Ostuda a lži, jsme pátá kolona Ruska... Fico svými výroky o Ukrajině pobouřil Slováky

Slovensko bylo dnes deníkem Sme označeno za pátou kolonu Ruska. List to uvedl v reakci na prohlášení premiéra Roberta Fica, který k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu opětovně vyjádřil své názory na válku na Ukrajině.

Fico zdůraznil, že strategie Západu v konfliktu selhala a že Evropská unie by měla představit mírový plán. Bývalý šéf slovenské diplomacie Miroslav Wlachovský kritizoval Fica za jeho příklon k ruským zájmům a tvrdil, že tím poškozuje důvěryhodnost Bratislavy u spojenců.

"Slovensko se dnes může považovat za záruku, že bude Rusko vždy podporováno slovanskými bratry z Bratislavy. Proruské postoje nevyjadřuje pouze několik málo lidí s internetovou televizí a několika tisíci příznivci, ale celá vládní koalice a premiér. Takže tady jste, bratři, jsme modelovou pátou kolonou," napsal deník Sme.

Denník N označil Fica za hlavního viníka šíření lží o Ukrajině na Slovensku. Kritiku na Fica směřoval i lídr slovenské opozice Michal Šimečka. Podle deníku je "ideologický rejstřík Ficova postoje k ruské agresi kompletní a vyčerpávající ukázkou všeho idiotismu, který může dnes podporovat Kreml".

Nynější slovenská vláda, která se ujala úřadu loni v říjnu, zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico opakovaně kritizoval Ukrajinu a označil ji za jednu z nejzkorumpovanějších zemí, tvrdil rovněž, že je ovlivňována Spojenými státy.

Fico také tvrdil, že konflikt na Ukrajině byl způsoben útoky ukrajinských fašistů na civilní obyvatelstvo ruské národnosti. Některá z těchto prohlášení Fico opětovně zopakoval při nedávném výročí ruské vojenské invaze na Ukrajinu.

"To, co předvádí Robert Fico, je stále větší ostuda. Jen děsí, lže, útočí na všechny, a sám si přitom hraje na oběť...místo toho, aby vládl a choval se jako lídr sebevědomé země," uvedl Šimečka, který je předsedou nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko.

"Takhle vypadá jeho slavná "suverénní" obhajoba slovenských zájmů? Jaká škoda. A zvažte - čtyřnásobný premiér. Měl veškerou moc ve státě. Mohl by zde vybudovat školy, nemocnice a zanechat skutečný odkaz. Jednoho dne po něm mohli pojmenovat ulice," podotýká.

"Nikdo neměl tolik politického kapitálu, tolik moci, tolik času. A on to všechno promrhal. Člověk bez vize, bez skutečných politik, vše co má je schopnost děsit a lhát, aby odvedl pozornost od toho, že jde jen o amnestii pro svůj lid. Taková škoda," dodal.

Související

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy