Donald Trump chce mít krizi v Izraeli vyřešenou do 20. ledna, kdy proběhne jeho inaugurace. Pro EuroZprávy.cz to řekl Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Trump podle něj sice nesouhlasí s palestinskou věcí, ale přesto ve funkci šéfa Bílého domu nechce tuto válku řešit.
Americká podpora Izraeli za Trumpa zřejmě nepoleví. „Důležitou proměnnou je, že Trump je obecně rozhodně více podporující vůči izraelskému pravému křídlu a nepodporuje Palestinu, palestinský stát nebo cokoli takového,“ nastínil Salem.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu před sebou zřejmě má těžké rozhodování. „Pro současnou krizi je ale důležité, že Trump Netanjahuovi jasně vysvětlil, že chce mít tyto války ukončené než se 20. ledna ujme úřadu. Řekl to veřejně a předpokládám, že i soukromě,“ podotkl expert.
„Je tady hodně tlaku vůči Gaze a Libanonu. Chce, aby tyto věci byly z velké části vyřešené. Řekl Izraeli, ať si to vyřeší za vlastních podmínek, ale ať to vyřeší. Bidenova administrativa se o to snaží také, takže se v tomto shodnou. Arabské země to chtějí ukončit taky. Uvidíme, jak to půjde,“ shrnul.
Proměna vedení Bílého domu se zřejmě projeví i na izraelském přístupu k USA. „Netanjahu nemůže na Trumpa tlačit tak, jako na Bidena nebo Harrisovou. Takže si myslím, že to umísťuje mnoho tlaku mezi dnešek a 20. leden. Myslím, že je tady potenciál ke klidu zbraní v Libanonu a trochu méně potenciálu ke klidu zbraní v Gaze,“ pokračoval Salem.
Trump se nijak rezolutně nestaví proti válce Izraele s Íránem, má ale podmínky. „Je tu potenciál eskalace mezi Izraelem a Íránem. Trump by toto obecně podporoval, ale hlavně předtím, než se ujme úřadu,“ míní. „Ale nechce probíhající války, jakmile se tak stane. To byl jeden z jeho hlavních slibů – chce být také tvořitelem dohod. Chtěl by dohodu se Saúdskou Arábií, rád by udělal dohodu s Íránem, pokud by tomu byl Írán otevřený,“ doplnil.
Rozhodující podle něj může být, co izraelský premiér udělá do 20. ledna. „Jinak bude jeho politika o pokračování sankcí proti Íránu. Bude to těžké, protože země Perského zálivu nyní s Íránem mají daleko lepší vztahy,“ upozornil Salem.
Nezáleží však pouze na vůli Trumpa. „Bude se snažit o nápor, ale také dohodu. Hodně to tedy bude záležet na tom, co udělá Netanjahu a Chameneí,“ přiblížil. „To budeme vědět během příštích týdnů. Také budeme vědět více o izraelské a íránské politice,“ podotkl.
Dalším důležitým faktorem je samotná podoba vládní administrativy nového amerického prezidenta. „Dále u Trumpa nevíme – a to u něj nikdy nevíme – koho s vybere do svého týmu. Kdo bude ministrem obrany, zahraničí, kdo povede zpravodajské služby. Na tom bude hodně záležet a ukáže to, jakým směrem se vydá.“
Americká blízkovýchodní politika se ale neodehrává pouze v Izraeli a Íránu. „Trump pravděpodobně stáhne jednotky ze Sýrie a bude pokračovat se stahováním vojáků z Iráku. To už bylo dohodnuté během Bidenovy administrativy, že se tak stane do konce roku 2025,“ vysvětlil Salem.
Podstatnou otázkou je Trumpův přístup vůči Rusku. „S Ruskem je zřejmé, že je více proputinovský. NATO se bojí, že on a Republikánská strana dramaticky sníží podporu Ukrajiny. Trump dokonce řekl, že válku na Ukrajině ukončí předtím, než se ujme úřadu – a pravděpodobně za podmínek uspokojivých pro Putina,“ upřesnil expert.
Rusko ale na Blízkém východě není „nijak významným konkurentem USA“. „Ano, jsou přítomní v Sýrii, ale Trump ani ostatní se o to nestarají. Rusko ani nestojí v cestě izraelským plánům v Gaze, Libanonu nebo Íránu,“ popsal.
„Moskva je více přítomná v regionu Sahelu a severní Africe – ale znovu, to není tak důležité pro Trumpa ani USA,“ dodal, z čehož vyplývá, že Rusko nebude velkým faktorem v Trumpově politice vůči Blízkému východu.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
prezidentské volby USA 2024 , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Paul Salem
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 45 minutami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 46 minutami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 53 minutami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 1 hodinou
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 1 hodinou
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 2 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 2 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 3 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 4 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 4 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 6 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Zdroj: David Holub