lékové agentury o zneplatnění licence pro látku, která se používá v takzvaných potratových pilulkách. O sporech píše list The New York Times (NYT).

Republikáni mají na Floridě většinu ve Sněmovně reprezentantů i Senátu. Návrh zákona, který by snížil dobu, do které může těhotná žena žádat o potrat, z 15 na šest týdnů, představili v obou komorách parlamentu hned první jednací den letošního roku. Ron DeSantis, floridský guvernér a pravděpodobný kandidát na prezidenta USA, se již dříve vyjádřil, že zpřísnění potratových pravidel podporuje, ačkoliv šest týdnů je doba, do které se řada žen o těhotenství ani nedozví.

Pokud DeSantis normu podepíše, zařadí se Florida po bok 13 amerických, převážně jihovýchodních, států, kde jsou potraty buď zakázané, nebo značně omezené. Z průzkumu veřejného mínění organizace PRRI v únoru vyplynulo, že 64 procent Floriďanů si myslí, že potraty by měly být ve všech nebo většině případů legální.

V Texasu v pondělí pět těhotných žen zažalovalo stát poté, co jim lékaři opakovaně odmítli provést potrat navzdory zdravotním rizikům pro ně i nevyvinuté plody. Podle NYT jde o první případ, ve kterém těhotné ženy zákaz potratů napadly u soudu od chvíle, co nejvyšší soud USA zrušil celostátní právo na potrat loni v červnu.

Jedna z žen, 35letá Amanda Zurawská, otěhotněla začátkem roku 2022. V 17. týdnu těhotenství jí lékaři oznámili, že kvůli zdravotním komplikacím její pod nepřežije, ale potrat provést nemohou, pokud nebude akutně nemocná, nezačne rodit přirozeně nebo pokud se plodu nezastaví srdce.

Téhož večera doma Zurawské praskla voda. Na pohotovosti jí však lékaři řekli, že porod nezačal. Bez plodové vody bylo jasné, že plod nepřežije, srdeční tep u něj však byl stále patrný a zdravotní stav matky byl stabilní. Nesplňovala tedy podmínky pro provedení potratu a nemocnice ji opět poslala domů.

Zurawská s manželem zvažovali, že se vydají do 11 hodin autem vzdáleného Nového Mexika, kde je potrat legální. V nemocnici jí ale řekli, aby se nevzdalovala více než 20 minut jízdy v případě, že by začala rodit. Ze strachu, že poruší zákon, se Zurawská na cestu do jiného státu nevydala. Doma dostala horečku až 39,5 stupně. Její manžel zavolal porodníka, který páru řekl, že k provedení potratu musí získat povolení etické rady nemocnice. Později téže noci Zurawské lékaři na pohotovosti našli v krvi infekci a konstatovali, že její život je v ohrožení a mohou tak provést potrat. V těle Zurawské se tentýž den rozvinula další infekce a žena musela dostat transfuzi krve, aby byla dostatečně stabilní k přesunu na jednotku intenzivní péče. Z nemocnice se dostala o týden později.

Zurawská a další čtyři ženy nyní žádají soud, aby zmírnil podmínky, za kterých může lékař potrat provést. Zákon omezující potratová práva v Texasu umožňuje výjimky v případě, kdy lékař konstatuje značné zdravotní riziko pro těhotnou ženu. Při podvodném udělení výjimky však lékař riskuje až 99 let odnětí svobody, statisícovou pokutu a ztrátu licence, což lékaře děsí a často výjimku neudělí ani v případech, ve kterých by to zákon umožnil, píše NYT.

Protipotratové skupiny argumentují, že zákonná omezení neohrožují zdraví žen a že lékaři mohou poskytnout akutní péči bez nutnosti provést potrat. Zákony podle nich omezují pouze ty potraty, kterými chce žena ukončit neplánované těhotenství.

Významnou součástí sporů o potratových právech v USA jsou nyní také snahy protipotratových skupin omezit dostupnost takzvaných potratových pilulek, k jejichž užití se nyní uchyluje mnoho žen ve státech, kde jsou potraty zakázané. Ženy si léky objednávají převážně poštou ze zahraničních lékáren, které léky posílají s dodací dobou několika týdnů do všech států USA bez předpisu, píše NYT.

Pro bezpečný a účinný potrat pomocí léků jsou klíčové dvě látky: mifepriston, který ukončí těhotenství, a misoprostol, který vyvolá potrat. Organizace proti potratům už loni v listopadu vyzvaly soud, aby zneplatnil licenci lékové agentury FDA pro mifepriston, která už před 23 lety konstatovala, že lék je bezpečný se vzácnými vážnými vedlejšími účinky.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Florida, USA těhotenství

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 23 minutami

před 53 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy