OSN po úderech v Rafáhu naprosto došla slova

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk kritizoval izraelské útoky na město Rafáh na jihu Pásma Gazy jako "kolektivní trestání Palestinců".

"Toto kolektivní trestání Palestinců, především jejich odpojení od humanitární pomoci, je porušením humanitárního práva," řekl v pondělí Türk pro ranní vysílání rakouského rozhlasu Ö1. Zároveň vyjádřil "vážné obavy", zda je postup Izraele přiměřený.

Situaci v Rafahu označil Türk, který se v pondělí zúčastní schůzky ministrů EU pro rozvoj v Bruselu, za "strašnou". "Ve skutečnosti mi už nenapadají žádná slova, jak by bylo možné popsat současnou situaci," podotkl.

Město Rafah mělo před vypuknutím nejnovější války v Pásmu Gazy přibližně 300.000 obyvatel, připomíná APA. Aktuálně se jich tam nachází 1,4 milionu. "V takové situaci ještě vést útok, tak se už ptám: Co se ještě musí stát?" uvedl vysoký komisař pro lidská práva.

V současnosti je jednáním Izraele v Pásmu Gazy "nejvíce zasaženo" přibližně 100.000 lidí, upozornil. O život přišlo 27.000 lidí, z toho 70 procent žen a dětí. Zranění utrpělo zhruba 60.000 až 70.000 lidí.

Doporučené články

Izraelská armáda v pondělí potvrdila, že podnikla "vlnu útoků" na město Rafah v jižní části Pásma Gazy, které byly zaměřeny na odpoutání pozornosti v zájmu úspěšného osvobození dvou rukojmí zadržovaných palestinským radikálním hnutím Hamas. Uvedl to server The New York Times (NYT).

Podle palestinských zdrojů bylo v různých částech Rafáhu zasaženo celkem 14 domů a tři mešity. Izraelská armáda v prohlášení uvedla, že provedla sérii náletů na "teroristické cíle" na jihu Pásma Gazy, při kterých bylo "mnoho teroristů zabito". Údery, které armáda zamířila do oblastí, odkud byla osvobozena dvě rukojmí, už podle ní skončily.

Město Rafáh se nachází na samém jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a během čtyř měsíců války mezi Izraelem a Hamásem, který je označován za teroristickou organizaci, se tam uchýlilo přes milion civilistů.

Související

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

Více souvisejících

Pásmo Gazy OSN

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy