Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Jednání o příměří probíhají v Káhiře od neděle, dosud ale nedošlo k žádnému průlomu v souvislosti s návrhem, který předložili američtí, katarští a egyptští zprostředkovatelé.

Součástí jednání je dosažení dohody o příměří, aby byl dostatek času a bezpečnosti "na shromáždění konečných a přesnějších údajů o zajatých Izraelcích," objasnil představitel Hamásu.

Dodal, že rukojmí "jsou (drženi) na různých místech různými skupinami". Někteří ze zabitých rukojmí jsou podle jeho slov pod troskami zničených budov. Hamás údajně jedná i o tom, aby získal těžké mechanismy pro jejich vysvobození.

Na začátku března Hamas přiznal, že neví, kteří ze 129 zadržovaných rukojmí v Pásmu Gazy zůstali naživu.

Naim dodal, že osud rukojmí, i když pro izraelskou stranu klíčový, byl jen jedním z témat rozhovorů v Káhiře.

"Jde o jednání o příměří, ne o jednání o vězních," upřesnil, přičemž zdůraznil, že vězni jsou jen jedním z témat, o kterých je třeba jednat.

Další vysoce postavený představitel Hamasu Tahír an-Nunu uvedl, že "to, co nám (Hamasu) bylo nabídnuto v posledním kole jednání o příměří, zatím nesplňuje naše požadavky".

Izraelské požadavky na dočasné příměří a ponechání izraelských jednotek v Pásmu Gazy jsou stále předmětem sporů, dodal.

Zprostředkovatelé v rámci snahy o urovnání válečného konfliktu sestavili rámec dohody, která by zahrnovala šestitýdenní zastavení bojů a výměnu přibližně 40 rukojmí za stovky palestinských vězňů, včetně 100 odsouzených k doživotnímu vězení za vraždu Izraelců. Součástí dohody by byl i návrat mnoha – údajně až 150 000 – přesídlených Palestinců do toho, co zůstalo z jejich domovů po izraelské vojenské operaci.

Hamas trvá na trvalém příměří a na úplném stažení izraelských jednotek z napadené pobřežní oblasti, ale Izraelská vláda si nechává otevřenou možnost pokračovat v boji i po příměří, dodala DPA. 

Související

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Hamás

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 43 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 48 minutami

před 49 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy