Ruský prezident Vladimir Putin na Valdajském fóru v Soči ve čtvrtek označil Čínu za důležitého spojence Ruska a vyjádřil podporu jejímu nároku na Tchaj-wan.
Zdůraznil, že vazby mezi Ruskem a Čínou jsou nyní natolik pevné, že je nikdo nedokáže narušit. Zároveň však ujistil, že ostatní země se posilování rusko-čínského partnerství nemusí obávat. Informovala o tom agentura Reuters.
I když Čína a Rusko oficiálně vojenské spojenectví nevyhlásily, čínský prezident Si Ťin-pching a Putin v roce 2022 podepsali dohodu o „neomezeném partnerství.“ K podpisu došlo krátce před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. V květnu tohoto roku obě země přislíbily posílit „komplexní partnerství a strategickou spolupráci“ do budoucna.
„Nemyslíme si, že Čína vede v regionu agresivní politiku,“ vyjádřil se Putin k otázce Tchaj-wanu, přičemž naznačil, že právě Tchaj-wan vyvolává napětí v oblasti. Čína považuje Tchaj-wan za své území a pravidelně pořádá vojenská cvičení poblíž ostrova.
„Kolem Tchaj-wanu se toho děje hodně. Každý oficiálně uznává, že Tchaj-wan je součástí Číny, ale ve skutečnosti? Ve skutečnosti provokuje eskalaci,“ uvedl Putin. „Podporujeme Čínu, protože vede rozumnou politiku a je to náš spojenec. Obchodní vztahy máme rozsáhlé, a spolupracujeme i v bezpečnostní oblasti.“
Putin na fóru také prohlásil, že strategické partnerství se Severní Koreou přispívá ke stabilitě v regionu, a uvedl, že by mohly být uspořádány společné vojenské cvičení. „Uvidíme, možná zorganizujeme cvičení. Proč ne?“ dodal.
Konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem je jedním z nejnapjatějších geopolitických sporů v současnosti. Jeho kořeny sahají až do poloviny 20. století, kdy občanská válka v Číně vedla k rozdělení země. V roce 1949, po vítězství komunistických sil pod vedením Mao Ce-tunga, uprchla nacionalistická vláda Čínské republiky na ostrov Tchaj-wan, kde si uchovala nezávislost. Čínská lidová republika, nově ustanovená v pevninské Číně, se od té doby považuje za jediného legitimního představitele Číny a usiluje o to, aby byl Tchaj-wan formálně začleněn zpět pod její vládu. Tchaj-wan však nadále funguje jako samostatná entita s vlastními demokratickými institucemi, vládou a armádou.
Čína se na Tchaj-wan dlouhodobě dívá jako na „odštěpenou provincii“ a usiluje o jeho opětovné začlenění. Tchaj-wan naopak prosazuje své právo na sebeurčení a status nezávislého státu. V průběhu let se napětí mezi oběma stranami prohlubovalo, přičemž Čína je stále otevřenější i možnosti použití vojenské síly, pokud Tchaj-wan oficiálně vyhlásí nezávislost. V tomto směru v roce 2005 čínský parlament přijal zákon o protiodštěpení, který umožňuje nasazení vojenských sil, pokud by Tchaj-wan vyhlásil nezávislost nebo pokud by se Čína cítila ohrožena.
Zásadním faktorem v této otázce je mezinárodní situace. Většina států světa, včetně USA, neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát a uznává politiku „jedné Číny.“ Spojené státy však s Tchaj-wanem udržují neformální diplomatické a ekonomické vztahy a poskytují mu vojenskou podporu, což je pro Čínu dlouhodobým zdrojem napětí. USA mají k Tchaj-wanu závazky vyplývající z tzv. Tchajwanského zákona o vztazích z roku 1979, který Spojeným státům umožňuje Tchaj-wan vojensky podporovat, i když oficiálně jeho nezávislost neuznává.
V posledních letech došlo k výrazné eskalaci vojenských aktivit v regionu. Čína pravidelně pořádá vojenská cvičení v blízkosti tchajwanského vzdušného prostoru a posílá své letouny nad moře u tchajwanského pobřeží, což Tchaj-wan vnímá jako ohrožení. Napětí vzrostlo i po návštěvách vysoce postavených amerických činitelů na Tchaj-wanu, což Čína považuje za zasahování do svých vnitřních záležitostí.
Čína v posledních letech také posiluje svou armádu a modernizuje svůj arzenál, čímž dává najevo, že je připravena využít vojenskou sílu. Na druhé straně Tchaj-wan zvyšuje své obranné kapacity a investuje do modernizace svých ozbrojených sil. Mnozí odborníci varují, že tato situace by mohla snadno přerůst v otevřený konflikt, což by mělo dalekosáhlé důsledky nejen pro Asii, ale i pro globální stabilitu.
Problém Tchaj-wanu se netýká jen Číny a Tchaj-wanu samotného, ale i celého mezinárodního společenství. Především Spojené státy a jejich spojenci v regionu, jako je Japonsko nebo Austrálie, sledují situaci s velkými obavami. V případě konfliktu by totiž mohlo dojít k rozsáhlé destabilizaci regionu a ohrožení mezinárodních obchodních cest v Jihočínském moři. Takový konflikt by měl značné ekonomické a politické důsledky, protože právě Tchaj-wan patří k hlavním světovým producentům polovodičů, které jsou nezbytné pro globální technologický průmysl.
Evropské země se k problému staví opatrně, ale postupně zesilují svou kritiku čínských nároků a vojenských provokací. Evropská unie zdůrazňuje, že je důležité dodržovat mezinárodní právo a že jakýkoli pokus o změnu statusu Tchaj-wanu by měl být řešen mírovými prostředky. Některé státy, například Litva, se navíc rozhodly zintenzivnit vztahy s Tchaj-wanem, což vyvolalo napětí ve vztazích s Pekingem.
Budoucnost vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem zůstává velmi nejistá. Čína dává najevo, že nebude tolerovat žádné snahy o formální vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu a že je připravena bránit své zájmy vojenskou silou. Na druhé straně Tchaj-wan odmítá tlak Číny a nadále posiluje své vztahy s demokratickými státy po celém světě.
Související

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Čína , Vladimír Putin , Tchaj-Wan
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
před 1 hodinou

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
před 2 hodinami

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
před 3 hodinami

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
před 3 hodinami

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
před 3 hodinami

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
před 4 hodinami

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
před 5 hodinami

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 5 hodinami

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 6 hodinami

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 6 hodinami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 7 hodinami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 7 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 7 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 8 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 8 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 9 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 10 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 10 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 11 hodinami
Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi.
Zdroj: Jan Hrabě