Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Snížení americké vojenské pomoci Izraeli avizoval dne 13. října šéf diplomacie Antony Blinken spolu s šéfem Pentagonu Lloydem Austinem s tím, že „Spojené státy přehodnotí svou vojenskou pomoc v Izraeli, pokud do 30 dnů nezvýší objem pomoci, která smí do Gazy proudit“. Informoval o tom americký list New York Times.

Situace se ale podle různých dozorujících organizací nijak nezměnila, pomoc proudící do Pásma Gazy se od letošního dubna přitom snížila o polovinu. Izraelci nepřistoupili ani na jednu z amerických říjnových podmínek. 

Namísto požadovaných 350 nákladních aut s potravinami do jižní části Gazy vjelo denně asi 40 až 50 aut, v severní části Gazy šlo o pouhé jednotky vozidel.

Americká vláda podle zákona nesmí poskytovat pomoc zahraničním vojenským silám v případě, že se podle ní dopouštějí hrubého porušování lidských práv. 

Ani přes kritickou situaci v Gaze se ale přístup USA nemění. Izraelští představitelé pak uvádějí, že „nájezdy Palestinců na kamiony s pomocí a další problémy brání řádné distribuci“. 

Mluvčí ministerstva amerického zahraničí Vedant Patel uvedl, že „nemá žádné změny v politice USA, které by mohl oznámit“. „Izraelští představitelé podnikli některé kroky, které splňují kritéria stanovená v dopise z minulého měsíce, ale musí udělat více,“ podotkl. 

„Je to velmi hrozivá situace. A my potřebujeme, aby se v těchto krocích začalo jednat. Potřebujeme vidět, jak se realizují,“ upřesnil Patel. 

Na Izrael se nezlobí jen Teherán

Íránci během letošního roku na Izrael vypustili stovky raket v rámci dvou rozsáhlých útoků. Tyto akce si sice vysloužily mezinárodní odsouzení, nicméně Izraelci v regionu ani přesto nemají zastání. 

Korunní princ Saúdské Arábie Mohhamed bin Salmán ve středu obvinil Izrael z provádění „kolektivní genocidy“ v Gaze. Informovala o tom americká stanice CNN. „Království znovu odsuzuje a naprosto odmítá kolektivní genocidu páchanou Izraelem na bratrském palestinském lidu,“ prohlásil. 

Salmán dokonce nečekaně podpořil Írán, s nímž jeho země obnovila diplomatické vztahy teprve loni po čínské diplomatické intervenci. Vyzval mezinárodní společenství, aby „donutilo Izrael respektovat íránskou suverenitu a neútočit na íránská území“. Ještě v roce 2017 přitom saúdský korunní princ přirovnal nejvyššího duchovního vůdce Teheránu ajatolláha Alího Chameneího k Adolfu Hitlerovi. 

Situace se ještě zkomplikuje

Jak informovala stanice CNN, je silně možné, že nově zvolený prezident USA Donald Trump bude mít „Blízký východ ve své agendě na prvním místě“. Blízký východ se ale od jeho odchodu z funkce roku 2021 výrazně změnil, propuklo zde hned několik válek.

Americká podpora Izraeli za Trumpa zřejmě nepoleví. „Důležitou proměnnou je, že Trump je obecně rozhodně více podporující vůči izraelskému pravému křídlu a nepodporuje Palestinu, palestinský stát nebo cokoli takového,“ nastínil expert na blízkovýchodní politiku Paul Salem z Middle East Insitute pro EuroZprávy.cz.

Během své první administrativy Trump na první zahraniční cestu vyrazil do Saúdské Arábie a pokusil se zprostředkovat dohodu mezi Izraelci a Palestinci, přičemž byl tvrdým zastáncem integrace Izraele do regionu Blízkého východu. Rovněž výrazně zesílil tlak na íránský teokratický režim. 

Například izraelský premiér Benjamin Netanjahu má z návratu Trumpa radost. „Váš historický návrat do Bílého domu nabízí nový začátek pro Ameriku a mocné obnovení velkého spojenectví mezi Izraelem a Amerikou. Je to obrovské vítězství!“ gratuloval. 

Podle Mustafy Barghútího, vůdce Palestinské národní iniciativy, ale Trump pro Netanjahua není tak dobrou zprávou. „Netanjahu bude čelit mnohem tvrdšímu prezidentovi, než na jakého je zvyklý, v tom smyslu, že si nemyslím, že by Trump toleroval války takovým způsobem, jakým probíhají,“ řekl. 

Totéž si myslí bývalý izraelský diplomat Alon Pinkas. „Řekne: zabalte to, tohle nepotřebuji. Trump pravděpodobně vyzve izraelského premiéra, aby oznámil vítězství, a poté uzavře dohodu prostřednictvím zprostředkovatelů,“ míní. 

Trump sám v dubnu řekl, že Izraelci musí „dokončit, co začali a rychle s tím skoncovat“. „Trump se o palestinskou otázku nemůže zajímat,“ doplnil Pinkas.

Izraelský premiér Netanjahu před sebou zřejmě má těžké rozhodování. „Pro současnou krizi je ale důležité, že Trump Netanjahuovi jasně vysvětlil, že chce mít tyto války ukončené než se 20. ledna ujme úřadu. Řekl to veřejně a předpokládám, že i soukromě,“ podotkl Salem.

„Je tady hodně tlaku vůči Gaze a Libanonu. Chce, aby tyto věci byly z velké části vyřešené. Řekl Izraeli, ať si to vyřeší za vlastních podmínek, ale ať to vyřeší. Bidenova administrativa se o to snaží také, takže se v tomto shodnou. Arabské země to chtějí ukončit taky. Uvidíme, jak to půjde,“ shrnul.

Trump se nijak rezolutně nestaví ani proti válce Izraele s Íránem, má ale podmínky. „Je tu potenciál eskalace mezi Izraelem a Íránem. Trump by toto obecně podporoval, ale hlavně předtím, než se ujme úřadu,“ míní Salem. 

„Ale nechce probíhající války, jakmile se tak stane. To byl jeden z jeho hlavních slibů – chce být také tvořitelem dohod. Chtěl by dohodu se Saúdskou Arábií, rád by udělal dohodu s Íránem, pokud by tomu byl Írán otevřený,“ doplnil.

Rozhodující podle něj může být, co izraelský premiér udělá do 20. ledna, kdy bude Trump inaugurován. „Jinak bude jeho politika o pokračování sankcí proti Íránu. Bude to těžké, protože země Perského zálivu nyní s Íránem mají daleko lepší vztahy,“ upozornil Salem.

Související

Izraelská armáda Analýza

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

Více souvisejících

Izrael Donald Trump Benjamin Netanjahu USA (Spojené státy americké) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás Pásmo Gazy Írán

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

před 2 hodinami

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

před 3 hodinami

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

před 7 hodinami

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel

Prezident Petr Pavel podepsal novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novela začne platit už od května.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy