Vnější tlak nezastaví naše odhodlání vydat se do světa. Před odletem do Spojených států a Střední Ameriky to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, zatímco Peking její cestu kritizuje a hrozí zhoršením americko-čínských vztahů.
"Jsme klidní a sebevědomí, nebudeme ustupovat ani provokovat," uvedla prezidentka na tchajwanském mezinárodním letišti Tchao-jüan. "Tchaj-wan bude pevně kráčet po cestě svobody a demokracie a vydá se do světa. Ačkoliv je tato cesta těžká, Tchaj-wan není sám," dodala.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking plánovanou návštěvu opakovaně odsoudil.
Mluvčí kanceláře pro záležitosti Tchaj-wanu čínské vlády Ču Feng-lien dnes před odletem Cchaj prohlásila, že tchajwanská prezidentka Spojenými státy neprojíždí pouze skrze letiště a hotely, ale má v úmyslu se setkat s americkými představiteli a zákonodárci. "Pokud bude mít kontakt s předsedou americké Sněmovny reprezentantů (Kevinem) McCarthym, bude to další provokace, která vážně porušuje zásadu jedné Číny, poškozuje svrchovanost a územní celistvost Číny a ničí mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," uvedla mluvčí. Dodala, že Čína by v takovém případě ostře reagovala, podrobnosti ale nesdělila.
Cchaj míří do Guatemaly a Belize. Po cestě tam se ještě dnes zastaví v New Yorku a na zpáteční cestě v Los Angeles. Ačkoli to není oficiálně potvrzeno, očekává se, že se během pobytu v Kalifornii setká s McCarthym, píše Reuters. USA jako většina zemí světa považují Tchaj-wan za součást Číny a diplomatické vztahy s ostrovem nemají, jsou ale jeho nejvýznamnějším mezinárodním spojencem a dodavatelem zbraní.
Tchaj-wan v těchto dnech navštívila i předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. S prezidentkou Cchaj se setkala v Tchaj-peji začátkem týdne, přičemž uvedla, že nikdo nemůže Českou republiku a Tchaj-wan odradit od toho, aby ctily práva, jako je svoboda, demokracie a ochrana lidských práv. Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny.
Cesta tchajwanské prezidentky přes USA bude první od roku 2019, nicméně již sedmou od roku 2016, kdy nastoupila do funkce. Setkání s McCarthym by bylo první schůzkou mezi tchajwanským vůdcem a předsedou Sněmovny reprezentantů USA na americké půdě, i když je to považováno za méně provokativní variantu, než kdyby McCarthy navštívil Tchaj-wan. Cestu na ostrov by přitom podle svých slov rád uskutečnil.
Podle dvou zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, se schůzky s Cchaj plánuje společně s McCarthym účastnit více než 20 amerických zákonodárců. Setkání se má uskutečnit v prezidentské knihovně Ronalda Reagana poblíž Los Angeles. Knihovna to nicméně zatím nepotvrdila.
Podle dvou jiných zdrojů se tchajwanská prezidentka zúčastní recepce s Tchajwanci žijícími v USA. Rovněž se setká s Laurou Rosenbergerovou, šéfkou washingtonského ústředí Amerického institutu na Tchaj-wanu (AIT), což je americká vládní nezisková organizace, která udržuje neoficiální vztahy s Tchaj-wanem a plní tak funkci amerického zastoupení na ostrově. Rosenbergerová se ujala funkce minulý týden, předtím měla na starosti Čínu a Tchaj-wan v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu.
Související
Čína je spojenec Ruska a každý uznává, že Tchaj-wan je její součástí, prohlásil Putin
Tchaj-wan se chystá na supertajfun. Meteorologové řekli, co ostrov zasáhne
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 31 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák