Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Snížení americké vojenské pomoci Izraeli avizoval dne 13. října šéf diplomacie Antony Blinken spolu s šéfem Pentagonu Lloydem Austinem s tím, že „Spojené státy přehodnotí svou vojenskou pomoc v Izraeli, pokud do 30 dnů nezvýší objem pomoci, která smí do Gazy proudit“. Informoval o tom americký list New York Times.

Situace se ale podle různých dozorujících organizací nijak nezměnila, pomoc proudící do Pásma Gazy se od letošního dubna přitom snížila o polovinu. Izraelci nepřistoupili ani na jednu z amerických říjnových podmínek. 

Namísto požadovaných 350 nákladních aut s potravinami do jižní části Gazy vjelo denně asi 40 až 50 aut, v severní části Gazy šlo o pouhé jednotky vozidel.

Americká vláda podle zákona nesmí poskytovat pomoc zahraničním vojenským silám v případě, že se podle ní dopouštějí hrubého porušování lidských práv. 

Ani přes kritickou situaci v Gaze se ale přístup USA nemění. Izraelští představitelé pak uvádějí, že „nájezdy Palestinců na kamiony s pomocí a další problémy brání řádné distribuci“. 

Mluvčí ministerstva amerického zahraničí Vedant Patel uvedl, že „nemá žádné změny v politice USA, které by mohl oznámit“. „Izraelští představitelé podnikli některé kroky, které splňují kritéria stanovená v dopise z minulého měsíce, ale musí udělat více,“ podotkl. 

„Je to velmi hrozivá situace. A my potřebujeme, aby se v těchto krocích začalo jednat. Potřebujeme vidět, jak se realizují,“ upřesnil Patel. 

Na Izrael se nezlobí jen Teherán

Íránci během letošního roku na Izrael vypustili stovky raket v rámci dvou rozsáhlých útoků. Tyto akce si sice vysloužily mezinárodní odsouzení, nicméně Izraelci v regionu ani přesto nemají zastání. 

Korunní princ Saúdské Arábie Mohhamed bin Salmán ve středu obvinil Izrael z provádění „kolektivní genocidy“ v Gaze. Informovala o tom americká stanice CNN. „Království znovu odsuzuje a naprosto odmítá kolektivní genocidu páchanou Izraelem na bratrském palestinském lidu,“ prohlásil. 

Salmán dokonce nečekaně podpořil Írán, s nímž jeho země obnovila diplomatické vztahy teprve loni po čínské diplomatické intervenci. Vyzval mezinárodní společenství, aby „donutilo Izrael respektovat íránskou suverenitu a neútočit na íránská území“. Ještě v roce 2017 přitom saúdský korunní princ přirovnal nejvyššího duchovního vůdce Teheránu ajatolláha Alího Chameneího k Adolfu Hitlerovi. 

Situace se ještě zkomplikuje

Jak informovala stanice CNN, je silně možné, že nově zvolený prezident USA Donald Trump bude mít „Blízký východ ve své agendě na prvním místě“. Blízký východ se ale od jeho odchodu z funkce roku 2021 výrazně změnil, propuklo zde hned několik válek.

Americká podpora Izraeli za Trumpa zřejmě nepoleví. „Důležitou proměnnou je, že Trump je obecně rozhodně více podporující vůči izraelskému pravému křídlu a nepodporuje Palestinu, palestinský stát nebo cokoli takového,“ nastínil expert na blízkovýchodní politiku Paul Salem z Middle East Insitute pro EuroZprávy.cz.

Během své první administrativy Trump na první zahraniční cestu vyrazil do Saúdské Arábie a pokusil se zprostředkovat dohodu mezi Izraelci a Palestinci, přičemž byl tvrdým zastáncem integrace Izraele do regionu Blízkého východu. Rovněž výrazně zesílil tlak na íránský teokratický režim. 

Například izraelský premiér Benjamin Netanjahu má z návratu Trumpa radost. „Váš historický návrat do Bílého domu nabízí nový začátek pro Ameriku a mocné obnovení velkého spojenectví mezi Izraelem a Amerikou. Je to obrovské vítězství!“ gratuloval. 

Podle Mustafy Barghútího, vůdce Palestinské národní iniciativy, ale Trump pro Netanjahua není tak dobrou zprávou. „Netanjahu bude čelit mnohem tvrdšímu prezidentovi, než na jakého je zvyklý, v tom smyslu, že si nemyslím, že by Trump toleroval války takovým způsobem, jakým probíhají,“ řekl. 

Totéž si myslí bývalý izraelský diplomat Alon Pinkas. „Řekne: zabalte to, tohle nepotřebuji. Trump pravděpodobně vyzve izraelského premiéra, aby oznámil vítězství, a poté uzavře dohodu prostřednictvím zprostředkovatelů,“ míní. 

Trump sám v dubnu řekl, že Izraelci musí „dokončit, co začali a rychle s tím skoncovat“. „Trump se o palestinskou otázku nemůže zajímat,“ doplnil Pinkas.

Izraelský premiér Netanjahu před sebou zřejmě má těžké rozhodování. „Pro současnou krizi je ale důležité, že Trump Netanjahuovi jasně vysvětlil, že chce mít tyto války ukončené než se 20. ledna ujme úřadu. Řekl to veřejně a předpokládám, že i soukromě,“ podotkl Salem.

„Je tady hodně tlaku vůči Gaze a Libanonu. Chce, aby tyto věci byly z velké části vyřešené. Řekl Izraeli, ať si to vyřeší za vlastních podmínek, ale ať to vyřeší. Bidenova administrativa se o to snaží také, takže se v tomto shodnou. Arabské země to chtějí ukončit taky. Uvidíme, jak to půjde,“ shrnul.

Trump se nijak rezolutně nestaví ani proti válce Izraele s Íránem, má ale podmínky. „Je tu potenciál eskalace mezi Izraelem a Íránem. Trump by toto obecně podporoval, ale hlavně předtím, než se ujme úřadu,“ míní Salem. 

„Ale nechce probíhající války, jakmile se tak stane. To byl jeden z jeho hlavních slibů – chce být také tvořitelem dohod. Chtěl by dohodu se Saúdskou Arábií, rád by udělal dohodu s Íránem, pokud by tomu byl Írán otevřený,“ doplnil.

Rozhodující podle něj může být, co izraelský premiér udělá do 20. ledna, kdy bude Trump inaugurován. „Jinak bude jeho politika o pokračování sankcí proti Íránu. Bude to těžké, protože země Perského zálivu nyní s Íránem mají daleko lepší vztahy,“ upozornil Salem.

Související

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

Více souvisejících

Izrael Donald Trump Benjamin Netanjahu USA (Spojené státy americké) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Pásmo Gazy Írán

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 58 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 2 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy