Na válku jsme připraveni, hlásá Netanjahu. Přesto panují obavy ze zkázy

Izrael je podle premiéra Benjamina Netanjahua připraven na válku. Úvahy nad kombinovaným útokem Hizballáhu a Íránu jsou ale děsivé. Libanonské hnutí samotné má k dispozici obrovské množství raket. Neexistuje mnoho šanci, že izraelská protivzdušná obrana nátlak od obou nepřátel vydrží.

Ve čtvrtek se sejde izraelský bezpečnostní kabinet, aby projednal přípravy na očekávanou odvetu za zabití dvou vůdců Hizballáhu a Hamásu. Na prohlášení dvou izraelských představitelů upozornil americký list New York Times. Premiér Netanjahu už ve středu vojákům řekl, že „Izrael je připraven na obranu i útok“. „Udeříme na naše nepřátele a jsme odhodláni se bránit,“ vylíčil. 

Izrael – zdá se, je skutečně připraven. Už od devadesátých let se za vydatné asistence Spojených států vyzbrojil obranným aparátem, který je schopný sestřelit valnou většinu všech střel vypálených nepřítelem. 

Proti balistickým raketám vyletí střely dlouhého doletu Arrow, které jsou schopné vyletět nad zemskou atmosféru. Iron Dome má většinou na starosti rakety krátkého doletu vypálené z Libanonu nebo Pásma Gazy, píše NY Times. 

Nejen Američané se ale obávají, že Írán a Hizballáh vypálí množství munice schopné zahltit a eventuálně překonat tuto jindy mocnou obranu. Zejména íránská armáda má k dispozici dostatek bezpilotních letounů, které létají v malých výškách a po nepředvídatelných trajektoriích, zanechávají minimální stopy na radarech. Navíc dron za pár tisíc dolarů budou likvidovat rakety za desítky milionů. 

Velké obavy mají Američané i Izraelci z Hizballáhu, respektive z jeho raketového arsenálu. Zatímco během zhruba měsíc trvající války v roce 2006 Hizballáh vypálil asi 120 raket denně, teď by zvládl řádově vyšší číslo – dle odhadů reportérů CNN až 3 000. „Nemusí se jednat o vzájemně zaručené zničení a la studená válka, ale na Izrael i Libanon dopadne dost zkázy na to, aby to pro oba bylo nákladné,“ líčí stanice.

Hizballáh může nasadit až 50 tisíc bojovníků. Nasralláh jejich počet vyčíslil až na 100 tisíc. K tomu je třeba přičíst, že jeho bojovníci jsou „vysoce vycvičení a disciplinovaní“. „Na rozdíl od Gazy není Libanon obklopen nepřátelskými sousedy. Má strategickou hloubku, přátelské režimy v Sýrii a Iráku, což umožňuje přímý přístup k Íránu,“ popsala CNN podle zkušeností ze svých vlastních reportáží v oblasti.

Izrael se tak bude muset spolehnout i na své spojence. Už když Írán útočil v dubnu, Spojené státy, Velká Británie a Jordánsko koordinovaly sestřelování stovek raket a dronů. Íránci je vypálili v reakci na smrt prominentních zástupců revolučních gard (IRGC) na konzulátu v syrském Damašku.  

Írán a Hizballáh vyhrožují útokem na Izraeli poté, co židovský stát minulý týden v Bejrútu zabil vysoce postaveného představitele libanonského hnutí Fuáda Šukra. Zanedlouho v íránské metropoli Teheránu zemřel také politický vůdce Hamásu Ismail Haníja. K tomu se ale Izrael nepřihlásil – jako se nehlásí k žádné tajné operaci.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi Původní zpráva

Američané o útoku na Gazu věděli. Trump jej zřejmě v rozhovoru s Netanjahuem přímo schválil, řekla Taterová

Izraelský útok na Pásmo Gazy zřejmě proběhl po schválení Bílým domem. Pro EuroZprávy.cz na to upozornila expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. „To znamená, že nejenže bojové operace může Izrael vést výrazně tvrději než v minulosti, ale může též sáhnout i k některým dalším opatřením,“ řekla.

Více souvisejících

Benjamin Netanjahu Izrael Hizballáh libanon Írán Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 8 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 9 hodinami

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy