
Vnější tlak nezastaví naše odhodlání vydat se do světa. Před odletem do Spojených států a Střední Ameriky to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, zatímco Peking její cestu kritizuje a hrozí zhoršením americko-čínských vztahů.
"Jsme klidní a sebevědomí, nebudeme ustupovat ani provokovat," uvedla prezidentka na tchajwanském mezinárodním letišti Tchao-jüan. "Tchaj-wan bude pevně kráčet po cestě svobody a demokracie a vydá se do světa. Ačkoliv je tato cesta těžká, Tchaj-wan není sám," dodala.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking plánovanou návštěvu opakovaně odsoudil.
Mluvčí kanceláře pro záležitosti Tchaj-wanu čínské vlády Ču Feng-lien dnes před odletem Cchaj prohlásila, že tchajwanská prezidentka Spojenými státy neprojíždí pouze skrze letiště a hotely, ale má v úmyslu se setkat s americkými představiteli a zákonodárci. "Pokud bude mít kontakt s předsedou americké Sněmovny reprezentantů (Kevinem) McCarthym, bude to další provokace, která vážně porušuje zásadu jedné Číny, poškozuje svrchovanost a územní celistvost Číny a ničí mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," uvedla mluvčí. Dodala, že Čína by v takovém případě ostře reagovala, podrobnosti ale nesdělila.
Cchaj míří do Guatemaly a Belize. Po cestě tam se ještě dnes zastaví v New Yorku a na zpáteční cestě v Los Angeles. Ačkoli to není oficiálně potvrzeno, očekává se, že se během pobytu v Kalifornii setká s McCarthym, píše Reuters. USA jako většina zemí světa považují Tchaj-wan za součást Číny a diplomatické vztahy s ostrovem nemají, jsou ale jeho nejvýznamnějším mezinárodním spojencem a dodavatelem zbraní.
Tchaj-wan v těchto dnech navštívila i předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. S prezidentkou Cchaj se setkala v Tchaj-peji začátkem týdne, přičemž uvedla, že nikdo nemůže Českou republiku a Tchaj-wan odradit od toho, aby ctily práva, jako je svoboda, demokracie a ochrana lidských práv. Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny.
Cesta tchajwanské prezidentky přes USA bude první od roku 2019, nicméně již sedmou od roku 2016, kdy nastoupila do funkce. Setkání s McCarthym by bylo první schůzkou mezi tchajwanským vůdcem a předsedou Sněmovny reprezentantů USA na americké půdě, i když je to považováno za méně provokativní variantu, než kdyby McCarthy navštívil Tchaj-wan. Cestu na ostrov by přitom podle svých slov rád uskutečnil.
Podle dvou zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, se schůzky s Cchaj plánuje společně s McCarthym účastnit více než 20 amerických zákonodárců. Setkání se má uskutečnit v prezidentské knihovně Ronalda Reagana poblíž Los Angeles. Knihovna to nicméně zatím nepotvrdila.
Podle dvou jiných zdrojů se tchajwanská prezidentka zúčastní recepce s Tchajwanci žijícími v USA. Rovněž se setká s Laurou Rosenbergerovou, šéfkou washingtonského ústředí Amerického institutu na Tchaj-wanu (AIT), což je americká vládní nezisková organizace, která udržuje neoficiální vztahy s Tchaj-wanem a plní tak funkci amerického zastoupení na ostrově. Rosenbergerová se ujala funkce minulý týden, předtím měla na starosti Čínu a Tchaj-wan v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu.
Související

Čína varovala Evropu před kontakty s Tchaj-wanem, mezitím pokračovala v provokacích

Šéf tchajwanské diplomacie se během cesty po Evropě chystá do Česka
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 27 minutami

Ukrajinci na některých místech prolomili ruské obranné linie, tvrdí Londýn
před 1 hodinou

Hasiči druhým dnem zasahují u požáru haly na Hodonínsku
před 1 hodinou

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní
Aktualizováno před 1 hodinou

Nad Brněnskou přehradou se rozzáří první ze čtyř soutěžních ohňostrojů Ignis Brunensis
před 3 hodinami

Dnes je Den památky obětí vyhlazení obce Lidice. Tou nejznámější je katolický kněz Josef Štemberka
před 3 hodinami

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil
před 3 hodinami

Rusové v noci zaútočili na Oděsu, tři lidé nepřežili
před 3 hodinami

Země zvýšily dovoz z EU až o 300 procent. Rusku pomáhají obcházet sankce
před 4 hodinami

Sabotéři, kteří poškodili Nord Stream, použili Polsko jako základnu, píše WSJ
před 5 hodinami

Teplé počasí vydrží s krátkým ochlazením i příští týden
před 10 hodinami

Kritická situace v Záporožské jaderné elektrárně. Chladící nádrž je pod tlakem, oznámila MAAE
před 11 hodinami

Expremiér Boris Johnson oznámil, že se vzdává mandátu poslance britského parlamentu. Kvůli večírku
včera

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály
včera

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko
Aktualizováno včera

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
včera

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál
včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein
včera

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu
včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení
Aktualizováno včera
Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí
Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob.
Zdroj: Jakub Jurek