"Jsme totálně v..." Demokraté řeší po předvolební debatě nahrazení Bidena, sponzoři neskrývají frustraci

První předvolební debata mezi prezidentem USA Joem Bidenem, demokratickým kandidátem, a jeho republikánským předchůdcem Donaldem Trumpem oživila úvahy o možnosti výměny Bidena jako kandidáta. Někteří dárci a sponzoři demokratů začali po debatě zvažovat záložní plány a volají po jeho nahrazení, stejně jako členové strany.

Podle The New York Times Biden, který je ve věku 81 let, během debaty často zadrhával, mluvil tiše a několikrát nedokončil větu. To prohloubilo obavy o jeho schopnost vykonávat prezidentskou funkci ve vysokém věku. Primárky již skončily, a jedinou možností pro výměnu kandidáta by byl srpnový nominační sjezd demokratů.

Mezi možnými náhradníky se nejčastěji skloňují jména viceprezidentky Kamaly Harrisové, kalifornského guvernéra Gavina Newsoma, michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové, illinoiského guvernéra Jaye Pritzkera, marylandského guvernéra Wese Moorea a guvernéra Pensylvánie Joshe Shapira. Zmiňují se také ministryně obchodu Gina Raimondová a ministr dopravy Pete Buttigieg.

Vzhledem k tomu, že primárky již proběhly, by ke změně kandidáta muselo dojít na srpnovém sjezdu, kde delegáti z jednotlivých států podle pravidel mají podpořit Bidena. Existuje však určitá flexibilita, protože delegáti mohou "s čistým svědomím vyjadřovat pocity těch, kteří je zvolili".

Stranické stanovy rovněž obsahují ustanovení pro nahrazení kandidáta v případě úmrtí, odstoupení nebo nezpůsobilosti, nikoli však pro výměnu někoho, kdo odstoupit nechce. Biden by tedy musel odstoupit dobrovolně, což podle NYT není pravděpodobné.

Bidenův výkon v devadesátiminutové debatě, během níž Trump působil sebevědomě, zatímco Biden byl nejistý a tišší, vyvolal mezi demokraty paniku. Někteří dárci a sponzoři demokratů začali po debatě zvažovat záložní plány. Mnozí byli z Bidenova vystoupení zklamaní a frustrovaní, což vedlo k lobbování u stranických kolegů za jeho nahrazení.

Podle The Washington Post někteří demokratičtí zákonodárci byli Bidenovým projevem konsternováni a obvinili moderátory CNN z neuvádění Trumpových nepravdivých tvrzení na pravou míru. Zároveň uznali, že Biden se proti Trumpovým výrokům často neohradil.

Jeden demokratický stratég z klíčového státu vyjádřil skepsi ohledně Bidenovy schopnosti dokončit myšlenku, což podle něj ztěžuje situaci v kampani. "Jsme totálně v p*deli. Má skvělý materiál, ale není schopen dokončit jedinou myšlenku," uvedl.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy