Čína je spojenec Ruska a každý uznává, že Tchaj-wan je její součástí, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin na Valdajském fóru v Soči ve čtvrtek označil Čínu za důležitého spojence Ruska a vyjádřil podporu jejímu nároku na Tchaj-wan. 

Zdůraznil, že vazby mezi Ruskem a Čínou jsou nyní natolik pevné, že je nikdo nedokáže narušit. Zároveň však ujistil, že ostatní země se posilování rusko-čínského partnerství nemusí obávat. Informovala o tom agentura Reuters.

I když Čína a Rusko oficiálně vojenské spojenectví nevyhlásily, čínský prezident Si Ťin-pching a Putin v roce 2022 podepsali dohodu o „neomezeném partnerství.“ K podpisu došlo krátce před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. V květnu tohoto roku obě země přislíbily posílit „komplexní partnerství a strategickou spolupráci“ do budoucna.

„Nemyslíme si, že Čína vede v regionu agresivní politiku,“ vyjádřil se Putin k otázce Tchaj-wanu, přičemž naznačil, že právě Tchaj-wan vyvolává napětí v oblasti. Čína považuje Tchaj-wan za své území a pravidelně pořádá vojenská cvičení poblíž ostrova.

„Kolem Tchaj-wanu se toho děje hodně. Každý oficiálně uznává, že Tchaj-wan je součástí Číny, ale ve skutečnosti? Ve skutečnosti provokuje eskalaci,“ uvedl Putin. „Podporujeme Čínu, protože vede rozumnou politiku a je to náš spojenec. Obchodní vztahy máme rozsáhlé, a spolupracujeme i v bezpečnostní oblasti.“

Putin na fóru také prohlásil, že strategické partnerství se Severní Koreou přispívá ke stabilitě v regionu, a uvedl, že by mohly být uspořádány společné vojenské cvičení. „Uvidíme, možná zorganizujeme cvičení. Proč ne?“ dodal. 

Konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem je jedním z nejnapjatějších geopolitických sporů v současnosti. Jeho kořeny sahají až do poloviny 20. století, kdy občanská válka v Číně vedla k rozdělení země. V roce 1949, po vítězství komunistických sil pod vedením Mao Ce-tunga, uprchla nacionalistická vláda Čínské republiky na ostrov Tchaj-wan, kde si uchovala nezávislost. Čínská lidová republika, nově ustanovená v pevninské Číně, se od té doby považuje za jediného legitimního představitele Číny a usiluje o to, aby byl Tchaj-wan formálně začleněn zpět pod její vládu. Tchaj-wan však nadále funguje jako samostatná entita s vlastními demokratickými institucemi, vládou a armádou.

Čína se na Tchaj-wan dlouhodobě dívá jako na „odštěpenou provincii“ a usiluje o jeho opětovné začlenění. Tchaj-wan naopak prosazuje své právo na sebeurčení a status nezávislého státu. V průběhu let se napětí mezi oběma stranami prohlubovalo, přičemž Čína je stále otevřenější i možnosti použití vojenské síly, pokud Tchaj-wan oficiálně vyhlásí nezávislost. V tomto směru v roce 2005 čínský parlament přijal zákon o protiodštěpení, který umožňuje nasazení vojenských sil, pokud by Tchaj-wan vyhlásil nezávislost nebo pokud by se Čína cítila ohrožena.

Zásadním faktorem v této otázce je mezinárodní situace. Většina států světa, včetně USA, neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát a uznává politiku „jedné Číny.“ Spojené státy však s Tchaj-wanem udržují neformální diplomatické a ekonomické vztahy a poskytují mu vojenskou podporu, což je pro Čínu dlouhodobým zdrojem napětí. USA mají k Tchaj-wanu závazky vyplývající z tzv. Tchajwanského zákona o vztazích z roku 1979, který Spojeným státům umožňuje Tchaj-wan vojensky podporovat, i když oficiálně jeho nezávislost neuznává.

V posledních letech došlo k výrazné eskalaci vojenských aktivit v regionu. Čína pravidelně pořádá vojenská cvičení v blízkosti tchajwanského vzdušného prostoru a posílá své letouny nad moře u tchajwanského pobřeží, což Tchaj-wan vnímá jako ohrožení. Napětí vzrostlo i po návštěvách vysoce postavených amerických činitelů na Tchaj-wanu, což Čína považuje za zasahování do svých vnitřních záležitostí.

Čína v posledních letech také posiluje svou armádu a modernizuje svůj arzenál, čímž dává najevo, že je připravena využít vojenskou sílu. Na druhé straně Tchaj-wan zvyšuje své obranné kapacity a investuje do modernizace svých ozbrojených sil. Mnozí odborníci varují, že tato situace by mohla snadno přerůst v otevřený konflikt, což by mělo dalekosáhlé důsledky nejen pro Asii, ale i pro globální stabilitu.

Problém Tchaj-wanu se netýká jen Číny a Tchaj-wanu samotného, ale i celého mezinárodního společenství. Především Spojené státy a jejich spojenci v regionu, jako je Japonsko nebo Austrálie, sledují situaci s velkými obavami. V případě konfliktu by totiž mohlo dojít k rozsáhlé destabilizaci regionu a ohrožení mezinárodních obchodních cest v Jihočínském moři. Takový konflikt by měl značné ekonomické a politické důsledky, protože právě Tchaj-wan patří k hlavním světovým producentům polovodičů, které jsou nezbytné pro globální technologický průmysl.

Evropské země se k problému staví opatrně, ale postupně zesilují svou kritiku čínských nároků a vojenských provokací. Evropská unie zdůrazňuje, že je důležité dodržovat mezinárodní právo a že jakýkoli pokus o změnu statusu Tchaj-wanu by měl být řešen mírovými prostředky. Některé státy, například Litva, se navíc rozhodly zintenzivnit vztahy s Tchaj-wanem, což vyvolalo napětí ve vztazích s Pekingem.

Budoucnost vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem zůstává velmi nejistá. Čína dává najevo, že nebude tolerovat žádné snahy o formální vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu a že je připravena bránit své zájmy vojenskou silou. Na druhé straně Tchaj-wan odmítá tlak Číny a nadále posiluje své vztahy s demokratickými státy po celém světě.

Související

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Více souvisejících

Čína Vladimír Putin Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 8 minutami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 26 minutami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 1 hodinou

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký exprezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 3 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street

Bílý dům se snaží uklidnit finanční trhy po oznámení prezidenta Donalda Trumpa o zavedení plošných cel na dovoz do Spojených států. Mluvčí Karoline Leavitt ve čtvrtečním rozhovoru pro CNN vyzvala investory, aby důvěřovali ekonomické strategii prezidenta.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy