"Nebudeme ustupovat." Tchajwanská prezidentka před odletem do USA řekla, že nepodlehne tlaku

Vnější tlak nezastaví naše odhodlání vydat se do světa. Před odletem do Spojených států a Střední Ameriky to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, zatímco Peking její cestu kritizuje a hrozí zhoršením americko-čínských vztahů.

"Jsme klidní a sebevědomí, nebudeme ustupovat ani provokovat," uvedla prezidentka na tchajwanském mezinárodním letišti Tchao-jüan. "Tchaj-wan bude pevně kráčet po cestě svobody a demokracie a vydá se do světa. Ačkoliv je tato cesta těžká, Tchaj-wan není sám," dodala.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking plánovanou návštěvu opakovaně odsoudil.

Mluvčí kanceláře pro záležitosti Tchaj-wanu čínské vlády Ču Feng-lien dnes před odletem Cchaj prohlásila, že tchajwanská prezidentka Spojenými státy neprojíždí pouze skrze letiště a hotely, ale má v úmyslu se setkat s americkými představiteli a zákonodárci. "Pokud bude mít kontakt s předsedou americké Sněmovny reprezentantů (Kevinem) McCarthym, bude to další provokace, která vážně porušuje zásadu jedné Číny, poškozuje svrchovanost a územní celistvost Číny a ničí mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," uvedla mluvčí. Dodala, že Čína by v takovém případě ostře reagovala, podrobnosti ale nesdělila.

Cchaj míří do Guatemaly a Belize. Po cestě tam se ještě dnes zastaví v New Yorku a na zpáteční cestě v Los Angeles. Ačkoli to není oficiálně potvrzeno, očekává se, že se během pobytu v Kalifornii setká s McCarthym, píše Reuters. USA jako většina zemí světa považují Tchaj-wan za součást Číny a diplomatické vztahy s ostrovem nemají, jsou ale jeho nejvýznamnějším mezinárodním spojencem a dodavatelem zbraní.

Tchaj-wan v těchto dnech navštívila i předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. S prezidentkou Cchaj se setkala v Tchaj-peji začátkem týdne, přičemž uvedla, že nikdo nemůže Českou republiku a Tchaj-wan odradit od toho, aby ctily práva, jako je svoboda, demokracie a ochrana lidských práv. Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny.

Cesta tchajwanské prezidentky přes USA bude první od roku 2019, nicméně již sedmou od roku 2016, kdy nastoupila do funkce. Setkání s McCarthym by bylo první schůzkou mezi tchajwanským vůdcem a předsedou Sněmovny reprezentantů USA na americké půdě, i když je to považováno za méně provokativní variantu, než kdyby McCarthy navštívil Tchaj-wan. Cestu na ostrov by přitom podle svých slov rád uskutečnil.

Podle dvou zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, se schůzky s Cchaj plánuje společně s McCarthym účastnit více než 20 amerických zákonodárců. Setkání se má uskutečnit v prezidentské knihovně Ronalda Reagana poblíž Los Angeles. Knihovna to nicméně zatím nepotvrdila.

Podle dvou jiných zdrojů se tchajwanská prezidentka zúčastní recepce s Tchajwanci žijícími v USA. Rovněž se setká s Laurou Rosenbergerovou, šéfkou washingtonského ústředí Amerického institutu na Tchaj-wanu (AIT), což je americká vládní nezisková organizace, která udržuje neoficiální vztahy s Tchaj-wanem a plní tak funkci amerického zastoupení na ostrově. Rosenbergerová se ujala funkce minulý týden, předtím měla na starosti Čínu a Tchaj-wan v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Cchaj Jing-wen

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy