Ruský prezident Vladimir Putin na Valdajském fóru v Soči ve čtvrtek označil Čínu za důležitého spojence Ruska a vyjádřil podporu jejímu nároku na Tchaj-wan.
Zdůraznil, že vazby mezi Ruskem a Čínou jsou nyní natolik pevné, že je nikdo nedokáže narušit. Zároveň však ujistil, že ostatní země se posilování rusko-čínského partnerství nemusí obávat. Informovala o tom agentura Reuters.
I když Čína a Rusko oficiálně vojenské spojenectví nevyhlásily, čínský prezident Si Ťin-pching a Putin v roce 2022 podepsali dohodu o „neomezeném partnerství.“ K podpisu došlo krátce před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. V květnu tohoto roku obě země přislíbily posílit „komplexní partnerství a strategickou spolupráci“ do budoucna.
„Nemyslíme si, že Čína vede v regionu agresivní politiku,“ vyjádřil se Putin k otázce Tchaj-wanu, přičemž naznačil, že právě Tchaj-wan vyvolává napětí v oblasti. Čína považuje Tchaj-wan za své území a pravidelně pořádá vojenská cvičení poblíž ostrova.
„Kolem Tchaj-wanu se toho děje hodně. Každý oficiálně uznává, že Tchaj-wan je součástí Číny, ale ve skutečnosti? Ve skutečnosti provokuje eskalaci,“ uvedl Putin. „Podporujeme Čínu, protože vede rozumnou politiku a je to náš spojenec. Obchodní vztahy máme rozsáhlé, a spolupracujeme i v bezpečnostní oblasti.“
Putin na fóru také prohlásil, že strategické partnerství se Severní Koreou přispívá ke stabilitě v regionu, a uvedl, že by mohly být uspořádány společné vojenské cvičení. „Uvidíme, možná zorganizujeme cvičení. Proč ne?“ dodal.
Konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem je jedním z nejnapjatějších geopolitických sporů v současnosti. Jeho kořeny sahají až do poloviny 20. století, kdy občanská válka v Číně vedla k rozdělení země. V roce 1949, po vítězství komunistických sil pod vedením Mao Ce-tunga, uprchla nacionalistická vláda Čínské republiky na ostrov Tchaj-wan, kde si uchovala nezávislost. Čínská lidová republika, nově ustanovená v pevninské Číně, se od té doby považuje za jediného legitimního představitele Číny a usiluje o to, aby byl Tchaj-wan formálně začleněn zpět pod její vládu. Tchaj-wan však nadále funguje jako samostatná entita s vlastními demokratickými institucemi, vládou a armádou.
Čína se na Tchaj-wan dlouhodobě dívá jako na „odštěpenou provincii“ a usiluje o jeho opětovné začlenění. Tchaj-wan naopak prosazuje své právo na sebeurčení a status nezávislého státu. V průběhu let se napětí mezi oběma stranami prohlubovalo, přičemž Čína je stále otevřenější i možnosti použití vojenské síly, pokud Tchaj-wan oficiálně vyhlásí nezávislost. V tomto směru v roce 2005 čínský parlament přijal zákon o protiodštěpení, který umožňuje nasazení vojenských sil, pokud by Tchaj-wan vyhlásil nezávislost nebo pokud by se Čína cítila ohrožena.
Zásadním faktorem v této otázce je mezinárodní situace. Většina států světa, včetně USA, neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát a uznává politiku „jedné Číny.“ Spojené státy však s Tchaj-wanem udržují neformální diplomatické a ekonomické vztahy a poskytují mu vojenskou podporu, což je pro Čínu dlouhodobým zdrojem napětí. USA mají k Tchaj-wanu závazky vyplývající z tzv. Tchajwanského zákona o vztazích z roku 1979, který Spojeným státům umožňuje Tchaj-wan vojensky podporovat, i když oficiálně jeho nezávislost neuznává.
V posledních letech došlo k výrazné eskalaci vojenských aktivit v regionu. Čína pravidelně pořádá vojenská cvičení v blízkosti tchajwanského vzdušného prostoru a posílá své letouny nad moře u tchajwanského pobřeží, což Tchaj-wan vnímá jako ohrožení. Napětí vzrostlo i po návštěvách vysoce postavených amerických činitelů na Tchaj-wanu, což Čína považuje za zasahování do svých vnitřních záležitostí.
Čína v posledních letech také posiluje svou armádu a modernizuje svůj arzenál, čímž dává najevo, že je připravena využít vojenskou sílu. Na druhé straně Tchaj-wan zvyšuje své obranné kapacity a investuje do modernizace svých ozbrojených sil. Mnozí odborníci varují, že tato situace by mohla snadno přerůst v otevřený konflikt, což by mělo dalekosáhlé důsledky nejen pro Asii, ale i pro globální stabilitu.
Problém Tchaj-wanu se netýká jen Číny a Tchaj-wanu samotného, ale i celého mezinárodního společenství. Především Spojené státy a jejich spojenci v regionu, jako je Japonsko nebo Austrálie, sledují situaci s velkými obavami. V případě konfliktu by totiž mohlo dojít k rozsáhlé destabilizaci regionu a ohrožení mezinárodních obchodních cest v Jihočínském moři. Takový konflikt by měl značné ekonomické a politické důsledky, protože právě Tchaj-wan patří k hlavním světovým producentům polovodičů, které jsou nezbytné pro globální technologický průmysl.
Evropské země se k problému staví opatrně, ale postupně zesilují svou kritiku čínských nároků a vojenských provokací. Evropská unie zdůrazňuje, že je důležité dodržovat mezinárodní právo a že jakýkoli pokus o změnu statusu Tchaj-wanu by měl být řešen mírovými prostředky. Některé státy, například Litva, se navíc rozhodly zintenzivnit vztahy s Tchaj-wanem, což vyvolalo napětí ve vztazích s Pekingem.
Budoucnost vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem zůstává velmi nejistá. Čína dává najevo, že nebude tolerovat žádné snahy o formální vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu a že je připravena bránit své zájmy vojenskou silou. Na druhé straně Tchaj-wan odmítá tlak Číny a nadále posiluje své vztahy s demokratickými státy po celém světě.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čína , Vladimír Putin , Tchaj-Wan
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák