Netanjahu se poprvé vyjádřil k výzvám k odstoupení z funkce

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli prohlásil, že palestinské radikální hnutí Hamás na jednáních o příměří a výměně rukojmí přitvrzuje své požadavky. Dodal současně, že Izrael na těchto jednáních prokázal flexibilitu.

Podle listu The Times of Israel Netanjahu v neděli na tiskové konferenci potvrdil, že Hamás požaduje "nekontrolovaný návrat" obyvatel severu Pásma Gazy do svých domovů, "včetně teroristů Hamásu". V souvislosti s tím Netanjahu upozornil, že tyto požadavky Hamásu by měly pro Izrael bezpečnostní důsledky. Dodal však, že veřejně je komentovat nemůže.

"Pokud se každé dva dny podvolíme dalšímu požadavku, přinese to dohodu," ptal se Netanjahu před novináři. "Opak je pravdou," dodal s tím, že tento přístup by jen zkomplikoval snahy o návrat izraelských rukojmí zavlečených do Pásma Gazy palestinskými komandami po jejich vpádu na jih Izraele ze 7. října 2023.

Na tiskové konferenci se Netanjahu vyjádřil i k výzvám k odstoupení a k vypsání nových voleb. Upozornil, že "Hamás by byl první, kdo by slavil, kdybychom nyní uspořádali volby". Dodal, že další parlamentní volby by Izrael "paralyzovaly" až na osm měsíců.

Varoval také, že by to ochromilo i jednání o osvobození izraelských rukojmích a "ukončilo by to válku před dosažením jejích cílů".

"První, kdo to vítá, je Hamás, a to mluví za vše," zdůraznil Netanjahu, který opět přislíbil, že přivede "domů všech rukojmí, mužů a ženy, civilistů a vojáků, živých i mrtvých".

Izraelský premiér také avizoval, že s představiteli samospráv na severu Izraele, které jsou vystaveny palbě zpoza hranice s Libanonem, vytvoří komisi, která se bude starat o potřeby evakuovaných občanů a o jejich návrat domů.

Zopakoval, že upřednostňuje najít řešení hrozby ze strany libanonského proiránského hnutí Hizballáh diplomatickou cestou, ale pokud to nevyjde, je odhodlán použít i jiné prostředky.

Související

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy