Orbán hrozí vetováním a zablokováním pomoci Ukrajině, kterou EU plánuje na prosinec

Maďarský premiér Viktor Orbán poslal dopis šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Vyzývá ho k diskuzi o další podpoře Ukrajiny, kterou sám zpochybňuje. Orbán tím připouští, že Budapešť by mohla vetovat 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu Kč) na financování ukrajinské vlády a přístupové rozhovory s Kyjevem. 

Orbán v dopise, který má k dispozici server Politico, píše, že EU by měla zhodnotit efektivnost současné politiky vůči Ukrajině. "Považujeme tyto cíle za realisticky dosažitelné? Je tato strategie udržitelná bez silné podpory Spojených států? Můžeme pokračující podporu Spojených států považovat za samozřejmou? Jak si představujeme bezpečnostní architekturu Evropy po válce?" klade Michelovi otázky.

Maďarský premiér poukazuje na fakt, že republikáni v Kongresu váhají s hlasováním pro nový balíček pomoci pro Izrael a Ukrajinu, který se snaží prosadit prezident Joe Biden. Z celkových 106 miliard dolarů má více než 61 miliard jít na Ukrajinu.

Politico připomíná, že Budapešť má dlouhodobý spor s Bruselem, který zatím odmítá uvolnit 13 miliard eur, protože pochybuje o dodržování standardů právního státu v Maďarsku. Orbán v dopise naznačuje, že by mohl vetovat a tím pádem zablokovat další unijní pomoc Ukrajině, která měla být předmětem prosincového unijního summitu. 

Nejmenovaný diplomat řekl serveru, že část členských států se zabývá možností pomáhat Ukrajině mimo unijní struktury, například přes Evropský mírový nástroj (EPF). V otázce přístupových rozhovorů ale Budapešť vynechat nejde. 

Možností je i odložení pomoci až na jaro příštího roku, protože Ukrajina se s vládním rozpočtem dostane do potíží až v březnu 2024. Evropská komise by mezitím měla čas na přesvědčování Orbána. "Je to taková přetahovaná," konstatoval diplomat.

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko EU (Evropská unie) Ukrajina Charles Michel válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy